hero-image

Higiena jamy ustnej

Opis specjalizacji

Czym zajmuje się higiena jamy ustnej?

Profilaktyka stomatologiczna czyli higiena jamy ustnej, to dział stomatologii obejmujący wszystkie zabiegi, które zapobiegają rozwojowi chorób jamy ustnej, a zwłaszcza chorób przyzębia (parodontozy) i próchnicy.

Na profilaktykę stomatologiczną składają się dwa obszary:

 • profesjonalne zabiegi oczyszczania, zmniejszające liczbę bakterii w jamie ustnej;
 • edukacja: uświadamianie pacjentom ich potrzeb zdrowotnych oraz zaszczepianie im właściwych nawyków, pomagających prosto i efektywnie dbać o higienę jamy ustnej.

Profilaktyka stomatologiczna pomaga wychwycić wczesne symptomy próchnicy. Regularne wizyty u higienistki stomatologicznej pozwalają też uniknąć stanów zapalnych dziąseł i zapewnić sobie większy komfort estetyczny.

Kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

 • na Twoich zębach pojawiły się brązowe smużki i przebarwienia – to częsty problem osób pijących duże ilości kawy, herbaty lub czerwonego wina. Przebarwieniom mogą towarzyszyć osad i kamień: efekty nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Usunąć je można w gabinecie higieny stomatologicznej, korzystając z zabiegu profesjonalnego czyszczenia zębów.
 • zauważasz żółtawy lub brązowy kamień między zębami albo wzdłuż linii dziąseł – to sygnał, że potrzebujesz pilnej wizyty w gabinecie higieny. Małe złogi kamienia są niewidoczne dla oka, więc jeśli jesteś w stanie je zauważyć, musiały narosnąć bardzo obficie. Złogom kamienia towarzyszy często krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania bądź nitkowania zębów.
 •  dziąsła krwawią podczas szczotkowania – krwawienie bez urazu mechanicznego jednoznacznie wskazuje na stan zapalny dziąseł. Stan zapalny jest spowodowany nadmierną ilością bakterii w jamie ustnej, kumulowanych przez złogi nazębne naddziąsłowo i poddziąsłowo. Aby go zwalczyć, wystarczy usunięcie kamienia i osadu oraz prawidłowa pielęgnacja dziąseł w domu.
 • masz problem z nitkowaniem zębów: nie możesz wprowadzić nitki dentystycznej w przestrzeń międzyzębową lub po wyjęciu jest ona wystrzępiona – może to świadczyć o obfitych złogach kamienia nazębnego pomiędzy zębami albo o zmatowieniu bądź uszkodzeniu wypełnienia, które się w tym miejscu znajduje. W obu przypadkach pomocny będzie skaling. Wypełnienie można też wypolerować specjalnym gładzikiem.
 •  dziąsła są ciemnoczerwone lub wyglądają jak spuchnięte – to kolejne objawy świadczące o zapaleniu dziąseł. Koniecznie zgłoś się z nimi do gabinetu higieny, aby oczyścić złogi nazębne, kumulujące ogromne ilości bakterii i dowiedzieć się, jak możesz lepiej zadbać o swoje zęby.
 • odczuwasz dyskomfort lub trudny do umiejscowienia ból w jamie ustnej – ból w stanie zapalnym dziąseł jest trudny do opisania i dokładnego zlokalizowania. „Rozlewa” się wraz z postępującym stanem zapalnym. Uczucie to znika po wyeliminowaniu kamienia i osadu oraz wyleczeniu zapalenia.
 • masz nieświeży oddech – powodują go bakterie żyjące w jamie ustnej, a zwłaszcza ich nadmierna liczba, skumulowana w złogach nazębnych i resztkach pokarmu. Walkę z nimi zaczyna się od prawidłowej higieny zębów i języka. Warto też wykonać skaling i piaskowanie zębów u higienistki.
 • rzadko odwiedzasz dentystę – zbyt rzadkie kontrole stomatologiczne zwiększają prawdopodobieństwo rozwinięcia się stanu zapalnego dziąseł i próchnicy. Brak dolegliwości nie oznacza, że wszystko jest w porządku. Bakterie stale namnażają się w jamie ustnej, także pod złogami nazębnymi, a wczesne stadia próchnicy mogą nie dawać symptomów bólowych.
 • jeśli Twoje zęby są nadwrażliwe.
 • planujesz wybielanie zębów (domowe lub gabinetowe).
 • potrzebujesz porady na temat higieny jamy ustnej – doboru odpowiednich akcesoriów i preparatów do pielęgnacji jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej w enel-med

W gabinetach stomatologicznych enel-med oferujemy pełen zakres zabiegów profilaktycznych i higienicznych.

