Mammografia RM - na czym to polega?
Mammografia RM, czyli rezonans magnetyczny piersi, to precyzyjne badanie obrazowe, za pomocą którego można zdiagnozować najdrobniejsze zmiany ogniskowe, także takie, które nie są widoczne w innych technikach obrazowych. Jest to badanie bezpieczne, stanowiące bardzo ważne narzędzie w diagnostyce raka piersi. Wyjaśniamy, co to jest mammografia MR, jakie są wskazania do tego badania i jaki jest przebieg mammografii RM i cena.
Spis treści:
Co to jest mammografia RM?
Mammografia RM to badanie, w którym wykorzystywane jest pole elektromagnetyczne, wytwarzane przez magnes, oraz fale radiowe, pobudzające protony wodoru, będącego składnikiem wody zawartej w komórkach organizmu. Protony pod wpływem fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości wysyłają fale o podobnych właściwościach, które są rejestrowane przez rezonans magnetyczny, a następnie przetwarzane. Dzięki temu rezonans magnetyczny pozwala zobaczyć dokładne obrazy struktur anatomicznych badanych narządów.
Zasada działania rezonansu jest inna niż badania USG, kiedy to obraz powstaje w wyniku zastosowania fal ultradźwiękowych, oraz inna niż w przypadku tradycyjnej mammografii, która wykorzystuje promieniowanie jonizujące. Wybór - mammografia czy rezonans piersi dotyczy więc wyboru metody, która będzie najodpowiedniejsza w danym przypadku. Ważne jest to, że mammografia RM to badanie, które można wykonywać tak często, jak to jest konieczne, nawet u kobiet w ciąży (z wyjątkiem pierwszego trymestru) oraz w trakcie laktacji.
Rezonans magnetyczny piersi jest często procedurą komplementarną dla takich badań jak mammografia (MMG) i USG piersi, ale znacznie dokładniejszą. Jest to badanie bardzo precyzyjne, pozwala ocenić rodzaj budowy tkankowej piersi, stwierdzić zmiany w jej obrębie oraz ocenić ich zasięg oraz lokalizację. Możliwe jest wykrycie zmian w piersiach mających zaledwie 2 mm, które nie są widoczne podczas badania innymi metodami oraz nie dających żadnych objawów klinicznych. Rozpoznana na tak wczesnym etapie choroba nowotworowa daje możliwość szybkiego zastosowania odpowiedniej terapii i uratowania zdrowia, a nawet życia pacjentki.
Czułość rezonansu zwiększa się, gdy stosowane jest badanie z kontrastem. Można wtedy dobrze zobrazować wielkość zmian wykrytych w piersiach oraz ich wzorzec unaczynienia.
Mammografia RM - wskazania
Mammografia RM jest zalecana szczególnie u kobiet, u których występuje podwyższone ryzyko wystąpienia nowotworu piersi. Dotyczy to sytuacji, gdy kobieta wcześniej chorowała na raka piersi lub jajnika, ma potwierdzone mutacje w genach BRCA1/BRCA2 lub zachorowania takie zdarzały się u osób z jej najbliższej rodziny.
Istotnym wskazaniem są przypadki, w których w badaniu MMG czy USG wykryto zmiany o podwyższonym ryzyku, szczególnie BIRADS4a i 4b oraz w podejrzeniu raka zapalnego piersi .
Mammografia MR jest także stosowana, gdy ocenia się stan piersi, które zostały powiększone za pomocą implantów lub zrekonstruowane po mastektomii, czyli po usunięciu, zarówno z powodu występujących zmian nowotworowych jaki profilaktycznie, u kobiet z wykrytą mutacją genetyczną.
Jest także zalecana w przypadkach podejrzenia pęknięcia implantu, wówczas wykonywana jest mammografia MR bez kontrastu.
Rezonans magnetyczny jest w takich przypadkach badaniem bardziej wskazanym niż tradycyjna mammografia, podczas której stosuje się ucisk na piersi.
Decyzja, czy powinna być wykonana tradycyjna mammografia (MMG) czy mammografia rezonansu magnetycznego piersi zależy wówczas od celu badania i podejmuje ją lekarz, biorąc pod uwagę wszystkie istotne aspekty.
Rezonans magnetyczny piersi zlecany jest także wtedy, gdy nowotwór zdiagnozowany został za pomocą innych metod, głównie po to, aby potwierdzić lub wykluczyć wieloogniskowość i wieloośrodkowość zmian lub ocenić, jak zaawansowana jest choroba, co pozwoli dobrać najlepszą formę terapii.
Badanie to jest wykonywane także wtedy, gdy wykryte zostały przerzuty do węzłów chłonnych, ale mammografia oraz USG nie wykazały zmian pierwotnych (jest to tak zwany rak utajony).
