hero-image

Implantolog

Opis specjalizacji

Implantologia to dziedzina stomatologii zajmująca się odtwarzaniem braków zębowych, do których doszło na skutek próchnicy, urazu lub w przypadku wrodzonego braku zawiązka lub zawiązków zębów stałych. Do tego wykorzystywane są implanty, na których następnie wykonuje się uzupełnienie protetyczne. Zapraszamy do skorzystania z usług doświadczonych implantologów w oddziałach enel-med!

Implant to nic innego jak niewielka tytanowa śrubka, którą wkręca się w kość szczęki lub żuchwy w miejsce brakującego zęba. Po pewnym czasie tytanowy implant integruje  się z kością, doskonale odtwarzając funkcje korzenia zębowego – można wówczas wykonać na nim uzupełnienie protetyczne. Najlepszym rozwiązaniem w planowaniu zabiegów implantologicznych jest zasada: jeden brakujący ząb, jeden implant.

Kiedy zgłosić się do implantologa?

Do implantologa należy się zgłosić w sytuacji, gdy u pacjenta występują braki w naturalnym uzębieniu. Warto pamiętać, że brak już chociażby jednego zęba może powodować rozchwianie, przechylanie i przemieszczanie się zębów sąsiadujących z luką oraz wychylanie się zębów przeciwstawnych, zanik kości wyrostka zębodołowego w miejscu utraconego zęba oraz recesje dziąsłowe w obrębie zębów sąsiednich, utrudnione spożywanie posiłków, zaburzenia artykulacji, a także zwiększać ryzyko występowania próchnicy i wad zgryzu. Dodatkowo braki w naturalnym uzębieniu negatywnie wpływają na estetykę uśmiechu, mogą także powodować kompleksy i zaniżoną samoocenę.

Implanty stomatologiczne są doskonałym rozwiązaniem uzupełnienia braków zębowych bez ingerencji w zęby sąsiednie i znacząco poprawiają jakość życia.

Implantologia – w jakich sytuacjach sprawdzą się implanty?

Implanty stomatologiczne sprawdzają się u osób z brakami w naturalnym uzębieniu spowodowanymi przez:

 • próchnicę,
 • choroby przyzębia,
 • urazy mechaniczne
 • brak zawiązka lub zawiązków zębów stałych.

Należy mieć świadomość, że leczenie implantologiczne jest obecnie najbardziej trwałym, funkcjonalnym oraz wyjątkowo estetycznym sposobem uzupełniania braków zębowych. Implant wszczepiony w kość doskonale zastępuje naturalny ząb i zachowuje wszystkie właściwości nawet przez kilkadziesiąt lat.

Implantologia – jak przebiega wizyta?

Leczenie implantologiczne to proces, który składa się z kilku etapów. Wymaga on przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki oraz przygotowania szczegółowego planu:

 • Konsultacje

Pierwsza wizyta u implantologa to szczegółowe konsultacje ze specjalistą. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, wykonuje wstępne badanie stomatologiczne, zleca wykonanie określonych badań obrazowych, planuje leczenie, a także przedstawia proponowany harmonogram i kosztorys.

 • Zabiegi przygotowawcze

U niektórych pacjentów przed leczeniem implantologicznym konieczne jest wykonanie zabiegów przygotowawczych. Może to być np. podniesienie dna zatoki szczękowej (u pacjentów, u których jest zbyt mało tkanki kostnej do wszczepienia implantu w szczęce w wyniku niskoschodzącej zatoki szczękowej) albo zabiegi odtwórcze tkanki kostnej, która uległa zanikowi.

 • Wszczepienie implantu

Kolejny etap leczenia implantologicznego to wszczepienie implantu. Zabieg jest bezpieczny, w zależności od liczby zaplanowanych implantów do wszczepienia trwa od 30 do 60 minut. Po jego zakończeniu należy przestrzegać zaleceń lekarza w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. Po 7-10 dniach zdejmowane są szwy.

 • Odsłonięcie implantu

W zależności od miejsca implantacji (szczęka albo żuchwa) osteointegracja wszczepu trwa od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie implantolog kończy część leczenia chirurgicznego, odsłaniając implant i montując na nim śrubę gojącą.

 • Prace protetyczne

Następnym etapem jest leczenie protetyczne. Zależnie od liczby implantów oraz rodzaju zaplanowanych prac pacjent powinien przygotować się na kilka wizyt. Zakończenie leczenia to zamocowanie stałego uzupełnienia protetycznego.

Implantolog – co po leczeniu?

Po leczeniu implantologicznym wygląd czy funkcjonowanie odbudowy protetycznej na implancie niczym nie różni się od naturalnego zęba. Wskazane są wizyty kontrolne co 6 miesięcy lub w zaleconych przez lekarza odstępach czasowych należy zgłaszać się na wizyty kontrolne.

FAQ

Jak przygotować się do wizyty u implantologa?

