Zdrowie psychiczne od dawna uznawane jest za integralną część ogólnego stanu zdrowia jednostki. Zaburzenia ludzkiego umysłu, który jest bardzo skomplikowaną, ale jednocześnie delikatną konstrukcją są niebezpieczne zarówno dla chorującego, jak i jego otoczenia. Psychologowie i psychiatrzy wciąż odkrywają ciemne zakątki naszych osobowości i próbują je leczyć.
Emetofobia to rodzaj specyficznej fobii, polegającej na odczuwaniu lęku przed wymiotowaniem. Emetofobię można leczyć za pomocą psychoterapii oraz farmakologicznie.
Wypalenie pandemiczne to syndrom spowodowany długotrwałym funkcjonowaniem w rzeczywistości pandemii. Może skutkować objawami depresyjnymi i lękowymi.
Ludzki umysł to bardzo skomplikowana, ale jednocześnie niezwykle delikatna konstrukcja. Tak samo jak nasza osobowość, która jest jednym z głównych obszarów wciąż odkrywanych przez psychologów i psychiatrów. I tak samo jak ludzkie ciało, również mózg jest podatny na niedomagania, jakimi są zaburzenia osobowości, które mogą utrudniać życie w społeczeństwie, ale jednocześnie przejawić się silnym, często niszczącym wpływem na najbliższe otoczenie.
Panująca pandemia stanowi niemałe wyzwanie- stres, niepewność, uczucie zagrożenia czy konieczność izolacji od najbliższych niekorzystnie odbijają się na psychice
Histrioniczne zaburzenie osobowości przejawia się w nadmiernym, wręcz teatralnym eksponowaniu swojej emocjonalności. Osoby histrioniczne stale muszą być w centrum uwagi i nie potrafią budować głębokich relacji z innymi.
Globus histericus to uczucie guli, ciała obcego w gardle, wywołane czynnikami emocjonalnymi, głównie na tle zaburzeń lękowych i silnego stresu. Ma charakter przemijający, choć gdy powtarza się często dając nieprzyjemne uczucie dławienia czy nawet duszenia.
Cyklotymia i dystymia to rodzaje zaburzeń nastroju. W przypadku cyklotymii występują jego wahania – od lekkich stanów depresyjnych do polepszenia samopoczucia, w przypadku dystymii - obniżenia o różnym nasileniu.
Kwarantanna to trudny okres, który odbija się na nastroju, może nasilać stany lękowe, niepokój i frustrację. Jak zminimalizować negatywne skutki kwarantanny i zadbać o swój komfort psychiczny?
Zespół stresu pourazowego to stan zaburzenia psychicznego, który powstaje w następstwie silnych czynników stresogennych, najczęściej traumatycznej sytuacji. Może wystąpić na skutek przeżycia lub bycia świadkiem wydarzeń takich jak wojna, pożar, sytuacje związane z przemocą fizyczną i seksualną.