hero-image

Protezy

Opis usługi

Protezy zębowe mają za zadanie uzupełniać zarówno braki zębowe oraz odbudowywać znaczną utratę własnych tkanek twardych zęba/zębów  pacjenta, do których doszło w wyniku choroby próchnicowej, urazów mechanicznych lub chorób przyzębia. Pozwalają one odzyskać funkcjonalność i estetykę jamy ustnej. Za pomocą stałych protez można również poprawiać kształt i kolor zębów naturalnych. Nowoczesna protetyka jest dostępna dla pacjentów centrów medycznych enel-med w całej Polsce.

Istnieje wielu podziałów protez. Ogólnie protezy zębowe możemy podzielić na stałe i ruchome. Protezy stałe osadzone są na zębach filarowych pacjenta lub implantach na stałe i nie można je usunąć, natomiast protezy ruchome pacjent samodzielnie może wprowadzać do jamy ustnej, następnie je wyjmować.
Wśród protez stałych wyróżniamy:

 • wkłady koronowe,
 • wkłady koronowo-korzeniowe,
 • licówki,
 • korony zębowe,
 • mosty protetyczne.

Są to rozwiązania zapewniające bardzo wysoką wytrzymałość, doskonałą funkcjonalność oraz świetne efekty estetyczne. Przez większość pacjentów nie są kojarzone jako typowe protezy zębowe, ale jako nowoczesne uzupełnienia protetyczne.

Protezy ruchome – rodzaje

Zdecydowana większość pacjentów pod pojęciem protez stomatologicznych rozumie protezy ruchome, które można samodzielnie wyjmować i mocować w jamie ustnej. Można je podzielić na protezy całkowite, częściowe lub kombinowane.

Protezy zębowe całkowite stosuje się u osób z całkowitym bezzębiem – ich celem jest zastąpienie wszystkich utraconych przez pacjenta zębów.

Z kolei proteza częściowa może być wykonywana przy częściowych brakach w uzębieniu pacjenta, kiedy to warunki kliniczne lub finansowe nie pozwalają na wykonanie innego rodzaju uzupełnień

Wśród protez ruchomych wyróżniamy:

 • Proteza akrylowa – jest wykonana z akrylu. Składa się z płyty obejmującej bezzębne wyrostki zębodołowe, a w szczęce również podniebienie. W płycie osadzone są zęby, a w przypadku protez częściowych również elementy dodatkowe mające na celu utrzymanie protezy w jamie ustnej. W tego typu protezach podczas żucia pokarmów większość sił przenoszone jest przez błonę śluzową i/lub okostną na kość. Protezy akrylowe są szeroko dostępne, cechują się przystępną ceną, więc pacjenci często je wybierają. Jednak są masywne, twarde i sztywne, mogą podrażniać błonę śluzową w miejscu przylegania powodując otarcia lub odleżyny. Dlatego też okres adaptacji do protez akrylowych częściowych lub całkowitych u niektórych pacjentów może być wydłużony. Często proteza akrylowa jest proponowana pacjentom jako proteza tymczasowa w oczekiwaniu na wykonanie protezy docelowej.
 • Proteza szkieletowa – jest to proteza ruchoma częściowa. Składa się z płyty, zębów, łączników, klamer oraz cierni. Częściowo wykonana jest z metalu częściowo z akrylu. Siły żucia na kość przenoszone są nie tylko przez  błonę śluzową i okostna, ale i przez zęby. Prawidłowe zaprojektowanie takiej protezy pozwala na ograniczenie jej płyty co umożliwia łatwiejsze przystosowanie się pacjenta do ciała obcego w jamie ustnej. Protezy szkieletowe są wytrzymałe na obciążenia, są stabilne i zapewniają większy komfort użytkowania niż protezy akrylowe
 • Proteza nylonowa – jest alternatywą dla protez akrylowych, wykonana z materiału termoplastycznego (nylonu), który wyróżnia się doskonałą elastycznością oraz wytrzymałością. Proteza nylonowa nie zawiera także metalowych elementów, elementy utrzymujące protezę są w kolorze zęba lub dziąsła, co zapewnia dobry efekt estetyczny. Okres adaptacji do protezy nylonowej jest krótki, dzięki temu, że jest lekka i cienka. Protezy nylonowe łatwą ulegają odbarwieniom i wchłaniają przy krezapach z jamy ustnej. Dlatego przy ich użytkowaniu należy zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej
 • Proteza overdenture – jest to proteza, którą mocuje się w jamie ustnej na implantach lub korzeniach zębów naturalnych pacjenta wykorzystując specjalnie przygotowane konstrukcje (zatrzaski, zaczepy kulkowe, korony teleskopowe, zespolenia kładkowe). Jest doskonałym rozwiązaniem przy całkowitym bezzębiu i dobrych warunkach do wszczepienia co najmniej dwóch implantów w łuku zębowym. Komfort użytkowania tego typu protezy w porównaniu z protezą całkowitą jest niewspółmierny. Dzięki temu można bardzo stabilnie umocować ją w jamie ustnej, co uniemożliwia jej przemieszczanie się. Proteza overdenture jest wykonana z lekkiego akrylu, zapewnia wysoką funkcjonalność i doskonałe efekty estetyczne.

