hero-image

Higiena jamy ustnej

Opis specjalizacji

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej to wykonywane przez higienistkę stomatologiczną zabiegi, które pozwalają na dokładne oczyszczenie zębów z osadu i kamienia nazębnego. To doskonała profilaktyka stomatologiczna, która zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – próchnica jest w naszym kraju chorobą społeczną, z którą borykają się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Mocno rozpowszechnione są również schorzenia przyzębia. Tymczasem profilaktyka jamy ustnej nie jest trudna – należy pamiętać o prawidłowej higienie oraz regularnych wizytach kontrolnych u dentysty.

Higiena jamy ustnej – jak powinna wyglądać?

Prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje codzienne szczotkowanie zębów przy pomocy szczoteczki i pasty ze związkami fluoru – najlepiej po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie. Oprócz tego należy pamiętać o oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici dentystycznych, szczotkowaniu języka oraz stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej.

Należy jednak mieć świadomość, że nawet przestrzeganie tych zasad może się okazać niewystarczające. Na właściwą profilaktykę stomatologiczną składają się również regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz specjalistyczne zabiegi higieny jamy ustnej, wykonywane przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną.

Higiena jamy ustnej – kiedy się zgłosić?

Profesjonalne zabiegi higienizacyjne należy przeprowadzać zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Na zębach palaczy czy osób pijących duże ilości mocnej kawy, herbaty czarnej lub ziołowej, osady gromadzą się szybciej, więc wymagają one częstszego oczyszczania.

Do wizyty w oddziale enel-med w celu wykonania profesjonalnej higieny jamy ustnej powinny skłonić:

 • obecność osadu nazębnego,
 • obecność kamienia nazębnego,
 • krwawienie podczas szczotkowania,
 • obrzęk i zaczerwienienie dziąseł,
 • nieświeży oddech.

Profilaktyka stomatologiczna – jak przebiega wizyta?

W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta profesjonalne zabiegi higieniazcyjne mogą obejmować:

 • usuwanie kamienia nazębnego, które odbywa się z użyciem skalera ultradźwiękowego oraz narzędzi ręcznych. Kamień nazębny jest to nic innego jak nieusunięta płytka nazębna, która uległa mineralizacji. Wyróżniamy kamień nadzziąsłowy o białym kolorze (jest onłatwiejszy do usunięcia) oraz kamień poddziąsłowy (jest twardszy i jego usunięcie jest bardziej czasochłonne). I to kamień poddziąsłowy sieje największe spustoszenie w tkankach przyzębia.
 • Piaskowanie – ma za zadanie usunąć osady, przebarwienia z miejsc trudno dostępnych. Jest uzupełnieniem profesjonalnego zabiegu higienizacyjnego i wykonywane jest po skalingu. Zabieg ten stosuje się również przed założeniem stałych aparatów ortodontycznych oraz zabiegami wybielania zębów.
 • Polerowanie zębów stosuje się, żeby zapobiec szybszemu odkładaniu się nowej płytki nazębnej. Zabieg ten polega na wygładzeniu chropowatych powierzchni zębów (zarówno naturalnych, jak i wypełnień) z użyciem profesjonalnych past polerujących oraz specjalnych gładzików, szczoteczek i pasków międzyzębowych.
 • Fluoryzację – czyli pokrycie zębów preparatami o wysokim, ale bezpiecznym stężeniu związków fluoru Fluoryzacja ma zapobiegać powstawaniu próchnicy, zwiększać odporność zebów na działanie kwasów obecnych w jamie ustnej, hamować rozwój bakterii próchnicotwórczych.

Jeśli zajdzie taka konieczność, podczas wizyty higienistka może przeprowadzić instruktaż higieny jamy ustnej, czyli naukę szczotkowania i nitkowania przestrzeni międzyzębowych. Pomoże także dobrać odpowiednią szczoteczkę i pastę.

Profilaktyka jamy ustnej – dlaczego warto?

Profesjonalna higiena jamy ustnej jest niezbędnym elementem profilaktyki:

 • próchnicy,
 • chorób przyzębia

Pomaga ona utrzymać nie tylko zdrowie, ale również estetyczny wygląd uzębienia.

FAQ

 • Jak można się zapisać na wizytę?

Na zabiegi profesjonalnej higieny jamy ustnej można się zapisać przez aplikacje mobilną, system online lub telefonicznie dzwoniąc na nasze Call Center.

 • Jak często powinno się wykonywać zabiegi higienizacyjne?

Standardowo na wizyty higienizacyjne należy zgłaszać się raz na 6 miesięcy. W niektórych sytuacjach lekarz może zalecić częstsze wizyty w Gabinecie Higieny w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.