Zabiegi te wykonujemy zazwyczaj bez znieczulenia, ponieważ nie są bolesne. Wiążą się jedynie z pewnym dyskomfortem, odczuwalnym adekwatnie do indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Poznaj naszą ofertę:

 • Usuwanie kamienia i osadu nazębnego

To podstawowe zabiegi profilaktyczne, które zmniejszają ilość bakterii w jamie ustnej, zapobiegając ich dalszemu rozwojowi, a także poprawiają wygląd zębów.

Kamień nazębny usuwany jest za pomocą skalera ultradźwiękowego oraz narzędzi ręcznych. Metoda ta umożliwia rozkruszenie twardej struktury kamienia bez uszkadzania powierzchni zęba znajdującej się pod spodem. Zabiegowi może towarzyszyć pewien dyskomfort i nadwrażliwość z powodu drgań emitowanych przez stosowane w nim urządzenia.

Osad, czyli nieestetyczne brązowe smużki i przebarwienia na zębach, usuwa się za pomocą piaskowania. To zabieg polegający na ścieraniu osadu z powierzchni zębów przez mieszaninę piasku i wody, skierowaną na nie pod ciśnieniem. Może być odczuwany przez pacjenta intensywnie, ale warto się mu poddać, bo podobnego efektu nie sposób uzyskać innymi metodami.

 • Polerowanie zębów

Polerowanie zębów zazwyczaj wieńczy inne zabiegi oczyszczające. Pozwala ono wygładzić powierzchnie, które po piaskowaniu lub usuwaniu kamienia stały się chropowate – zarówno wypełnienia, jak i naturalne części zębów.

Zęby poleruje się za pomocą specjalnych gładzików, szczoteczek, wygładzających paseczków międzyzębowych oraz profesjonalnych past polerujących. Zabieg pozostawia w jamie ustnej przyjemne uczucie gładkości i świeżości, które notabene powinno towarzyszyć nam po każdym właściwie wykonanym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów w domu.

W niektórych przypadkach polerowanie może zastąpić zabieg piaskowania, zwłaszcza gdy osadu mamy na zębach niewiele i znajduje się on w miejscach dostępnych dla akcesoriów polerujących.

Warto wiedzieć: powierzchni koron, mostów i licówek nie można polerować za pomocą akcesoriów o właściwościach ściernych. Do ich polerowania używa się żelu antybakteryjnego. Prace protetyczne wykonywane są z materiałów, na których złogi nie powinny się osadzać. Jeśli więc doszło do ich pojawienia się, oznacza to duże zaniedbania higieniczne z naszej strony.

 • Fluoryzacja

Fluoryzacja polega na suplementacji pierwiastka fluoru. Fluor wzmacnia strukturę szkliwa zębów, zabezpieczając je przed działaniem szkodliwych kwasów, produkowanych przez bakterie oraz znajdujących się w pożywieniu. Terapia fluorem zmniejsza również rozwój bakterii i jest skuteczna w walce z nadwrażliwością zębów.

Fluor nie ma efektów ubocznych i może być stosowany u pacjentów w różnym wieku. Jego dawka, stężenie i częstotliwość aplikacji zależą od celu, w jakim go stosujemy.

Jako zabieg miejscowy fluoryzacja działa z różną skutecznością na różne powierzchnie zębów. Obecność kamienia i osadu na zębach zmniejsza powierzchnię działania materiału fluoryzującego, dlatego też fluoryzację najlepiej wykonywać bezpośrednio po zabiegu oczyszczania w gabinecie higieny.

 • Instruktaż higieny jamy ustnej

Jakkolwiek absurdalnie to brzmi, każdy z nas potrzebuje wskazówek dotyczących szczotkowania zębów i oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Stan uzębienia to kwestia indywidualna, podobnie jak nasze potrzeby i poczucie komfortu. Wraz z postępem zmieniają się standardy higieniczne i na rynku spotkać można wiele akcesoriów ułatwiających higienę jamy ustnej. Po które sięgnąć i jak je dobrać prawidłowo – doradzi higienistka stomatologiczna.

