Pakowanie torby do szpitala – sprawdź, co powinnaś wiedzieć, zanim zaczniesz

Poród

Zbliża się termin porodu i czas spakować torbę do szpitala. Jeśli jest to pierwszy poród kobiety, sprawa jest na pewno zgoła trudniejsza - porad dotyczących tego, co zabrać ze sobą do szpitala jest bowiem bez liku. Warto nie dać się zwariować i zabrać naprawdę najpotrzebniejsze rzeczy, dzięki czemu unikniemy nie tylko nadprogramowego nadbagażu, ale i będzie nam łatwiej odnaleźć to, co w danym momencie będzie nam potrzebne. Doświadczone, rodzące już wcześniej mamy mają w tym przypadku na pewno łatwiej, bo korzystają z własnych doświadczeń i odczuć na temat tego, co w poprzednich ciążach faktycznie się przydało, a co okazało się zbędnym kilogramem w tej ważnej torbie szpitalnej. Przybliżamy ten temat dając Wam kilka praktycznych rad na temat tego jak podejść do tematu torby do szpitala, kiedy najlepiej ją spakować i jakie rzeczy zabrać dla siebie, dziecka oraz partnera, który będzie nam towarzyszyć w tym czasie – przeczytacie o tym w poniższym artykule.

dr n. med. Katarzyna Skórzewska

Torba do szpitala

Torba do szpitala to naprawdę bardzo ważny wątek w całym procesie przygotowywania się do porodu bez względu na to czy będzie to poród naturalny, czy cesarskie cięcie. Pakowanie torby do szpitala warto więc zrealizować w spokoju i przeznaczyć na tę czynność trochę wolnego czasu. Wyprawka do szpitala to ważna sprawa, jeśli odpowiednio ją spakujemy i zrobimy to z wyprzedzeniem, da nam to poczucie, że zrealizowałyśmy istotny punkt z listy zadań przyszłej mamy.
Warto zacząć od przygotowania pojemnej i wygodnej torby, która w przyszłości będzie mogła dodatkowo posłużyć nam za praktyczną torbę na wyjazdy z dzieckiem. Niektóre mamy decydują się na dwie torby – jedną dla siebie, drugą na rzeczy dla noworodka. Oba rozwiązania są dobre, najistotniejsze jest, żeby do spakować do nich rzeczy naprawdę niezbędne, a w momencie ich układania pamiętać, by rzeczy najpotrzebniejsze były na wierzchu.

W którym tygodniu spakować torbę do szpitala

W którym tygodniu spakować torbę do szpitala - to pytanie często nurtuje przyszłe mamy. Już podczas pierwszej wizyty ginekologicznej lekarz ginekolog wylicza nam przybliżony termin porodu podając przypuszczalną datę pojawienia się maleństwa na świecie. Jest to orientacyjny termin porodu. Ten termin może zmienić się minimalnie podczas trwania ciąży, niemniej jednak każdy jej etap będzie na pewno omawiany przy wizytach u lekarza prowadzącego.
Koniec 36. tygodnia ciąży to moment, w którym macica sięga żeber, dziecko zaczyna się powoli szykować do wyjścia na świat stopniowo przesuwając się w dół i "ustawiając" się główką w kierunku kanału rodnego. Wtedy brzuch opuszcza się, a to znak, że poród powinien się rozpocząć w ciągu dwóch, trzech tygodni.  Tym samym początek 36. tygodnia ciąży to dobry moment, by jeszcze w spokoju skupić się na pakowaniu torby do szpitala, także na wypadek gdyby nasz maluch postanowił zebrać się do porodu przed terminem. Takie przygotowane, spakowane torby szpitalne najczęściej ‘czekają’ w umówionym miejscu, np. pod łóżkiem, w szafie lub są wożone w samochodzie. Czekają na właściwy moment, w którym padną słowa ‘to chyba już’ lub ‘odeszły mi wody, rodzę’. Przygotowujemy je wcześniej po to, by w chwili, gdy poród się rozpoczyna, nie trzeba było myśleć o pakowaniu. Warto również poinformować partnera gdzie taka torba się znajduje.

Torba do szpitala dla mamy i dziecka – co spakować?

Niektóre rzeczy można wrzucić do torby do szpitala na poród w ostatniej chwili, np. ulubioną szczoteczkę do zębów czy ukochane, wygodne kapcie, ale pozostałe warto spakować wcześniej. Liczne doświadczenia porodowe mam na całym świecie pozwoliły na opracowanie uniwersalnej listy najpotrzebniejszych rzeczy, które warto zabrać ze sobą na oddział szpitalny. Oto kilka wskazówek. Kwestią indywidualną jest czy przyszła mama spakuje się do jednej, czy do dwóch toreb.
Zacznijmy od wątku torba do szpitala dla mamy – co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim niezbędne dokumenty, w tym dowód osobisty i karta przebiegu ciąży oraz wyniki badań, a wśród nich:

  • grupa krwi;
  • w przypadku ujemnego czynnika Rh – badania przeciwciał odpornościowych;
  • antygen HBS, HCV i HIV;
  • aktualny wynik morfologii oraz badania moczu;
  • wynik posiewu z pochwy na obecność paciorkowca GBS;
  • teczka na dokumenty, w tym na książeczkę zdrowia maluszka, gdzie zostanie wpisane np. pierwsze szczepienie noworodka. Wykonuje się je już w szpitalu w pierwszej dobie życia: przeciwko WZW B (wirusowemu zapaleniu wątroby typu B) oraz szczepienie BCG przeciwko gruźlicy.

