Bulimia (żarłoczność psychiczna) to schorzenie polegające na naprzemiennych napadach kompulsywnego jedzenia i zachowaniach kompensacyjnych. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć to zaburzenie.
Termin syndrom sztokholmski odnosi się do specyficznej więzi powstającej pomiędzy ofiarą a jej oprawcą. Polega na odczuwaniu sympatii i solidarności przez ofiarę w stosunku do oprawcy.
Antyspołeczne zaburzenie osobowości to rodzaj zaburzenia, które wiąże się z lekceważącym podejściem do innych, a także do praw i norm obowiązujących w społeczeństwie.
Ludzki mózg jest odpowiedzialny za odbieranie, selekcję, analizę i przechowywanie różnorodnych informacji docierających do nas z szeroko rozumianego otoczenia. Proces tworzenia i przechowywania wspomnienia odbywa się w synapsach – niewielkich strukturach na powierzchni komórek nerwowych zwanych neuronami.
Więź emocjonalna dziecka z rodzicami (zwłaszcza z matką) to poczucie silnego związku, które kształtuje się już w okresie niemowlęctwa i stanowi nieocenioną wartość i podstawę do prawidłowego rozwoju dziecka. Jest także potencjałem na kolejne lata życia, w tym także na okres dorosłości.
Nasze zdrowie i dobre samopoczucie to bardzo ważne aspekty zdrowego funkcjonowania w codziennym życiu. Niestety, czasami poddajemy się złej energii innych osób, która potrafi nas osłabić.
Zdrowie psychiczne od dawna uznawane jest za integralną część ogólnego stanu zdrowia jednostki. Zaburzenia ludzkiego umysłu, który jest bardzo skomplikowaną, ale jednocześnie delikatną konstrukcją są niebezpieczne zarówno dla chorującego, jak i jego otoczenia. Psychologowie i psychiatrzy wciąż odkrywają ciemne zakątki naszych osobowości i próbują je leczyć.
Emetofobia to rodzaj specyficznej fobii, polegającej na odczuwaniu lęku przed wymiotowaniem. Emetofobię można leczyć za pomocą psychoterapii oraz farmakologicznie.
Wypalenie pandemiczne to syndrom spowodowany długotrwałym funkcjonowaniem w rzeczywistości pandemii. Może skutkować objawami depresyjnymi i lękowymi.
Ludzki umysł to bardzo skomplikowana, ale jednocześnie niezwykle delikatna konstrukcja. Tak samo jak nasza osobowość, która jest jednym z głównych obszarów wciąż odkrywanych przez psychologów i psychiatrów. I tak samo jak ludzkie ciało, również mózg jest podatny na niedomagania, jakimi są zaburzenia osobowości, które mogą utrudniać życie w społeczeństwie, ale jednocześnie przejawić się silnym, często niszczącym wpływem na najbliższe otoczenie.