Ból pleców - przyczyny, leczenie [wideo]
Ból pleców to dolegliwość, z którą do lekarzy ortopedów i fizjoterapeutów zgłasza się coraz większa liczba pacjentów. Bolące plecy to zawsze ostrzeżenie, jednak nie w każdym przypadku ból musi oznaczać poważne kłopoty. By ich uniknąć warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, a jeśli ból nie ustępuje odwiedzić gabinet lekarski. - Jeśli w okresie dwóch tygodni dolegliwości bólowe nie ustępują lub gdy pojawią się drętwienia kończyn, sytuacja jest poważna i wymaga konsultacji - mówi specjalista ortopedii dr n. med. Bartosz Łukaszewski. Dowiedz się dlaczego bolą plecy, co oznacza nagły ból pleców i kiedy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, a kiedy lekarza ortopedy.
Spis treści:
- Dlaczego bolą plecy?
- Jakie są rodzaje bólu pleców?
- Co oznacza nagły ból pleców?
- Jak wygląda leczenie bólu pleców?
- O czym może świadczyć ból pleców?
Dlaczego bolą plecy?
Prawie połowa pacjentów trafiających do gabinetów ortopedycznych to pacjenci z bólem pleców. Najczęściej dolegliwości bólowe dotyczą szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Zauważalne jest ścisłe powiązanie występowania bólu kręgosłupa z siedzącym trybem pracy, dużą ilością godzin spędzanych przed komputerem czy otyłością. Dolegliwości bólowe bywają jednak związane także z nadmierna pracą fizyczną, przykładowo ciągłym podnoszeniem paczek czy przekładaniem różnych ciężkich przedmiotów. Istnieje też sporo grupa pacjentów, u których ból kręgosłupa pojawia się na skutek nieprawidłowo wykonywanego wysiłku sportowego, często w efekcie przetrenowania lub nieodpowiedniej techniki ćwiczeń.
Jakie są rodzaje bólu pleców?
Bóle pleców możemy podzielić przede wszystkim ze względu na czas ich trwania. Jeżeli dolegliwości bólowe trwają nie dłużej niż dwa tygodnie, ból jest umiarkowany i ustępuje po odpoczynku albo ogólnie dostępnych lekach przeciwbólowych, możemy stwierdzić przeciążeniowe bóle pleców. Jeżeli jednak dolegliwości trwają dłużej lub towarzyszą im dodatkowe objawy, takie jak drętwienie ręki albo nogi, należy zasięgnąć porady ortopedycznej bądź neurologicznej. Poza badaniem fizykalnym wykonuje się wtedy dodatkowe badania diagnostyczne, jak np. RTG lub rezonans magnetyczny, często zalecane są także zabiegi rehabilitacyjne.
Co oznacza nagły ból pleców?
Nagły ból pleców może być związany zarówno z chorobą kręgosłupa, ale również pochodzić z innych narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej, jak np. rozwarstwianie tętniaka aorty brzusznej. Jeżeli jest to bardzo silny, nagły ból, którego doświadczamy po raz pierwszy w życiu, wymagana jest pilna konsultacja lekarska. Jeśli występuje nasilenie dotychczasowego, zdiagnozowanego już bólu pleców, ale w ciągu kilku dni ustępuje, jest coraz lepiej i pomagają nam leki przeciwbólowe, warto udać się do rehabilitanta, który może zastosować masaż leczniczy albo zestawy ćwiczeń. W takiej sytuacji właśnie wizyta u fizjoterapeuty będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli natomiast pojawią się drętwienia kończyn, ból nie będzie ustępować z upływem czasu lub będzie trwać ponad dwa tygodnie, zdecydowanie trzeba zgłosić się do lekarza.
Jak wygląda leczenie bólu pleców?
Leczenie bólu pleców to przede wszystkim leczenie przyczynowe. Określamy przyczynę, czyli np. przepuklinę krążka międzykręgowego, czyli popularne „wypadnięcie dysku”, a następnie staramy się na początek stosować leczenie przeciwbólowe i techniki rehabilitacyjne, które pozwalają na zmniejszenie napięcia mięśniowego i działają łagodząco na te dolegliwości. W kolejnym etapie, kiedy opanujemy już ból, staramy się wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe, wprowadzić prawidłowe nawyki ergonomii pracy, odpowiedniego podnoszenia ciężaru, pochylania się, wszystko po to, by ból pojawiał się jak najrzadziej albo wcale. Czasem konieczna jest np. wymiana materaca do spania, lub krzesła do pracy przy komputerze, tak, żeby zapewnić sobie jak najbardziej prawidłową postawę. Należy również pamiętać o tym, że nasz kręgosłup nie jest stworzony do siedzenia przez kilka godzin, musimy zapewnić sobie regularne przerwy w pracy, żeby trochę go „rozruszać”. Jeżeli zabiegi te nie dają rezultatu, ból nasila się, pojawiają się zaburzenia czucia lub deficyty ruchowe w kończynach, konieczna jest konsultacja neurochirurgiczna i ewentualny zabieg operacyjny.
O czym może świadczyć ból pleców?
Ból pleców może być maską dolegliwości bólowych innych narządów wewnętrznych. Może być związany ze zmianami w kościach, z chorobami nerek, serca lub płuc. Jeżeli po badaniu fizykalnym i przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, lekarz ortopeda uznaje, że dolegliwości nie wyglądają na typowe i zachodzi podejrzenie innej choroby, kieruje do odpowiednich specjalistów, by wykluczyć taką ewentualność.
Data aktualizacji:
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Jesień: przeziębienie i grypa
Jesień to czas szczególnie częstych infekcji. O tym, o co szczególnie warto zadbać w sezonie przeziębień, opowiada lekarz internista.
Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym
Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!
Ketony w moczu - czy to groźne?
Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu.
Wulwodynia, czyli chroniczny ból miejsc intymnych. Sprawdź, czy można z nią skutecznie walczyć!
Wulwodynia to chroniczny ból miejsc intymnych, którego przyczyną często jest nadmierne napięcie mięśni. W jej leczeniu stosowana jest między innymi fizjoterapia.
Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?
Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.