hero-image

Chirurg stomatologiczny

Opis specjalizacji

Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną stomatologii, w ramach której wykonuje się zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej. Na konsultacje i zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej  – zapraszamy do oddziałów medycznych enel-med w całej Polsce!

W ramach stomatologii leczy się nie tylko ubytki próchnicowe, choroby dziąseł czy wady zgryzu. Ważną dziedziną stomatologii jest również chirurgia stomatologiczna – specjalizujący się w niej dentysta posiada wiedzę i umiejętności, by przeprowadzać zabiegi chirurgiczne w jamie ustnej pacjenta, również w znieczuleniu ogólnym.

Chirurgia stomatologiczna – kiedy zgłosić się do lekarza?

Do chirurga stomatologa najczęściej kieruje pacjenta lekarz dentysta, który wykrywa nieprawidłowości kwalifikujące do leczenia chirurgicznego. Oprócz tego zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej bywają ważnym elementem leczenia przedprotetycznego, ortodontycznego, endodontycznego czy implantoprotetycznego.

Chirurgia stomatologiczna – jakie objawy powinny zaniepokoić?

Do objawów, które powinny skłonić do wizyty u chirurga stomatologa w oddziale enel-med, zalicza się:

 • obecność częściowo lub całkowicie zatrzymanych ostatnich zębów trzonowych,
 • ropnie jamy ustnej,
 • zmiany zapalne w zatoce szczękowej,
 • zęby bardzo zniszczone przez próchnicę, zakwalifikowane do ekstrakcji.

Chirurg stomatolog może również opatrywać rany oraz kontrolować ich gojenie się po rozległych operacjach w obrębie jamy ustnej, a także wykonywać operacje u pacjentów po urazach mechanicznych w obrębie szczęki i żuchwy.

Chirurgia stomatologiczna – jak przebiega wizyta?

Wizyta u chirurga stomatologa zawsze rozpoczyna się od wywiadu lekarza z pacjentem oraz zapoznania się z dotychczasową dokumentacją medyczną. Do zaplanowania oraz przeprowadzenia zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej potrzebne jest wykonanie badań obrazowych – RTG zębowego, zdjęcia pantomograficznego albo tomografii komputerowej CBCT.

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne stosuje się rzadziej, np. w przypadku bardzo rozległych zabiegów czy u pacjentów niewspółpracujących z chirurgiem stomatologiem, takich jak osoby niepełnosprawne umysłowo.

Chirurgia stomatologiczna – jakie zabiegi są wykonywane?

Chirurgia stomatologiczna obejmuje wykonywanie takich zabiegów, jak:

 • skomplikowane ekstrakcje zębów – częściowo lub całkowicie zatrzymanych zębów nadliczbowych, mocno zniszczonych przez próchnicę,
 • leczenie ropni – wymaga to nacięcia tkanek miękkich w jamie ustnej i ewakuacji treści ropnia,
 • podniesienia dna zatoki szczękowej – zabieg wykonywany u pacjentów ze zbyt małą ilością tkanki kostnej niezbędnej do wprowadzenia implantu,
 • przeszczep kości – odbudowa tkanki kostnej zanikłej na skutek przedwczesnej utraty uzębienia,
 • resekcje wierzchołków korzeni zębów – wykonywane w przypadku powikłań w przebiegu chorób miazgi oraz powikłań po leczeniu kanałowym.

Chirurgia stomatologiczna – co po wizycie?

Po wizycie u chirurga stomatologa w placówce enel-med należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza przekazywanych w formie ustnej i pisemnej po przeprowadzonym zabiegu. Chirurg stomatolog może przepisać pacjentowi leki przeciwbólowe albo antybiotyki. Zazwyczaj konieczna jest także wizyta kontrolna.

Chirurg stomatolog – gdzie przyjmuje?

Z pomocy doświadczonych chirurgów stomatologów mogą skorzystać pacjenci placówek enel-med w całej Polsce!

FAQ

 • Jak umówić się na wizytę u chirurga stomatologa?

Na wizytę można się umówić się przez aplikację/online lub telefonicznie przez Call Centre.

 • Czy na miejscu mogę wykonać zlecone przez lekarza badania?

Oczywiście! W oddziałach enel-med wykonujemy m.in. RTG stomatologiczne oraz tomografię komputerową CBCT.

 • Czy chirurg stomatologiczny wykonuje również zabiegi u dzieci?

Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz może przeprowadzić u dziecka np. ekstrakcję zęba mlecznego niezakwalifikowanego do leczenia zachowawczego.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.