hero-image

Ból lub uraz zęba

Samoistny ból zęba

Nieustający, przeszywający, pulsujący ból zęba może oznaczać stan zapalny zębiny. Często dolegliwości bólowe pojawiają się nagle i są samoistne. Taka sytuacja wymaga pilnej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Niepodjęcie reakcji może doprowadzić do obumarcia miazgi i leczenia kanałowego.

PORADY: Nie zwlekaj z wizytą u stomatologa gdy pojawi się ból, niepodjęcie leczenia może doprowadzić nawet do utraty zęba, lub do poważnych powikłań zapalnych w całym organizmie

Ból zęba podczas gryzienia

Może pojawić się po leczeniu zęba, kiedy ubytek był głęboki, a leczenie trudne. Jest to wrażliwość pozabiegowa. Jeśli taki stan utrzymuje się długo, lub ból nasila się z czasem, należy umówić się na wizytę do stomatologa. Ból na nagryzanie może też pojawić się nagle, lub wystąpić po wcześniej przebytym leczeniu endodontycznym (kanałowym). W takiej sytuacji należy jak najszybciej umówić wizytę, może to oznaczać zmianę okołowierzchołkową i stan zapalany głębokich tkanek zęba lub kości.

PORADY: Sporadyczny ból na nagryzanie może się zdarzyć, szczególnie jeśli ubytek był głęboki. Nie lekceważ jednak tego sygnału jeśli ból pojawi się samoistnie- wówczas umów jak najszybciej konsultację ze stomatologiem.

Złamany ząb i ból

Pęknięcie ściany zęba czy też złamanie się korony podczas jedzenia to sytuacja, która wymaga pilnej wizyty u stomatologa. Pęknięciu i złamaniom częściej ulegają zęby martwe- są bardziej kruche. Uszkodzony ząb może ranić język i dziąsła oraz wywoływać silny ból- jeśli jest żywy.

PORADY: Jak najszybciej umów wizytę u stomatologa.

Wybity ząb u dziecka

Urazy u dzieci zdarzają się często. W wyniku zabaw czy upadku może dojść do wybicia zęba. Sytuacja jest mniej dramatyczna jeśli jest to ząb mleczny. Kiedy wybity zostanie ząb stały, czyli znajdzie się w całości poza jamą ustną- należy pilnie udać się do stomatologa, a wybity ząb zabrać ze sobą, najlepiej przechowując go w ślinie, mleku czy soli fizjologicznej- do momentu wizyty. Im szybciej podejmiemy działania tym większe szanse, że ząb da się uratować- umieścić z powrotem w zębodole. W przypadku zęba mlecznego również należy udać się w trybie pilnym do dentysty- pamiętajmy, że przedwczesna utrata zęba mlecznego może wpłynąć na wyrzynanie się zęba stałego i prawidłowy jego wzrost.

PORADY: W sytuacji wybicia zęba najważniejszy jest czas reakcji. Nie zwlekajmy z pilną wizytą w gabinecie stomatologicznym.

Ból zęba u dziecka

Dzieci tak samo jak dorośli odczuwają ból związany z powstałym ubytkiem próchnicowym, czy urazem. Dyskomfort może być okazywany poprzez płacz, rozdrażnienie, niechęć do spożywania posiłków. Jeśli zauważysz takie objawy u swojej pociechy, koniecznie umów wizytę u stomatologa. Im szybciej ubytek zostanie wyleczony, tym większe szanse, że wizyta będzie mniej nieprzyjemna. Próchnica jest chorobą bakteryjną- zakaźną, może więc przenosić się na inne zęby, a nawet powodować powikłania w innych narządach w organizmie.

PORADY: Odwiedzaj dentystę z dzieckiem regularnie, czyli co 3-6 miesięcy. Stała kontrola uzębienia gwarantuje zdrowie całego organizmu.

Ból spowodowany przez wyrzynający się ząb

Okres ząbkowania to dla rodziców trudny czas. Niektóre dzieci przechodzą go niemalże bezobjawowo, u niektórych pojawia się ból, rozdrażnienie, zaczerwienienie dziąseł. Aby złagodzić objawy, istnieje kilka domowych metod, na przykład: podawanie dzieciom gryzaków, które masują dziąsła w trakcie gryzienia, czy przemywanie wałów dziąsłowych gazikiem nasączony rumiankiem czy szałwią (działają przeciwzapalnie, łagodząco i obkurczająco). Jeśli ząbkowaniu towarzyszy wysoka temperatura, utrzymująca się przez kilka dni, biegunka, lub dziecko nie chce jeść – koniecznie udaj się do stomatologa.

PORADY: Podczas ząbkowania u dzieci, czy wyrzynania się zębów mądrości u dorosłych pamiętajmy aby zachować prawidłową higienę jamy ustnej. Zapobiegnie to tworzeniu się stanów zapalnych.

Afty, pleśniawki, ból w jamie ustnej dziecka

Bolesne pleśniawki i afty mogą pojawić się w buzi dziecka po leczeniu antybiotykami, zakażeniu w czasie karmienia lub przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Pleśniawki to kremowobiałe naloty, wywołane przez grzyby drożdżaki, a afty to niewielkie, bardzo bolesne pęcherzyki, otoczone czerwoną obwódką. Aby złagodzić ból w takiej sytuacji, warto zastosować dostępne bez recepty preparaty antyseptyczne, dobrane do rodzaju zmiany, jej umiejscowienia oraz wieku dziecka. Jeżeli problem wraca, lub towarzyszy mu wysoka temperatura- skonsultuj się z lekarzem dentystą. Umów wizytę poprzez aplikację lub dzwoniąc na naszą infolinię.

PORADY: Aby uniknąć stanów chorobowych jamy ustnej u najmłodszych, pamiętaj żeby dbać o higienę jamy ustnej pociechy już od pierwszych dni. Przemywaj wały dziąsłowe po karmieniu gazikiem nasączonym letnią wodą, lub użyj specjalnej nakładki na palec.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.