 1. Zbierz informacje o swoim stanie zdrowia i spisz je na kartce: chirurg implantolog na pewno zapyta Cię w wywiadzie o choroby ogólne i leki przyjmowane na stałe.
 2. Przemyśl swoje oczekiwania i pytania, spisz je na kartce: specjalista będzie mógł rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.
 3. Przygotuj się na diagnostykę: wykonanie pantomogramu czy tomografii, niezbędnych do oszacowania warunków dla wszczepienia implantów, doboru ich rozmiaru, ilości oraz wstępnego zaplanowania uzupełnienia protetycznego.
 4. Zabierz ze sobą wyniki badań: pantomogramu lub tomografii, nawet jeśli były wykonywane  kilka lat wstecz.
 5. Jakie są przeciwwskazania do leczenia implantologicznego? Leczenia implantologicznego nie przeprowadza się u osób poniżej 17. roku życia, u kobiet w ciąży, u osób z niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi (m.in. osteoporoza w dużym stopniu zaawansowania, choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi, nieunormowana cukrzyca, nowotwory, padaczka, choroby o podłożu psychicznym), a także u osób z niewyleczoną próchnicą i złym stanem higieny jamy ustnej.

Jakie korzyści daje leczenie implantologiczne?

 • Uzupełnienie braków zębowych w sposób estetycznie i funkcjonalnie najbardziej zbliżony do naturalnego. Oparte na implantach korony, mosty czy protezy nie sprawiają dyskomfortu podczas jedzenia, mówienia, zabiegów pielęgnacyjnych. Protezy osadzone na implantach nie są opierane na błonie śluzowej jamy ustnej (jak np. protezy akrylowe), co znacznie zmniejsza ryzyko zaniku kości szczęki i żuchwy.
 • Naturalny uśmiech – wszelkie uzupełnienia protetyczne, ze względu na precyzję wykonania, zapewniają wysoki efekt estetyczny.
 • Lepszy stan zdrowia – uzupełnienie braków zębowych zapobiega przykrym dolegliwościom, takim jak: zanik kości, przechylające się czy przesuwające zęby, wysuwający się z zębodołu ząb przeciwstawny do braku (efekt Godona), przeciążenia pozostałych zębów, przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych. Wymagają one zwykle bardzo skomplikowanego leczenia.
 • Stymulacja kości – dzięki obecności implantu siły żucia są przenoszone na kość i zaczynają ją stymulować. Kość dostaje sygnał, że znowu jest potrzebna, a to zapobiega zanikom tkanki, częstym po usunięciu zęba.

Komfort użytkowania:

 1. korony i mosty osadzone są na implantach tak, jak na własnych zębach. Zostają w jamie ustnej na stałe, a do ich pielęgnacji wystarczą szczotkowanie i nitkowanie, uzupełnione o stosowanie specjalnych nitek i szczoteczek międzyzębowych czy irygatora wodnego;
 2. uzupełniania ruchome na implantach (protezy nakładowe) wymagają regularnego wyjmowania z jamy ustnej i dokładnego oczyszczenia, jednak w odróżnieniu od tradycyjnych protez, trzymają się w jamie ustnej stabilniej: nie przesuwają, nie wypadają podczas jedzenia, praktycznie nie ocierają.
 • Trwałość: dostawcy implantów dla enel-med dają na swoje produkty dożywotnią gwarancję. Raz wszczepiony implant nie wymaga już ponownej interwencji chirurgicznej, a wytrzymałość wykonanej na nim pracy protetycznej szacuje się na około 10 lat. Ewentualna wymiana pracy protetycznej zazwyczaj nie wymaga wymiany implantów.
 • Brak ingerencji w pozostałe zęby: pojedyncze braki uzupełnia się niekiedy za pomocą mostu protetycznego, osadzonego za zębach własnych. Wymaga to oszlifowania dwóch sąsiednich zębów oraz wykonania trzech połączonych ze sobą koron. W takiej sytuacji poświęcamy tak naprawdę dwa zdrowe zęby. Przy implancie nie ma takiej potrzeby.

Konsekwencje braku leczenia:

 • zanik kości wyrostka zębodołowego, czyli części kostnej żuchwy lub szczęki, w której osadzone są zęby. To naturalny, nieodwracalny proces, zachodzący po utracie zęba. Aby go spowolnić, należy jak najszybciej wszczepić implant w miejsce po zębie;
 • rozchwianie i obumieranie zębów, spowodowane nadmiernym ścieraniem się, kruszeniem i przeciążeniem zębów sąsiednich;
 • utrudniające funkcjonowanie bóle w obrębie głowy i szyi, spowodowane przeciążeniami stawu skroniowo-żuchwowego;
 • przesuwanie się i pochylanie pozostałych zębów (w ten sposób kompensują brak sąsiedniego zęba);
 • utrata zęba sąsiadującego z brakiem zębowym lub trudności z dopasowaniem korony, spowodowane efektem Godona. Efekt Godona polega na wysuwaniu się z kości zęba znajdującego się naprzeciwko braku zębowego (w łuku przeciwstawnym);
 • stany zapalne dziąseł i przyzębia, częste przy przeciążeniach spowodowanych przenoszeniem nadmiernych sił żucia na mniejszą liczbę zębów;
 • utrudnione prawidłowe jedzenie, niestrawność, refluks – szczególnie odczuwane w przypadku braku zęba trzonowego lub przedtrzonowego, który ma dużą powierzchnię żującą i pomaga rozdrabniać pokarm;
 • trudności w mówieniu, niewyraźne mówienie – zęby, zwłaszcza przednie, biorą udział w prawidłowej artykulacji: podczas mówienia opiera się o nie język.
 • problemy w kontaktach międzyludzkich, spowodowane mało estetycznym wyglądem zębów i widocznymi brakami w uzębieniu, które uniemożliwiają normalne uśmiechanie się.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.