Psychologia

Psychologia

Megalomania: sprawdź, czym jest i czy należy ją leczyć

Zdrowie psychiczne od dawna uznawane jest za integralną część ogólnego stanu zdrowia jednostki. Zaburzenia ludzkiego umysłu, który jest bardzo skomplikowaną, ale jednocześnie delikatną konstrukcją są niebezpieczne zarówno dla chorującego, jak i jego otoczenia. Psychologowie i psychiatrzy wciąż odkrywają ciemne zakątki naszych osobowości i próbują je leczyć.

Zdrowie psychiczne

Narcyzm, psychopatia i makiawelizm, czyli ciemna triada osobowości

Ludzki umysł to bardzo skomplikowana, ale jednocześnie niezwykle delikatna konstrukcja. Tak samo jak nasza osobowość, która jest jednym z głównych obszarów wciąż odkrywanych przez psychologów i psychiatrów. I tak samo jak ludzkie ciało, również mózg jest podatny na niedomagania, jakimi są zaburzenia osobowości, które mogą utrudniać życie w społeczeństwie, ale jednocześnie przejawić się silnym, często niszczącym wpływem na najbliższe otoczenie.

Psychologia

Jakie są symptomy depresji?

Panująca pandemia stanowi niemałe wyzwanie- stres, niepewność, uczucie zagrożenia czy konieczność izolacji od najbliższych niekorzystnie odbijają się na psychice

 

Psychologia

Globus histericus – nerwowa gula w gardle

Globus histericus to uczucie guli, ciała obcego w gardle, wywołane czynnikami emocjonalnymi, głównie na tle zaburzeń lękowych i silnego stresu. Ma charakter przemijający, choć gdy powtarza się często dając nieprzyjemne uczucie dławienia czy nawet duszenia.

Psychologia

Zespół stresu pourazowego - objawy, leczenie

Zespół stresu pourazowego to stan zaburzenia psychicznego, który powstaje w następstwie silnych czynników stresogennych, najczęściej traumatycznej sytuacji. Może wystąpić na skutek przeżycia lub bycia świadkiem wydarzeń takich jak wojna, pożar, sytuacje związane z przemocą fizyczną i seksualną.