Wykonanie ruchomych protez zębowych wymaga kilku wizyt w gabinecie. Należy przygotować własne zęby pacjenta, pobrać wyciski łuku górnego i dolnego, na podstawie których technik w laboratorium na modelu gipsowym odzwierciedla warunki zgryzowe panujące w jamie ustnej pacjenta i przystępuje do poszczególnych etapów planowania i wykonania gotowej protezy. Czasem jest konieczne wykonanie kilku przymiarek w gabinecie stomatologicznym przed odbiorem protezy, a następnie korekt już gotowej protezy.

Konsekwencje braku uzupełnienia utraconych zębów:

 • Braki zębowej powodują, że siły żucia podczas codziennego funkcjonowania nie są równomiernie przenoszone na wszystkie zęby w łuku zębowym. Może to prowadzić do ich przeciążenia, nadmiernego ścierania się, a następnie do obumierania miazgi i konieczności leczenia kanałowego, w niektórych przypadkach – również do rozchwiania zębów i w konsekwencji ich utraty.
 • Braki zębowe mogą powodować powstanie lub pogłębienie już istniejącej dysfunkcji stawów skroniowo- żuchwowych objawiającej się m. in. trzaskami, ograniczonym lub zaburzonym torem prowadzenia żuchwy, patologicznym starciami koron własnych zębów, częstą utratą wypełnień lub ich uszkodzeń, dolegliwościami w obrębie stawów skroniowo – żuchwowych, niewyjaśnionymi bólami głowy, szumami usznymi.
 • Na skutek braków zębowych może dojść do rotacji zębów, ich przemieszczania się wzdłuż łuku zębowego, przechylania się w kierunku luki lub wysuwania się (wydłużaniu się) zęba z łuku przeciwnego. Takie sytuacje bardzo często uniemożliwiają wykonanie w przyszłości prac protetycznych lub protetyczno-implantologicznych bez przeprowadzenia leczenia ortodontycznego lub chirurgicznego.
 • Działanie mięśni policzków i języka podczas mówienia i spożywania pokarmów prowadzi do zaniku kości wyrostka zębodołowego w miejscu utraconego zęba lub zębów, co często uniemożliwia przeprowadzenie zabiegów implantacji bez skomplikowanych i kosztownych zabiegów chirurgicznych odbudowy kości.
 • Braki zębowe mogą wpływać na nieprawidłowe rozdrabnianie i żucie pokarmów, co prowadzi do zaburzeń w układzie
 • Braki zębowe w przednim odcinku mogą wpływać na niewyraźną mowę i zaburzoną artykulację dźwięków.
 • Braki zębowe powodują zmianę rysów twarzy – dochodzi do zapadania się policzków i opuszczania kącików warg – człowiek wygląda starzej.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.