hero-image

Stomatolog zachowawczy

Opis specjalizacji

Czym zajmuje się stomatolog zachowawczy?

Stomatolog zachowawczy zajmuje się leczeniem próchnicy zębów, powstającej w wyniku oddziaływania na nie bakterii próchnicotwórczych. Bakterie powodują powolne niszczenie szkliwa oraz tkanek położonych niżej, wskutek czego powstaje tzw. dziura w zębie, czyli ubytek.

Leczenie próchnicy najczęściej przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na oczyszczeniu ubytku z obecnych w nim bakterii i odbudowaniu zniszczonej części zęba za pomocą estetycznego wypełnienia (plomby). W zależności od rozległości ubytku, wyleczenie jednego zęba z próchnicy może trwać od 30 do 60 minut.

Kiedy warto zgłosić się do stomatologa zachowawczego?

Odwiedź stomatologa, gdy zauważysz u siebie jeden z objawów mogących świadczyć o próchnicy, np. jeśli:

 • odczuwasz dyskomfort lub ból zębów podczas gryzienia, spożywania ciepłych, zimnych albo słodkich napojów;
 • odczuwasz ból zębów samoistnie, niezależnie od jedzenia;
 • ból zęba jest stały, nie pozwala zasnąć, nasila się w nocy;
 • w okolicy bolącego zęba powstanie obrzęk lub spod dziąsła sączy się żółta wydzielina;
 • w zębach (zwłaszcza trzonowych i przedtrzonowych) są dziury o ciemnożółtym lub brązowym zabarwieniu, widoczne bądź wyczuwalne językiem;
 • zauważysz na zębach ciemne przebarwienia;
 • masz przebarwienia, których nie usunęło profesjonalne czyszczenie zębów u higienistki;
 • czujesz niesmak w jamie ustnej lub walczysz bezskutecznie z nieświeżym oddechem;
 • uśmiechając się widzisz odsłoniętą, ciemniejszą szyjkę zęba (część zęba znajdująca się najbliżej dziąsła) lub odczuwasz w tych okolicach nadwrażliwość, szczególnie na niską temperaturę;
 • czujesz, że ząb jest „większy” od pozostałych, bardziej ruchomy, bolesny przy nagryzaniu;
 • kawałek zęba lub założonego wcześniej wypełnienia ukruszył się tworząc ostrą, chropowatą powierzchnię, która przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i powinna zostać skorygowana.

Aby uniknąć próchnicy, najlepiej kontrolować stan uzębienia regularnie co 6 miesięcy, chyba, że stomatolog zalecił większą częstotliwość wizyt.

Dlaczego akurat co 6 miesięcy? To przedział czasowy, w którym można skutecznie zapobiec konsekwencjom rozwoju nowo powstałej próchnicy: powstrzymać powiększanie się ubytku oraz przenoszenie się bakterii na kolejne zęby.

Stomatologia zachowawcza w enel-med

W gabinetach stomatologicznych enel-med oferujemy pełen zakres leczenia zachowawczego.

 • Leczenie próchnicy

Dlaczego próchnica jest groźna? Jama ustna jest początkiem naszego układu pokarmowego i oddechowego. Bakterie, które się w niej znajdują, również próchnicotwórcze, mogą przenikać do krwi, a wraz z nią roznosić się po całym organizmie, powodując:

 • u osób zdrowych: przewlekłe infekcje, np. zatok;
 • u leczących się kardiologicznie: zapalenie wsierdzia, uszkodzenie zastawek, szybszy rozwój miażdżycy.

Jak leczy się próchnicę?

