Psychologia

Psychologia

Zespół stresu pourazowego - objawy, leczenie

Zespół stresu pourazowego to stan zaburzenia psychicznego, który powstaje w następstwie silnych czynników stresogennych, najczęściej traumatycznej sytuacji. Może wystąpić na skutek przeżycia lub bycia świadkiem wydarzeń takich jak wojna, pożar, sytuacje związane z przemocą fizyczną i seksualną.

Psychologia

Atak paniki - co robić?

Ataki paniki polegają na krótkim epizodzie lęku i strachu o bardzo wysokim nasileniu. Atakowi paniki często towarzyszy drżenie rąk, przyspieszone bicie serca, szybki oddech, nadmierna potliwość, uczucie duszności, a czasami ból w klatce piersiowej.

Psychologia

Co to jest dysleksja?

Dysleksja to specyficzne trudności w nauce czytania, pisania i liczenia. Przyczyny dysleksji są złożone, ale wśród najczęściej przywoływanych są mikrouszkodzenia w mózgu i dziedziczenie tzw. predyspozycji. Dowiedzdz się więcej!

Psychologia

Kleptomania – co to jest?

Kleptomania polega na zaburzeniu kontroli impulsów, pod wpływem których chorzy dokonują kradzieży przedmiotów, chcąc rozładować napięcie. Sprawdź, jak skutecznie leczyć pacjentów pochłoniętych przez kradzieże patologiczne.

Zdrowie psychiczne

Co to jest schizofrenia?

Choroby psychiczne takie jak schizofrenia, charakteryzujące się niejednorodnym obrazem klinicznym - mogą stanowić szczególny problem diagnostyczny, ze względu na złożoność objawów i różnorodny przebieg. Dowiedz się czym jest schizofrenia, jakie są jej rodzaje, objawy i jakie są możliwości leczenia schizofrenii.