Kiedy należy zgłosić się do specjalisty periodontologa?

Stomatologia

Krwawiące dziąsła, zmiany na błonie śluzowej, brzydki zapach z ust – to tylko kilka niepokojących sygnałów, które powinny skłonić nas do wizyty u periodontologa. Czym się zajmuje stomatolog periodontolog? W rozwiązaniu jakich problemów może pomóc dentysta o tej specjalizacji?

Lek. dent. Monika Wojtaszewska
Specjalista w dziedzinie periodontologii.
Już dziś umów się do naszego specjalisty:
Oddział Zacisze
Oddział Warsaw Spire

Do periodontologa zwykle kieruje pacjenta specjalista stomatologii zachowawczej, ale pewne niepokojące zmiany możemy zauważyć także samodzielnie. Do najczęściej leczonych przez lekarza tej specjalizacji chorób należą m.in. paradontoza, zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia.

Periodontolog – czym się zajmuje?

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami przyzębia oraz błon śluzowych jamy ustnej. Dentysta periodontolog często kojarzony jest wyłącznie z leczeniem paradontozy, ale to mylne skojarzenie – lekarz o tej specjalizacji pomoże nam  w wielu innych dolegliwościach, takich jak zapalenie dziąseł, krwawienie dziąseł, zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej czy odsłonięte szyjki zębowe.

W przypadku niepokojacych zmian na błonie śluzowej jamy ustnej konsultacja periodontologa bywa bardzo istotna. Zdarza się bowiem, że pierwsze symptomy chorób ogólnoustrojowych pojawiają się właśnie w jamie ustnej.

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?

Powodem większości chorób przyzębia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Warto pamiętać, że niedokładne lub zbyt krótkie szczotkowanie może spowodować odkładanie się kamienia nazębnego, który jest przyczyną wielu stanów zapalnych. Innym powodem rozwoju chorób przyzębia bywają wada zgryzu, noszenie niewłaściwie dobranych protez albo bruksizm. Z konsultacji ze specjalistą periodontologiem często korzystają również osoby chorujące na bulimię, nowotwory i cukrzycę. Przyczyną problemów może być też nieprawidłowa dieta, a zwłaszcza niedobory witaminy C i witamin z grupy B, oraz stosowanie używek – głównie palenie papierosów.

Po czym poznać, że należy się wybrać do dobrego periodontologa?

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dentysty periodontologa? Jest ich wiele, ale do najczęstszych z nich należą:

  • krwawiące dziąsła
  • odsłonięte szyjki zębowe,
  • obrzęki, zaczerwienienie i tkliwość dziąseł,
  • nadwrażliwość zębów,
  • ruchomość zębów,
  • halitoza (nieprzyjemny zapach z ust),
  • zmiany na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej, m.in. afty i owrzodzenia,
  • suchość błony śluzowej jamy ustnej.

Jak wygląda wizyta u periodontologa?

Przede wszystkim należy pamiętać, że leczenie periodontologiczne zwykle jest długotrwałe. Pierwsza wizyta polega więc m.in. przeprowadzeniu dokładnego badania głębokości kieszonek dziąsłowych i zebraniu szczegółowego wywiadu dotyczącego ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Stomatolog periodontolog ocenia również stan higieny jamy ustnej, a także stan kości na podstawie zdjęć rentgenowskich. Diagnozuje też zgłaszane przez pacjenta problemy. Na podstawie badania i zebranego wywiadu lekarz ustala plan leczenia.

Należy pamiętać, że podstawą sukcesu leczenia periodontologicznego jest współpraca lekarza i pacjenta, a w szczególności zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, eliminującej obecność płytki nazębnej zawierającej bakterie odpowiedzialne za stan zapalny dziąseł i przyzębia. Leczenie periodontologiczne obejmuje wiele zabiegów mających na celu leczenie chorób przyzębia, są to m.in. kiretaż (czyszczenie kieszonek dziąsłowych), chirurgiczne lub laserowe usuwanie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej czy zabiegi chirurgiczne z wykorzystaniem materiałów kościozastępczych.

Pamiętajmy, że w przypadku pojawienia się niepokojących objawów warto zgłosić się do specjalisty periodontologa. Dzięki szybkiej diagnozie możemy wdrożyć właściwe leczenie, pozbyć się uciążliwych dolegliwości, a dzięki prawidłowym nawykom higienicznym przez długie lata będziemy się cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie