Poród

Poród

Tokofobia – czy jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią o tym, że odsetek cięć cesarskich nie powinien przekraczać 10-15% wszystkich porodów. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce sięga on obecnie 43%, z czego w siedmiu województwach zaczyna nawet przekraczać 50%.

Poród

Zespół Sheehana, czyli poporodowa martwica przysadki mózgowej

Zespół Sheehana to rzadkie zaburzenie, spowodowane krwotokiem okołoporodowym lub poporodowym powodującym niedokrwienie innych narządów, między innymi przysadki mózgowej. Jego efektem jest niedobór hormonu przysadki mózgowej, który może wpływać na pracę wielu narządów i powodować wiele różnych objawów.

Poród

Kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarskim cięciu?

Rehabilitacja po cesarskim cięciu rozpoczyna się już w szpitalu, kiedy można rozpocząć ćwiczenia w domu? Dowiedz się od czego zależy początek i intensywność rehabilitacji po cesarskim cięciu. Co trzeba wiedzieć o rehabilitacji po cesarskim cięciu, wyjaśnia specjalistka fizjoterapii mgr. Elżbieta Mastalerz z enel-med.

Poród

Rehabilitacja po porodzie

O rehabilitacji po porodzie i metodach pomocniczych z zakresu medycyny estetycznej opowiada lek. med. Zdzisław Dubnicki, specjalista warszawskiej Kliniki Estell.

Poród

Poród w przestworzach

Ta historia dobrze się kończy, choć z pewnością kosztowała jej bohaterów sporo nerwów. Pasażer - lekarz odebrał poród w samolocie z Francji do Stanów Zjednoczonych.