O rehabilitacji po porodzie i metodach pomocniczych z zakresu medycyny estetycznej mówi lek. med. Zdzisław Dubnicki, specjalista Kliniki Estell.

Z jakimi problemami przychodzą pacjentki po porodzie? Jak możemy im pomóc i co zaproponować w ramach rehabilitacji po porodzie?

Rehabilitacją po porodzie powinniśmy zająć się wkrótce po urodzeniu dziecka, czyli w zasadzie już podczas pobytu w szpitalu. Jeśli to tylko możliwe, pacjentka powinna zacząć delikatnie ćwiczyć mięśnie miednicy mniejszej i przepony miednicy pod postacią ćwiczeń mięśni Kegla. Dotyczy to również kobiet rodzących przez cięcie cesarskie. Już na oddziale pacjentki mogą zacząć się uruchamiać. Oczywiście mają wtedy na głowie inne zajęcia niż te dotyczące rehabilitacji, ale mimo opieki nad dzieckiem namawiamy pacjentki leżące na oddziale, by ruszały się jak najwięcej i zaczęły ćwiczyć mięśnie.

W okresie połogu czyli do 6 tygodni po porodzie, ćwiczenia można zintensyfikować. Niestety część dolegliwości, bądź przypadłości związanych z przebytym porodem pozostaje. Właśnie takie panie, w różnym okresie po połogu trafiają do Estell. Najczęściej zgłaszają się z uszkodzeniami poporodowymi krocza, luźną lub niesatysfakcjonującą pacjentkę i partnera pochwą oraz nietrzymaniem moczu . Wszystkie te problemy zgłaszane przez pacjentki leczymy w klinice w ramach małoinwazyjnej ginekologii estetycznej.

W jaki sposób najczęściej pomaga się pacjentkom?

Spośród wymienionych wcześniej problemów związanych z przebytą ciążą i porodem do najczęstszych należy nieakceptowanie stanu krocza po nacięciu i szyciu. Wówczas, wspólnie z pacjentką, podejmujemy decyzje o zabiegach naprawczych. Staramy się poprawić funkcje krocza oraz jego wygląd zabiegami liftingującymi, np. przy zastosowaniu nici liftingujących. Możemy też uzupełnić ubytki tkanki w obszarach po nacięciu lub pęknięciu krocza. Stosujemy preparaty wypełniające takie jak kwas hialuronowy lub tkankę tłuszczową. Pacjentki często zgłaszają się z problemem poluzowania ścian pochwy z obniżeniem jakości życia intymnego. Wtedy bardzo pomocne są techniki stosowane w klinice. Obkurczanie ścian pochwy za pomocą lasera lub czterobiegunowa radiofrekwencja o nazwie “EVA”, którą stosujemy uzupełniając zabiegi laserowe. Te dwie technologie w połączeniu dają doskonałe efekty. Mamy pierwsze pacjentki po zakończonych terapiach i muszę z radością przyznać, że efekty wraz z opiniami pacjentek potwierdzają słuszność wyboru radiofrekwencji jako uzupełnienia. Na uwagę zasługuje fakt, że po przebytym zabiegu, trwającym ok. 40 min. pacjentka może tego samego dnia wrócić do normalnych zajęć.

Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zabiegu?

Przede wszystkim trzeba spojrzeć na siebie krytycznie i nie bać się pierwszej konsultacji. Lekarz pierwszego kontaktu (ginekolog), najczęściej ten, który prowadził ciążę na wizycie kontrolnej czyli 6-7 tyg. po porodzie, zwykle nie stwierdza niczego niepokojącego. Stan określa jako prawidłowy, a pacjentka to akceptuje, mając czasami wątpliwości. Wydaje mi się, że w wielu wypadkach pacjentki czują, że jest inaczej. Zresztą z reguły jest inaczej, bo poród dziecka drogą naturalną musi wiązać się z rozciągnięciem ścian, włókien mięśniowych czy aparatu więzadłowego. Na szczęście, także dzięki mediom coraz więcej pacjentek przychodzi razem z partnerami i wspólnie podejmujemy decyzję terapeutyczną.