Jeżeli w okresie ciąży miały miejsce pobyty w szpitalu, należy mieć przy sobie wypisy. W dokumentach powinny się też znaleźć ewentualne konsultacje lekarskie w przypadku, w którym u kobiety ciężarnej występują choroby przewlekłe.
Jeśli chodzi o rzeczy osobiste dla przyszłej mamy i temat torba do szpitala lista – warto by znalazły się na niej:

  • wygodne, nieograniczające i nieuciskające ubrania, w tym koszulki do karmienia; biustonosz do karmienia, szlafrok;
  • maseczki jednorazowe;
  • kapcie i klapki pod prysznic;
  • dwa ręczniki, najlepiej ciemnego koloru;
  • przybory toaletowe/kosmetyczne (suchy szampon, szczotka do włosów, dezodorant, szczoteczka i pasta do zębów, gumka do włosów, mokre chusteczki, balsam do ust, okulary lub soczewki kontaktowe na zmianę);
  • maść lub krem na brodawki sutkowe, które przyniosą ulgę piersiom po karmieniu dziecka np. lanolina);
  • jednorazowe majtki poporodowe – np. te wykonane z siateczki;
  • podkłady poporodowe o wysokiej chłonności (np. wersja na noc) oraz podkłady jednorazowe na łóżko;
  • mała poduszka;
  • sztućce i kubek;
  • woda mineralna niegazowana, najlepiej w małych butelkach z dzióbkiem, gdyby trzeba było korzystać z niej na leżąco lub w nocy;
  • telefon i ładowarka (warto zabrać tę z dłuższym przewodem na wypadek, gdyby gniazdko było daleko od łóżka).

Co powinno się znaleźć w torbie dla malucha? Na pewno przydadzą się:

  • pierwsze ubranko na powrót do domu adekwatne do pory roku (w dwóch rozmiarach, bo nie wiadomo do końca jaki rozmiar będzie odpowiedni);
  • rękawiczki „niedrapki”, które ochronią buzię dziecka przed zadrapaniami przy ruchach rączkami;
  • pampersy;
  • chusteczki nawilżane;
  • pielucha tetrowa;
  • smoczek;
  • rożek.
  • Jeśli rodzimy z partnerem i zostaje on z nami w szpitalu, warto by zaopatrzył się on w ubranie i przybory toaletowe (szczoteczka do zębów) oraz w rzeczy, które umilą mu pobyt w szpitalu, tj. książka, laptop czy słuchawki, a także małą poduszkę.

Podsumowując, torba do szpitala dla mamy i dziecka to bardzo istotny punkt na liście zadań do przygotowania przed powitaniem malucha na świecie, dlatego warto o niej pomyśleć na 4 tygodnie przed terminem porodu. Warto także przy okazji sprawdzić, czy w danym szpitalu nie ma dodatkowych wytycznych dla przyszłych mam, i nie chodzi tu wyłącznie o wyprawkę dla maluszka, ale i o rodzaje badań oraz dokumentów, które powinnyśmy mieć przy sobie. Udanego pakowania!

 
        
Źródła:
Kalkulator terminu porodu: https://enel.pl/enelzdrowie/kalkulatory/kalkulator-termin-porodu
Imiołek H., Wyprawka do szpitala dla noworodka i mamy: co zabrać na poród, Mamo to ja; 10/2021;
Janczak-Cwil E., Reguła Naegelego – wzór na obliczanie daty porodu, Mamo to ja; 07/2021;
https://www.pampers.com/en-us/pregnancy/giving-birth/article/what-to-pack-in-your-hospital-bag-go-bag-checklist

 

Artykuły powiązane

Poród

Tokofobia – czy jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią o tym, że odsetek cięć cesarskich nie powinien przekraczać 10-15% wszystkich porodów. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce sięga on obecnie 43%, z czego w siedmiu województwach zaczyna nawet przekraczać 50%.

Poród

Na czym polega indukcja porodu?

Indukcja porodu to procedura polegająca na wywołaniu porodu zanim nastąpi jego spontaniczne rozpoczęcie. Decyzja o jej wykonaniu powinna być uzasadniona względami medycznymi.

Artykuły polecane dla Ciebie