Gdy planowany jest zabieg operacyjny, mammografia RM pozwala precyzyjnie zlokalizować guza i wykonać operację w taki sposób, aby w jak największym stopniu, jak to jest możliwe, oszczędzić pierś.
Mammografia RM pozwala także ocenić skuteczność podjętego leczenia onkologicznego, zarówno chirurgicznego, jak i chemioterapii. Umożliwia także ocenę stanu pooperacyjnego piersi, pozwala także stwierdzić ewentualne wznowy guza.
Rezonans magnetyczny - przebieg mammografii RM
Przebieg mammografii RM wygląda podobnie jak innych badań z zakresu rezonansu magnetycznego. Pacjentka kładzie się na specjalnym stole, który wsuwa się do tunelu, czy gantry urządzenia. Różnica polega na tym, że pacjentka nie kładzie się na wznak, jak to ma miejscu przy większości badań, ale na brzuchu. Jej głowa umieszczana jest na specjalnej podpórce, a piersi – na specjalnej nakładce.
Przed wykonaniem mammografii RM trzeba zdjąć odzież z metalowymi elementami, a jeżeli jest wykonywany rezonans magnetyczny z kontrastem – trzeba zrobić badanie poziomu kreatyniny we krwi, który świadczy o funkcjonowaniu nerek. Jest to istotne, ponieważ środek kontrastujący jest wydalany z organizmu przez układ moczowy. Na badanie trzeba także zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną ze wszystkich wcześniejszych badań.
Podczas badania pacjentka pozostaje we wnętrzu urządzenia bez ruchu przez około 20-30 minut. Rezonans magnetyczny wydaje w trakcie pracy specyficzne dźwięki, ale można je zniwelować zakładając słuchawki i słuchając muzyki. Wewnątrz tunelu instalowane jest dodatkowe oświetlenie oraz klimatyzacja, co sprawia, że nie jest ono uciążliwe. Pacjentka podczas badania ma także możliwość kontaktowania się z personelem i użycia sygnału dźwiękowego, gdyby poczuła się niekomfortowo.
To, czy mammografia RM odbywa się bez kontrastu czy z jego podaniem, zależy od celu badania. Rezonans magnetyczny bez podawania kontrastu wystarczy na przykład do sprawdzenia stanu implantów piersi.
Gdy mammografia RM wykonywana jest w celu diagnostyki zmian nowotworowych, zwykle wykonywana jest z kontrastem, podawanym dożylnie przez założony wcześniej wenflon. Substancja ta jest wydalana z organizmu przez układ moczowy w ciągu 24-ech godzin po badaniu, dlatego zalecane jest wypicie w tym czasie około 2 litrów wody.
Gdy mamy wykonać badanie, jakim jest mammografia RM, ważną kwestią jest jego cena. Badanie takie wykonywane bez kontrastu może kosztować około 900 zł, mammografia RM z kontrastem jest o 200 zł droższa.
Źródła:
https://radiopaedia.org/articles/breast-mri?lang=us
https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/zlecenia_mz/2018/057/REK/RP_131_2018_zmiana_TM_rak_piersi_MKP.pdf
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Rezonans magnetyczny z kontrastem – dlaczego nie należy się bać?
Rezonans magnetyczny z kontrastem to najdokładniejsze badanie z zakresu diagnostyki obrazowej. Często budzi obawy, dlatego wyjaśniamy na czym polega i czy są jakieś przeciwskazania do jego wykonania.
Chondropatia - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Chondropatia dotyczy zmian w obrębie stawu kolanowego, które mogą się pojawiać z wiekiem lub w wyniku urazu. Podstawą ich rozpoznania jest dokładna diagnostyka, w tym rezonans magnetyczny kolana.
Tomografia komputerowa - co to za badanie i co obrazuje?
Tomografia komputerowa to podstawowe badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, powszechnie dostępne, szybkie i wykonywane w celu diagnostyki wielu chorób. Polega na wykonywaniu zdjęć za pomocą promieni Gamma.
Zespół Leigha - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Zespół Leigha to rzadka, nieuleczalna choroba, której przyczyną są mutacje genetyczne. Objawia się we wczesnym wieku dziecięcym i powoduje dysfunkcje różnych narządów. Wymaga dokładnej diagnostyki, dedykowanym badaniem jest rezonans magnetyczny głowy.
Co to jest rezonans magnetyczny i co obrazuje to badanie?
Rezonans magnetyczny to wysokospecjalistyczne, nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne badanie pozwalające na dokładne zobrazowanie struktur anatomicznych i narządów. Badanie MR służy do diagnostyki wielu chorób, w tym także zmian nowotworowych.