FAQ

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u higienistki?

1. Przypomnij sobie datę swojego ostatniego oczyszczania zębów w gabinecie higieny.
2. Przyjrzyj się swoim dziąsłom: czy nie krwawią podczas szczotkowania i nitkowania.
3. Spróbuj zlokalizować nadwrażliwe miejsca w swojej jamie ustnej, aby uprzedzić higienistkę o ich ewentualnej bolesności.
4. Zapamiętaj, jakiego rodzaju szczoteczki, pasty lub płukanki używasz. Spisz także akcesoria do higieny jamy ustnej, które stosujesz i jak często to robisz.
5. Spisz wszelkie pytania, jakie Cię nurtują, np. o akcesoria higieniczne, nowe preparaty czyszczące czy wybielające, które chcesz stosować, ale nie wiesz, czy są dla Ciebie odpowiednie – higienistka rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Jakie korzyści daje regularna higiena jamy ustnej?

 • Zdrowie pod kontrolą – regularne oczyszczanie zębów jest jak przegląd stomatologiczny: podczas zabiegu higienistka sprawdzi powierzchnie Twoich zębów również pod kątem obecności próchnicy. Pamiętaj, że wcześnie wykryta próchnica oznacza mniej inwazyjne leczenie.
 • Piękny, zdrowy i naturalny uśmiech.
 • Świeży oddech – regularne usuwanie złogów nazębnych zmniejsza ilość bakterii, będących główną przyczyną powstawania przykrego zapachu z ust.
 • Indywidualne wskazówki zdrowotne i higieniczne, które otrzymasz w gabinecie higieny stomatologicznej.
 • Profesjonalne wsparcie w higienie jamy ustnej – higienistka pomoże Ci dobrać akcesoria i preparaty, dzięki którym zyskasz pewność, że właściwie dbasz o swoje zęby i im nie szkodzisz.

Konsekwencje braku regularnej higieny jamy ustnej:

 • szybki rozwój próchnicy, postępujący wraz z niekontrolowanym namnażaniem się bakterii. Próchnica występuje kilkakrotnie częściej w zębach z kamieniem i osadem. Lubi rozwijać się pod złogami nazębnymi, niewidoczna do momentu ich usunięcia. Im później zostanie odkryta, tym bardziej inwazyjne leczenie nas czeka;
 • nieestetyczne przebarwienia na zębach, możliwe do usunięcia jedynie za pomocą profesjonalnych zabiegów w gabinecie higieny. Długo nieusuwane przebarwienia ciemnieją jeszcze bardziej;
 • zapalenie dziąseł, objawiające się ich krwawieniem, obrzękiem i ciemnoczerwonym kolorem. Nieleczone powoduje bóle oraz powstawanie tzw. kieszeni patologicznych, gromadzących poddziąsłowe złogi kamienia. Bakterie rozwijające się w kieszeniach rozprzestrzeniają stan zapalny i niszczą struktury otaczające ząb: ozębną oraz kości;
 • zapalenie przyzębia, będące konsekwencją nieleczonego stanu zapalnego dziąseł. Schorzenie to wymaga długotrwałego i specjalistycznego leczenia periodontologicznego. Może przyczyniać się do utraty nawet zdrowych zębów;
 • zagrożenie dla zdrowia – bakterie z jamy ustnej przenikają do krwi i wraz z nią docierają do narządów wewnętrznych. To niebezpieczne zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby ogólne, np. kardiologiczne i reumatologiczne;
 • trudności w leczeniu zębów, powodowane przez nieprawidłowy stan dziąseł. Dziąsła w stanie zapalnym mają tendencję do obfitego krwawienia, co utrudnia leczenie próchnicy – wykonanie wypełnienia wymaga suchości pola zabiegowego.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.

  Bądź na bieżąco z aktualnościami

  CM ENEL-MED oraz oferowanych przez CM ENEL-MED produktów i usług za pomocą środków komunikacji elektronicznej – podany adres e-mail, co wiąże się z używaniem telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem.