hero-image

Leczenie kanałowe, endodoncja (pod mikroskopem)

Opis specjalizacji

Endodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Nowoczesne leczenie kanałowe zęba (inaczej endodontyczne) można wykonać u doświadczonych endodontów w oddziałach medycznych enel-med w całej Polsce!

Miazga zębowa to silnie unerwiona i unaczyniona tkanka, która wypełnia komorę zęba. Najczęstszą przyczyną chorób miazgi jest próchnica. Bakterie znajdujące się w ubytku próchnicowym przenikają do miazgi, wywołując w niej nieodwracalne procesy zapalne, które najczęściej objawiają się intensywnymi dolegliwościami bólowymi. Do zapalenia miazgi przyczyniają się również nieleczone i pogłębiające się starcia patologiczne zębów, pęknięcia szkliwa lub zębiny, odsłonięte szyjki zębowych lub urazy mechaniczne. Do zakażenia może również dojść na skutek chorób przyzębia. Przy intensywnych, przedłużających się dolegliwościach bólowych w większości przypadków należy podjąć leczenie kanałowe najlepiej u doświadczonego endodonty Leczenie endodontyczne ma za zadanie przedłużenie obecności zęba w jamie ustnej przez jak najdłuższy okres czasu i uniknąć usunięcia zęba.

Leczenie kanałowe – kiedy się zgłosić do endodonty?

O stanie zapalnym miazgi może świadczyć pojawienie się samoistnych bardzo intensywnych dolegliwości bólowych, utrzymujących się dłużej niż 2 dni. Dolegliwości te nasilają się pod wpływem zimnych lub ciepłych pokarmów albo napojów i trwają przez dłuższy czas. Kolejnym objawem jest obecność bóli nocnych i pulsujących. Jest to sygnał, że należy pilnie zgłosić się do lekarza stomatologa, który przeprowadzi badanie kliniczne oraz radiologiczne i zakwalifikuje ząb do leczenia. Jeżeli badanie potwierdzi nieodwracalny stan zapalny, lekarz rozpocznie standardowe leczenie kanałowe a w bardziej skomplikowanych przypadkach skieruje na leczenie endodontyczne pod mikroskopem.

Endodoncja mikroskopowa pozwala na przeprowadzenie leczenia kanałowego w dużym powiększeniu pola zabiegowego oraz w lepszym oświetleniu, co umożliwia dokładne usunięcie zapalnie zmienionych tkanek, precyzyjne opracowanie kanałów korzeniowych i ich prawidłowe wypełnienie. Leczenie pod mikroskopem wskazane jest przy nietypowej anatomicznej budowie zęba, przy zakrzywionych i wąskich kanałach. Przy pomocy pracy w powiększeniu endodonta może odnaleźć niewidoczne dla oka nieuzbrojonego dodatkowe kanały, usunąć złamane narzędzia endodontyczne. Mikroskop endodontyczny jest niezbędnym narzędziem pracy również podczas ponownego leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – jak przebiega wizyta?

Leczenie endodontyczne w oddziałach enel-med składa się z kilku etapów wymagających z reguły od 1 do 3 wizyt u dentysty. Na początek potrzebna jest diagnostyka radiologiczna. Sam zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie jest bolesny dla pacjenta. Współczesna endodoncja posiłkuje się mikroskopem endodontycznym, co pozwala pod dużym powiększeniem ocenić zarys dna komory zęba i odnaleźć niewidoczne dla oka nieuzbrojonego kanały. Endodonta najpierw usuwa chore tkanki, uzyskując dostęp do komory zęba.  Następnie przy użyciu narzędzi kanałowych usuwa zmienioną chorobowo tkankę z kanałów, poszerza je, odkaża i wypełnia materiałem wypełniającym. Następnie w zależności od stanu zniszczenia własnych tkanek zęba lekarz może zaproponować różne sposoby odbudowy korony zęba – od materiału kompozytowego do korony protetycznej

Leczenie kanałowe – co po wizycie?

Po leczeniu endodontycznym wskazana jest kontrola kliniczna i radiologiczna zęba. Pierwsze takie badanie powinno nastąpić po około 3-6 miesiącach

Żeby uniknąć leczenia kanałowego należy regularnie (co pół roku) zgłaszać się na przeglądy stomatologiczne w celu wczesnego wykrycia małych ubytków próchnicowych i podjęcia ich szybkiego leczenia. Nie dopuszczamy wtedy do dalszego rozprzestrzenienia się procesu próchnicowego, a tym samym zapobiegamy skomplikowanemu leczeniu kanałowemu. Trzeba również pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej.

FAQ

  • Czy leczenie kanałowe w enel-med obejmuje również diagnostykę?

Oczywiście! W naszych placówkach można wykonać RTG okołowierzchołkowe zęba, pantomogram oraz tomografię CBCT.

  • Od czego zależy liczba wizyt u endodonty?

Pełne leczenie endodontyczne wymaga od 1 do 3 wizyt u stomatologa, co zależy od rodzaju leczonego zęba, a także liczby oraz budowy anatomicznej zęba.

  • Kiedy konieczna jest endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem (w powiększeniu) bywa niezbędne u pacjentów z nietypową budową zębów albo w przypadku powikłań. W naszych placówkach dysponujemy mikroskopami najnowszej generacji, które pozwalają lekarzom na precyzyjne leczenie, a pacjentom gwarantują najwyższą jego jakość.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.