hero-image

Problemy ortodontyczne

Odklejony zamek w aparacie stałym

Odklejony zamek w aparacie stałym może zdarzyć się na każdym etapie leczenia. Często spowodowane jest to spożywaniem twardych pokarmów jak np.: orzechy, skórka chleba czy twarde słodycze. Odklejenie się zamka wymaga niezwłocznej, dodatkowej wizyty u ortodonty. Niezgłoszenie się na wizytę może zaburzyć proces leczenia i je wydłużyć.

PORADY: Unikaj odgryzania twardych pokarmów w aparacie, duże kęsy pokrój na mniejsze kawałki. Kiedy zauważysz, że zamek się odkleił umów niezwłocznie wizytę u swojego ortodonty.

Awaria aparatu ruchomego/reteinera

Uraz w wyniku szalonych zabaw, czy upadek aparatu na podłogę z wysokości, może spowodować złamanie części akrylowej aparatu ruchomego/reteinera. Odłamanie elementów metalowych również jest możliwe. Niektóre usterki można z łatwością naprawić, czasami jednak uszkodzenie jest tak duże, że konieczne jest wykonanie nowego aparatu. Najważniejsze jest zgłoszenie się do ortodonty zaraz po usterce, aby zachować ciągłość leczenia. Szczególnie ważne jest to przy aparacie retencyjnym, którego funkcja w pierwszych miesiącach po zdjęciu aparatu, jest niezmiernie istotna.

PORADY: Niezwłocznie umów się na wizytę do ortodonty, uszkodzony aparat zabierz ze sobą na wizytę, dopilnuj aby był czysty i przechowuj jego wszystkie elementy.

Kłujący łuk lub ligatura metalowa

Zęby w trakcie leczenia ortodontycznego są w ciągłym ruchu. Czasami delikatne przemieszczenie się, może spowodować wysunięcie się łuku o milimetr, i podrażnianie błony śluzowej policzka. Warto wówczas zastosować wosk ortodontyczny, umieszczając go na drażniącym elemencie, lub jeśli to nie pomoże umówić się na krótką dodatkową wizytę w celu przycięcia drutu. Jeśli ligatura metalowa, którą opleciony jest zamek nagle zaczyna odstawać, możemy spróbować przygiąć ją samodzielnie pod łuk, zastosować wosk, lub zgłosić się na wizytę.

PORADY: Noś wosk ortodontyczny zawsze przy sobie, często twarde pokarmy mogą odgiąć delikatny element, który może podrażnić policzki, wargę czy język.

Obrzęk dziąseł przy pierścieniach/zamkach

Dobra higiena jamy ustnej to jeden z podstawowych czynników kwalifikujących pacjenta do leczenia ortodontycznego. Elementy, które utrudniają szczotkowanie w aparacie, są miejscem gromadzenia się resztek jedzeniowych- tworzących płytkę nazębną. Bakterie, obecne w okolicy dziąseł, zawarte w płytce mogą powodować stany zapalne dziąseł, krwawienie, ból i obrzęk. Jeśli pacjent obserwuje u siebie powyższe symptomy, powinien umówić się na profesjonalne oczyszczanie zębów i instruktaż higieny jamy ustnej. Wizyta u higienistki u osób z aparatami powinna odbywać się co 3-6 miesięcy.

PORADY: Noś ze sobą podróżne zestawy do higieny jamy ustnej. Nawet będąc poza domem będziesz mógł w łatwy sposób oczyścić zęby z resztek jedzeniowych. Umawiaj wizyty u higienistki co 3-6 miesięcy, aby uniknąć poważnych stanów zapalnych dziąseł i dyskomfortu.

Zgubienie aparatu ruchomego/retencyjnego

Pozostawianie aparatu bez opakowania, sprzyja jego zgubieniu. Jeśli przydarzy Ci się taka sytuacja, niezwłocznie zgłoś się do ortodonty w celu wykonania nowego i zachowania ciągłości leczenia. Szczególnie istotne jest to przy leczeniu retencyjnym, gdzie zaniechanie noszenia płytki retencyjnej może spowodować nieodwracalne zmiany i przesunięcia zębów.

PORADY: Noś aparat w specjalnym pudełeczku, kiedy go nie użytkujesz.

Nie mogę włożyć aparatu ruchomego/płytki retencyjnej

Taka sytuacja najczęściej ma miejsce, kiedy przez dłuższy czas nie zakładamy aparatu, pomimo zaleceń ortodonty. Aparat może po prostu już nie pasować, ponieważ zęby przesunęły się na tyle mocno, że jest to niemożliwe. Należy wtedy wraz z aparatem zgłosić się na konsultację do swojego lekarza ortodonty.

PORADY: Noś aparat według zaleceń ortodonty, jeśli masz problem z jego założeniem nie wciskaj go na siłę- może ulec zniszczeniu. Zgłoś się na konsultację w celu dopasowania aparatu.

Ból po wizycie kontrolnej z aparatem stałym/ruchomym

Każda wizyta z aparatem stałym czy ruchomym, to kontrola efektów leczenia i wdrożenie nowych, kolejnych działań, zgodnie z planem leczenia. Tkliwość zębów po wizycie to normalny objaw, spowodowany zwiększeniem sił, poprzez np. zmianę łuku na mocniejszy. Dolegliwości bólowe zazwyczaj występują w pierwszej i drugiej dobie. Po tym czasie pacjent nie odczuwa już dyskomfortu. Jeśli ból jest duży i utrzymuje się przez wile dni, najlepiej jest umówić konsultację z ortodonta prowadzącym leczenie.

PORADY: Zaraz po wizycie kontrolnej unikaj twardych pokarmów, wybieraj miękkie posiłki, aby zmniejszyć uczucie dyskomfortu

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.