hero-image

Ból lub uraz zęba

Ból zęba co robić?

Nieustający, przeszywający ból zęba może oznaczać stan zapalny zębiny. Taka sytuacja wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym. Nie czekaj na pogorszenie stanu zdrowia i umów pilną wizytę stacjonarną, dzwoniąc na naszą infolinię 22 23 07 007.

Uraz zęba (ukruszenie, zwichnięcie)

Jeśli uszkodzenie zęba jest poważne, przeszkadza w przełykaniu, drażni dziąsło, uszkadza szkliwo zębów sąsiadujących, umów się na pilną wizytę stomatologiczną. Nieleczony ząb będzie stopniowo coraz słabszy, co grozi jego utratą. Jeśli ząb ukruszył się w obrębie szkliwa i zębiny, złamaną część można odbudować.

Złamany ząb

Najczęstszym objawem złamania zęba jest silny, przejmujący ból, który nasila się podczas gryzienia, mówienia. Sposób leczenia zależy od rodzaju urazu i stopnia uszkodzenia zęba. Jeśli dochodzi do złamania na linii dziąsła, zwykle jest możliwość odbudowania bez potrzeby usunięcia korzenia, nawet w trakcie jednej wizyty. Jeśli ząb złamał się poniżej linii dziąsła to zwykle mamy do czynienia z głębokim i rozległym złamaniem często wymagającym leczenia wieloetapowego. W szczelinie powstałej po pęknięciu zęba gromadzą się drobiny jedzenia i namnażają się bakterie. W obu przypadkach należy możliwie szybko udać się do lekarza dentysty.

Wybity ząb u dziecka – co robić?

Wybity ząb u dziecka można uratować, jeśli zadziałamy błyskawicznie. W takiej sytuacji od razu umieść wybity ząb w kubku i zalej go mlekiem lub solą fizjologiczną. Pozwoli to wydłużyć czas obumierania i zasychania zęba (wybity ząb zasycha i obumiera w przeciągu 30 minut). Następnie umów pilną wizytę u dentysty. W około połowie przypadków dobrze zabezpieczony wybity ząb „przyjmuje się” z powrotem.

Ból zęba u małego dziecka – co robić?

Ból zęba u małego dziecka może być wywołany urazem mechanicznym, próchnicą lub wyrzynaniem się zęba stałego.

W przypadku urazu mechanicznego (wybity ząb, znaczące ukruszenie), umów się do stomatologa na pilną wizytę stacjonarną .

Jeśli nie doszło do urazu, a dziecko raz na jakiś czas wspomina, że pobolewa go ząbek, przyczyną może być ruszanie się zęba przed wypadnięciem lub głęboka próchnica, której nie widać, a która może mieć przykre następstwa (opuchnięcie, nasilenie się bólu). Nie diagnozuj dziecka samodzielnie – we wszystkich przypadkach konieczna jest ocena specjalisty. Nie zwlekaj, umów wizytę.

Ból spowodowany przez wyrzynający się ząb – co robić?

W takiej sytuacji zalecamy płukanie jamy ustnej płukanką o działaniu antyseptycznym (np. Eludril lub Oral-B Professional) oraz unikanie twardych pokarmów. Jeśli ból się nasila lub wystąpiła opuchlizna, skontaktuj się z dentystą korzystając z teleporady. Lekarz wystawi e-receptę lub zdecyduje o konieczności umówienia pilnej wizyty stacjonarnej.

Afty, pleśniawki – ból w buzi dziecka.

Bolesne pleśniawki i afty mogą pojawić się w buzi dziecka po leczeniu antybiotykami, zakażeniu w czasie karmienia lub przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Pleśniawki to kremowobiałe naloty, wywołane przez grzyby drożdżaki, a afty to niewielkie, bardzo bolesne pęcherzyki, otoczone czerwoną obwódką. Aby złagodzić ból w takiej sytuacji, warto zastosować dostępne bez recepty preparaty antyseptyczne, dobrane do rodzaju zmiany, jej umiejscowienia oraz wieku dziecka. Jeżeli problem wraca, skonsultuj się z lekarzem dentystą. Umów wizytę poprzez aplikację lub dzwoniąc na naszą infolinię

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.