Cesarskie cięcie. Co powinnaś wiedzieć?

Poród

Cięcie cesarskie to zabiegowe ukończenie ciąży – polega ono na wydobyciu dziecka z jamy macicy poprzez przecięciu powłok brzusznych i ściany macicy. Cesarskie cięcie to obecnie najczęściej wykonywana operacja na świecie, a w niektórych przypadkach – jedyny sposób na uratowanie życia zarówno matki, jak i noworodka.

Cesarskie cięcie, zwane potocznie cesarką, to chirurgiczna metoda rozwiązywania ciąży, polegająca na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy matki i wydobyciu dziecka przez ginekologa. Jeżeli istnieją wskazania do cesarki, a zabieg jest planowany, wykonuje się ją w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym. Jeżeli jednak cesarskie cięcie przeprowadzane jest w trybie ostrym, pacjentka bywa znieczulana ogólnie (pełna narkoza).

Wskazania do cesarskiego cięcia

Żadne wczesne objawy ciąży nie sugerują, że będzie ona musiała zostać zakończona poprzez cesarskie cięcie. Najczęściej wskazania do cc pojawiają się na późniejszych etapach ciąży – może to być:

  • nieprawidłowe położenie płodu,
  • spadek  tętna dziecka,
  • niektóre choroby matki,
  • stan przedrzucawkowy w gestozie (dawniej zwanej zatruciem ciążowym).

Trzeba pamiętać, że jeśli istnieje ryzyko zagrożenia ciąży, to cesarskie cięcie jest najlepszą metodą rozwiązania. Decyduje o tym lekarz, biorąc pod uwagę stan matki i dziecka. Tzw. cesarka na życzenie matki nigdy nie powinna mieć miejsca!

Jak wygląda cesarskie cięcie?

Wiele pań zastanawia się, jaki jest przebieg cesarskiego cięcia i ile trwa cesarka. Jak już wspomniano, zabieg może być wykonywany w znieczuleniu ogólnym (narkozie), jednak coraz częściej przeprowadza się go w znieczuleniu regionalnym (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym), poprzez założenie wkłucia w plecy rodzącej. Przy takim znieczuleniu kobieta jest w pełni świadoma podczas operacji – wie co się dzieje, ale nie czuje bólu. Jednak w niektórych przypadkach takie znieczulenie jest niemożliwe. Może to wynikać z przyczyn medycznych np. choroby kręgosłupa pacjentki lub jeśli cesarskie cięcie musi być wykonane bardzo szybko ze wskazań życiowych.

Po podaniu znieczulenia następuje cewnikowanie pęcherza moczowego, który do zabiegu musi być pusty i w trakcie operacji na bieżąco opróżniany. Następnie odkaża się pole operacyjne i lekarz wykonuje nacięcie brzucha długości około 15 cm. Najważniejszym momentem jest nacięcie macicy i wyjęcie noworodka. Cesarskie cięcie trwa z reguły około 30 minut.

Cesarskie cięcie – powikłania

Większość badań naukowych stwierdza jednoznacznie, że najlepszy dla matki i dziecka jest poród siłami natury. A cesarskie cięcie, jak każda operacja, wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Najczęściej występujące powikłania po cc obejmują:

  • uszkodzenie pęcherza moczowego czy macicy,
  • krwotok,
  • zapalenie otrzewnej,
  • zakażenie rany po cesarce.

Dodatkowo operacja może zwiększyć szok poporodowy u dziecka i obniżyć jego odporność poprzez uniknięcie przejścia przez kanał rodny. U wielu kobiet wymaga jest także odpowiednia rehabilitacja poporodowa, połóg po cc może być nieco dłuższy i bardziej uciążliwy niż po porodzie naturalnym.

Cesarskie cięcie to rozwiązanie, które powinno być stosowane tylko z przyczyn medycznych. Wykonywane przez doświadczonego lekarza ratuje życie i pozwala narodzić się dzieciom, które nie byłyby w stanie urodzić się naturalnie. To ważne by nie traktować go jako sposobu na łatwiejsze i bezbolesne przyjście na świat dziecka – cesarskie cięcie na życzenie nie jest dobrym rozwiązaniem.

 

Artykuły powiązane

Poród

Na czym polega indukcja porodu?

Indukcja porodu to procedura polegająca na wywołaniu porodu zanim nastąpi jego spontaniczne rozpoczęcie. Decyzja o jej wykonaniu powinna być uzasadniona względami medycznymi.

Poród

Kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarskim cięciu?

Rehabilitacja po cesarskim cięciu rozpoczyna się już w szpitalu, kiedy można rozpocząć ćwiczenia w domu? Dowiedz się od czego zależy początek i intensywność rehabilitacji po cesarskim cięciu. Co trzeba wiedzieć o rehabilitacji po cesarskim cięciu, wyjaśnia specjalistka fizjoterapii mgr. Elżbieta Mastalerz z enel-med.

Poród

Tokofobia – czy jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią o tym, że odsetek cięć cesarskich nie powinien przekraczać 10-15% wszystkich porodów. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce sięga on obecnie 43%, z czego w siedmiu województwach zaczyna nawet przekraczać 50%.

Artykuły polecane dla Ciebie