 1. Etap 1: usunięcie chorych tkanek:
  Na początku stomatolog usuwa przy pomocy wiertła tkanki zęba, które są chore, czyli zniszczone lub zajęte przez bakterie próchnicotwórcze (spróchniałe).
 2. Etap 2: uzupełnienie ubytku (plomba). Po usunięciu chorych tkanek zęba, stomatolog uzupełnia powstały w ten sposób ubytek (otwór) za pomocą szczelnego i estetycznego materiału (kompozytu). WARTO WIEDZIEĆ: Korzystając z naszych usług nie musisz martwić się o estetykę: kolor wypełnienia dostosujemy do naturalnej barwy Twoich zębów.
 3. Etap 3: utwardzanie wypełnienia. Po wymodelowaniu wypełnienie kompozytowe utwardza się i wzmacnia poprzez naświetlanie lampą stomatologiczną (niebieskim światłem). Dzięki naświetlaniu ząb zostaje pozbawiony źródła infekcji (bakterii) a jego głębiej położone tkanki zyskują szczelne zabezpieczenie.

W enel-med leczymy również ubytki powstałe w zębach w inny sposób, np. przez starcie lub działanie chemiczne. Przykładem takich ubytków są tzw. szyjki zębowe, które mogą odsłaniać się w wyniku nieprawidłowego szczotkowania, wad zgryzu czy urazu. Takie ubytki, podobnie jak próchnicowe, wypełnia się materiałem kompozytowym.

 • Wypełnienia kompozytowe

Wypełnienia kompozytowe stosowane są do wypełniania wszelkiego rodzaju ubytków. Mają wiele zalet, do których należą:

 • możliwość wykonania podczas jednej wizyty u stomatologa;
 • duża plastyczność, dzięki której kształt wypełnienia można dostosować do każdej powierzchni;
 • szeroka gama kolorów, umożliwiająca wykonanie wypełnienia dostosowanego do naturalnej barwy zębów, czyli praktycznie niezauważalnego (ważne przy zębach przednich);
 • wytrzymałość: materiały kompozytowe są trwałe, ale przez lata mogą ulec starciu, podobnie jak naturalna powierzchnia zębów. Dlatego warto wykonywać półroczne przeglądy stomatologiczne, by w porę wyłapać i uzupełnić ścierające się wypełnienie.

Warto wiedzieć: w przypadku bardzo rozległych ubytków lepiej niż wypełnienie kompozytowe sprawdzą się inne rodzaje wypełnień, tzw. nakłady (inlay, onlay, overlay).

 • Nakłady protetyczne (inlay, onlay, overlay)

Czym są nakłady protetyczne? – przeczytaj tutaj 

 • Leczenie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość często spowodowana jest odsłoniętymi szyjkami zębów. Zdrowe szyjki zębowe powinny być przykryte dziąsłem. Odsłonięte powodują silne dolegliwości bólowe podczas spożywania zimnych i ciepłych posiłków, ale są też nieestetyczne.

Szyjki odsłonięte na dużej powierzchni można przykryć materiałem kompozytowym, podobnie jak podczas tradycyjnego leczenia próchnicy. Do mniejszych powierzchni wystarczą preparaty lecznicze, które wciera się w odsłoniętą część zęba, uzyskując ulgę na długi czas. O wyborze odpowiedniej metody leczenia nadwrażliwości zębów decyduje stomatolog.

 • Usuwanie przebarwień

W enel-med możemy poprawić Twój uśmiech zaledwie w ciągu kilku wizyt. Niedoskonałości  usuwamy za pomocą nowoczesnego preparatu ICON, który bez użycia wiertła eliminuje białe przebarwienia, będące wczesnym stadium próchnicy. Preparat ujednolica kolor zębów, ale też zatrzymuje rozwój próchnicy.

Warto wiedzieć: białe przebarwienia widać często na zębach przednich po zdjęciu aparatu stałego. Mają je pacjenci, którzy nie utrzymywali dostatecznej higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego.

 • Okresowe przeglądy stomatologiczne

Okresowe przeglądy stomatologiczne są niezwykle ważne dla profilaktyki próchnicy oraz dla utrzymania wszystkich efektów leczenia. Tylko lekarz stomatolog jest w stanie wychwycić najwcześniejsze objawy próchnicy, nie zrobimy tego sami w warunkach domowych.

