hero-image

RTG punktowe (okołowierzchołkowe)

Opis badania

RTG punktowe (okołowierzchołkowe) – czyli RTG zębów lub rentgen stomatologiczny – to podstawowe badanie obrazowe wykonywane w diagnostyce stomatologicznej. Pozwala ona na dokładnie zobrazowanie zęba razem z korzeniami. RTG punktowe wykonujemy w wielu oddziałach enel-med w całej Polsce.

RTG punktowe jest jednym z badań obrazowych najczęściej wykonywanych w diagnostyce stomatologicznej. Dzięki właściwościom promieni rentgenowskich, które są dobrze pochłaniane przez tkankę kostną, pozwala ono na precyzyjne zobrazowanie tkanek budujących zęby. RTG punktowe obejmuje swoim zasięgiem maksymalnie do czterech zębów.

RTG punktowe – wskazania

RTG punktowe wykonuje się w wielu przypadkach. Wśród najważniejszych wskazań do jego zlecenia można wymienić:

 • diagnostykę zaawansowanych zmian próchnicowych,
 • diagnostykę urazów mechanicznych zębów (pęknięcia, złamania, zwichnięcia),
 • planowane leczenie endodontyczne,
 • diagnostykę stanów zapalnych dziąseł,
 • planowane leczenie zachowawcze i protetyczne,
 • planowanie zabiegów chirurgii stomatologicznej.

RTG punktowe pozwala ocenić skuteczność podjętego leczenia. Niekiedy zdjęcie pozwala wykryć również zęby zatrzymane, ropnie czy cysty.

RTG punktowe – przeciwwskazania

Podczas rentgena stomatologicznego wykorzystywane jest promieniowanie X – co prawda nie jest ono zupełnie obojętne dla ludzkiego organizmu, ale jego dawki używane w trakcie badania są tak niewielkie, że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jedynym przeciwwskazaniem jest tak naprawdę ciąża – RTG punktowe wykonuje się u ciężarnych tylko w sytuacjach, gdy jego wartość diagnostyczna jest większa niż ryzyko dla rozwijającego się dziecka.

RTG punktowe – jak się przygotować?

RTG punktowe nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Nie trzeba się na nie zgłaszać na czczo, można też normalnie przyjmować wszystkie leki. Oczywiście przed badaniem należy dokładnie wyszczotkować zęby. Już w pracowni wykonujący RTG punktowe specjalista prosi pacjenta o zdjęcie okularów czy znajdującej się w okolicach twarzy biżuterii.

RTG punktowe – przebieg

Samo badanie trwa kilka sekund. Pacjent wchodzi do pracowni, siada lub staje we wskazanym przez radiologa miejscu i nakłada na siebie specjalny fartuch ochronny, który zabezpiecza inne tkanki przed niepotrzebną ekspozycją na promieniowanie. Jeżeli RTG punktowe jest wykonywane przy użyciu tradycyjnego aparatu, pacjent otrzymuje niewielką kliszę, którą umieszcza w jamie ustnej i przytrzymuje palcem – w tym czasie wykonywane jest zdjęcie. Jeżeli badanie jest przeprowadzane przy użyciu aparatu cyfrowego, do ust wkładany jest czujnik zabezpieczony jednorazową folią – wykonanie zdjęcia trwa kilka sekund i jest ono od razu widoczne na monitorze.

RTG punktowe – gdzie wykonać?

RTG punktowe wykonujemy w oddziałach enel-med w całej Polsce. Zachęcamy do kontaktu.

FAQ

 • Czy do wykonania badania potrzebne jest skierowanie?

W placówkach enel-med RTG punktowe wykonywane jest na postawie skierowania od lekarza dentysty.

 • Czy po badaniu otrzymam odpowiednią dokumentację?

Oczywiście! Po badaniu pacjent otrzymuje od nas pełną dokumentację fotograficzną.

 • Czy RTG punktowe można wykonywać u dzieci?

Jeśli istnieją takie wskazania medyczne, RTG punktowe wykonuje się również u dzieci oraz młodzieży.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.