Co może oznaczać ból piersi?

Zdrowie

Bóle piersi występujące u kobiet w okresie dojrzałości płciowej są najczęściej związane ze zmianami hormonalnymi występującymi w cyklu miesiączkowym. Jeżeli ból piersi występuje u dziewczynek przed okresem dojrzewania, to jest powód do zgłoszenia się do lekarza pediatry. Dowiedz się jakie są przyczyny bólu piersi i jakie rodzaju bólu piersi rozróżnia medycyna. Sprawdź czym jest mastalgia i mastodynia. Kiedy ból piersi powinien sprawić, ze zasięgniesz rady specjalisty? O bólach piersi, ich przyczynach, rodzajach i możliwych sposobach leczenia rozmawiamy ze specjalistą w zakresie ginekologii i endokrynologii, dr Katarzyną Skórzewską z enel-med.

dr n. med. Katarzyna Skórzewska

Ból piersi - możliwe przyczyny

Co to jest ból piersi?

Ból piersi zwany inaczej mastalgią, to jest dolegliwość, która występuje u kobiet niezależnie od wieku. Odmianą mastalgii jest mastodynia. Wówczas oprócz bólu pojawia się również obrzęk piersi ze wzmożonym napięciem. Jeżeli ból piersi występuje u dziewczynek przed okresem dojrzewania, to zawsze jest powód do zgłoszenia się do lekarza pediatry. Bóle piersi występujące u kobiet w okresie dojrzałości płciowej są najczęściej związane ze zmianami hormonalnymi występującymi w cyklu miesiączkowym.

Jakie rozróżniamy rodzaje bólów piersi?

Ból piersi, który występuje cyklicznie określamy terminem mastalgii cyklicznej. Jego objawy są wyraźne związane z cyklem miesiączkowym. Występują w okresie poowulacyjnym, czyli w fazie lutealnej. Kolejny rodzaj to ból piersi, który nie ma związku z cyklem miesiączkowym. Najczęściej występuje okresowo, niecyklicznie, choć może być również stały. Ostatni rodzaj to bóle klatki piersiowej w okolicy piersi, które nie mają żadnego związku z hormonami. Nie są to bóle samego gruczołu piersiowego, a takie, które mogą występować w ścianie klatki piersiowej, w mięśniach czy przestrzeniach międzyżebrowych. Kobieta mówi, że bolą ją piersi, a tak naprawdę sam gruczoł sutkowy wówczas nie boli. Najpowszechniejszą dolegliwością jest mastalgia cykliczna, która występuje u 80% kobiet w okresie dojrzałości.

Jakie są przyczyny bólu piersi?

Główną przyczyną bólu piersi są zmiany hormonalne w cyklu miesiączkowym. Mamy z tym do czynienia, gdy estrogeny w niewystarczającym stopniu są zrównoważone przez progesteron. Wówczas mówimy o mastalgii cyklicznej. Z kolei główną przyczyną mastalgii niecyklicznej jest stres. Gdy się denerwujemy, to nasza przysadka produkuje prolaktynę, która może wywoływać te dolegliwości. Podobnie jest u kobiet wyczynowo uprawiających sport. Niecykliczne bóle piersi mogą być powodowane działaniem leków antydepresyjnych, psychotropowych czy stosowanych w niedoczynności tarczycy lub nadciśnieniu. Z tej listy nie możemy też wykluczyć antykoncepcji hormonalnej i terapii hormonalnej okresu przekwitania. W tym przypadku mastalgia może występować ze względu na zawartość estrogenów w tych preparatach. Takie bóle niecykliczne mogą wywoływać również inne choroby jak na przykład fibromialgia. Bóle piersi rzadko są objawem nowotworu piersi, ale każdy taki przypadek wymaga kontroli u lekarza i na pewno nie można go lekceważyć. Prawdopodobieństwo występowania bólów piersi zwiększa spożywanie w dużych ilościach kawy czy kakao.

Ból piersi przed miesiączką - jak sobie radzić?

Jak sobie radzić z bólem piersi?

Rutynowym elementem profilaktyki dla każdej kobiety powinno być samobadanie piersi. Jeśli mamy do czynienia z powracającym bólem piersi i podczas takiego samobadania wyczujemy jakieś nierówności, to powinniśmy zgłosić się na USG lub mammografię, żeby wykluczyć proces nowotworowy. Kolejną bardzo ważną kwestią jest dobór biustonosza. Jeśli staniki mają fiszbiny, push-up'y lub inne wkładki, to one również mogą wywoływać ból piersi. Dlatego w takiej sytuacji warto odwiedzić brafiterkę, która pomoże dobrać odpowiedni stanik.

Oczywiście są również sposoby typowo medyczne. Jeżeli lekarz stwierdzi, że dolegliwość ma związek z zaburzeniami hormonalnymi lub nierównowagą hormonalną, to może zalecić leczenie hormonalne. Mogą to być leki, które wyrównują poziom progesteronu, leki, które obniżają poziom prolaktyny, preparaty antykoncepcyjne ze względu na swoje działanie lecznicze lub hormony tarczycy, jeśli jest to wywołane niedoczynnością tego gruczołu. Po wizycie u lekarza może się okazać, że w kolejnych przypadkach bólów przedmiesiączkowych wystarczy zastosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych zawierających paracetamol lub ibuprofen. Na rynku są dostępne preparaty bez recepty takie jak suplementy diety czy leki roślinne, które również mogą okazać się pomocne w niwelowaniu dolegliwości.

Czy są jeszcze inne sposoby, aby ograniczyć występowanie bólu piersi?

Bardzo istotnym elementem jest dieta. Przede wszystkim ograniczenie soli, żeby nie dochodziło do większego zatrzymywania płynów przed miesiączką. Woda gromadzi się nie tylko na twarzy i w kończynach, ale również w piersiach co może powodować dolegliwości. Warto pamiętać, że sól jest ukryta w wielu produktach, jak na przykład chipsy, orzeszki czy wędliny. Tego trzeba unikać i warto pić sporo wody oraz dużo się ruszać. Szczególnie dobrze na bóle piersi działa pływanie, które zwiększa moc mięśni klatki piersiowej.

Bolący guzek w piersiach - koniecznie odwiedź lekarza

Co zrobić, jeśli w piersiach zdiagnozujemy jakąś nierówność?

Jeśli w samobadaniu piersi wyczujemy jakieś zgrubienie, to warto się zgłosić do lekarza. Należy jednak sprawdzić, czy taka nierówność występuje również po miesiączce. Może być tak, że przed miesiączką, gdy gruczoły są bardziej obrzmiałe, to te nierówności są bardziej wyczuwalne. Jeśli jednak po miesiączce wciąż wyczuwamy tę zmianę, to lekarz z pewnością zleci wykonanie USG, rzadziej mammografii. Dlatego, że mammografia jest badaniem wykrywającym wczesne zmiany nowotworowe, a w przypadku łagodnych guzków w piersiach gruczołowych u kobiet młodszych badaniem więcej wnoszącym do diagnostyki jest USG piersi. Inaczej to wygląda w przypadku kobiet w okresie przekwitania. Wówczas każdy ból piersi wymaga badania, bo może być objawem raka piersi. Ból piersi po menopauzie to zawsze powód do tego by zgłosić się  do lekarza.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Artykuły polecane dla Ciebie