Osoby dorosłe powinny odwiedzać stomatologa raz na 6 miesięcy, dzieci – raz na 3 miesiące.

Przed okresowym przeglądem zębów warto umówić się na profesjonalne czyszczenie zębów z osadu, złogów i kamienia, co ułatwi lekarzowi skontrolowanie ich powierzchni.

FAQ

Jak przygotować się do wizyty u stomatologa?

 1. Wyczyść zęby u higienistki: dzięki temu lekarz stomatolog dokładniej skontroluje całą ich powierzchnię, która wcześniej mogła być przykryta np. przez kamień nazębny. Ty z kolei uzyskasz poradę, jak najlepiej pielęgnować zęby w domu i poprawisz kondycję dziąseł.
 2. Zabierz ze sobą wyniki badań: pantomogramu, RTG, tomografii, nawet tej wykonanej kilka lat wstecz.
 3. Przypomnij sobie termin ostatniej wizyty kontrolnej – ułatwisz lekarzowi dobór ewentualnych dodatkowych badań (np. pantomogramu, RTG);
 4. Spisz na kartce ostatnie dolegliwości, np. ból przy nagryzaniu, szczotkowaniu, nadwrażliwość na zimno, ciepło, tkliwość zęba etc. Ważne będą okoliczności pojawienia się tych objawów, ich nasilenie, czas trwania, powtarzalność.

Jakie korzyści daje leczenie stomatologiczne?

 • Przede wszystkim zdrowie: lecząc i zapobiegając próchnicy, likwidujesz źródło potencjalnego zakażenia innych organów przez bakterie próchnicotwórcze. To ważne, zwłaszcza jeśli chorujesz przewlekle, np. na cukrzycę, nadciśnienie, miażdżycę, reumatologiczne zapalenia stawów lub jesteś po zawale.
 • Ulga od bólu: stomatolog zazwyczaj jest w stanie Ci pomóc na jednej wizycie. Jeśli Twój problem okaże się bardziej złożony, dostaniesz skierowanie do innego specjalisty.
 • Kontrola nad własnym zdrowiem: robiąc przeglądy stomatologiczne regularnie, nie musisz się martwić, że któryś ząb Cię nagle rozboli.
 • Komfort: Twoje wizyty u stomatologa będą dużo przyjemniejsze.
 • Oszczędność: zapobieganie chorobom jest tańsze niż ich leczenie: za małe wypełnienie zapłacisz dużo mniej niż np. za leczenie kanałowe.

Konsekwencje braku leczenia:

 • ból – chory ząb może rozboleć mocno, w najmniej spodziewanym momencie. Proces niszczenia struktury zęba zmienia swoje tempo (ma zaostrzenia i remisje);
 • bolesne powikłania i obumarcie zęba: przy głębokim ubytku konieczne jest leczenie kanałowe (endodontyczne). Jest ono długie, kilkuetapowe i kosztowne, ponieważ ząb leczony kanałowo wymaga dodatkowego wzmocnienia. Po takim leczeniu ząb staje się martwy i podatny na złamania/ukruszenia;
 • nieświeży oddechktórego nie zlikwidujesz bez profesjonalnego leczenia;
 • nieładne przebarwienia i smugi, często na przednich zębach;
 • więcej chorych zębów– bakterie próchnicotwórcze łatwo atakują sąsiednie, zdrowe zęby;
 • inne choroby: bakterie próchnicotwórcze z nieleczonych ubytków przenikają z jamy ustnej do krwioobiegu i są rozsiewane po całym organizmie.

Warto wiedzieć: Próchnicą możesz zarazić swoje dziecko lub partnera! Wystarczy pocałunek lub używanie tych samych sztućców.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.

  Bądź na bieżąco z aktualnościami

  CM ENEL-MED oraz oferowanych przez CM ENEL-MED produktów i usług za pomocą środków komunikacji elektronicznej – podany adres e-mail, co wiąże się z używaniem telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem.