hero-image

Stomatolog estetyczny

Opis specjalizacji

Stomatologia estetyczna zajmuje się oprawą estetyki uśmiechu: ustawienia zębów, ich kształtu, koloru i wypukłości. To dziedzina wykorzystująca wiedzę oraz narzędzia z kilku dyscyplin stomatologicznych, od stomatologii zachowawczej, przez ortodoncję, po protetykę i implantologię. Efekt końcowy leczenia estetycznego jest zazwyczaj dziełem całego zespołu lekarzy o różnych specjalnościach.

Jako że na piękny uśmiech oprócz wyglądu składa się też zdrowie jamy ustnej, planowane zabiegi estetyczne powinna poprzedzić konsultacja ze stomatologiem. Specjalista oceni nasze potrzeby i wykona szczegółową diagnostykę.

 • Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia do swojego uśmiechu i chcesz w nim coś poprawić – stomatologia estetyczna daje wiele możliwości, takich jak wybielanie zębów (metodą gabinetową lub domową), wykonanie koron, licówek czy nakładów porcelanowych.
 • Jeśli masz na zębach przebarwienia po lekach – niektóre preparaty, np. wziewne dla astmatyków, zostawiają na zębach ciemnobrunatne lub brązowe przebarwienia, odporne na czyszczenie metodami profesjonalnymi. W takich przypadkach można zastosować wybielanie, wykonać licówki lub korony protetyczne o kształcie i kolorze identycznym, jak nasze naturalne zęby.
 • Jeśli jesteś po leczeniu ortodontycznym i:
 1. ustawienie  zębów nadal odbiega od ideału – kształt i odległości między zębami można skorygować za pomocą licówek porcelanowych lub koron, a zamknięcie przestrzeni pomiędzy zębami bocznymi uzyskać dzięki estetycznym nakładom;
 2. masz jaśniejsze przebarwienia lub białe plamki na zębach przednich – problem ten wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, ale można go nieinwazyjnie zniwelować preparatem ICON.
 • Jeśli Twój ząb ściemniał po leczeniu kanałowym– można go wybielić od zewnątrz i już po kilku zabiegach przywrócić mu naturalny odcień.
 • Jeśli chcesz żeby wybielić z jakiegokolwiek innego powodu, a ich profesjonalne oczyszczanie nie przynosi efektu.
 • Jeśli planujesz zabiegi protetyczne (nałożenie koron, mostów itp.) – może być tu niezbędne wsparcie w postaci licówek porcelanowych, aby wyrównać kolor korony i pozostałych zębów.
 • Jeśli Twój ząb złamał się lub uszkodził – nie zawsze da się odtworzyć jego kształt i kolor przy pomocy tradycyjnych wypełnień. Trwalszy efekt zapewniają licówki porcelanowe, polecane zwłaszcza do zębów przednich.
 • Jeśli musisz wymienić duże wypełnienia – podobne jak w przypadku uszkodzenia czy złamania zęba, może tu zajść konieczność dodatkowego wzmocnienia go licówką, nakładem lub koroną.

Stomatologia estetyczna w enel-med

W gabinetach stomatologicznych enel-med oferujemy pełen zakres stomatologii estetycznej.

Poznaj naszą ofertę:

 • Konsultacje z lekarzami wszystkich specjalności

Zabiegi estetyczne często wymagają wcześniejszych przygotowań. Przed ich rozpoczęciem specjalista może zalecić wykonanie leczenia endodontycznego, usunięcia próchnicy, zabiegów ortodontycznych czy oczyszczających zęby. W enel-med nad całym tym procesem czuwa doświadczony zespół lekarzy różnych specjalności.

 • Pełna diagnostyka

Każde leczenie estetyczne powinna poprzedzać konsultacja u specjalisty. Podczas takiej wizyty stomatolog przeprowadza szczegółową diagnostykę i wykonuje badania, np. RTG, planowanie na podstawie modeli gipsowych, odwzorowujących uzębienie pacjenta, pomiary łukiem twarzowym. Dopiero na podstawie badań tworzony jest pełny harmonogram leczenia.

 • Wypełnienia kompozytowe

Wypełnienia kompozytowe, stosowane w leczeniu próchnicy, powstają z wysoce estetycznych i trwałych materiałów. Ich kolorystykę można dostosować do naturalnego koloru zębów, zwłaszcza w odcinku przednim.

Wypełnień używa się także do wykonywania licówek kompozytowych. Pomagają skrócić proces nakładania licówek, umożliwiają wykonanie drobnych korekt kształtu zęba i poprawiają jego kolor.

 • Licówki, korony i mosty

To estetyczne i trwałe wypełnienia, wykonane z najwyższej jakości kompozytu, porcelany czy ceramiki. Lekarz dobiera je w zależności od potrzeb zdrowotnych i estetycznych pacjenta, a także stanu jego uzębienia: stopnia uszkodzenia korony, koloru przebarwień itd.

 • Wybielanie wewnętrzne

Wybielanie wewnętrzne stosuje się wyłącznie w zębach, które pociemniały po leczeniu endodontycznym (kanałowym).

Zabieg wybielający polega na aplikacji żelu wybielającego do wnętrza zęba oraz nałożeniu szczelnego opatrunku. Czynność tę powtarza się regularnie co 4-7 dni, przynajmniej dwukrotnie, aż do momentu uzyskania pożądanego koloru zęba. Na ostatniej wizycie wykonuje się też ostateczne wypełnienie materiałem kompozytowym.

WARTO WIEDZIEĆ: Metodę wybielania wewnętrznego można stosować wyłącznie do zębów prawidłowo przeleczonych kanałowo.

 • Wybielanie zewnętrzne

Wybielanie zewnętrzne stosuje się tylko do zębów naturalnych. Polega na aplikacji żelu wybielającego na szkliwo zębów. Proces ten odbywa się na dwa sposoby:

 1. samodzielne nakładanie żelu za pomocą szyny: przezroczystej foremki, wykonanej na podstawie wycisku zębów pacjenta (wybielanie domowe);
 2. aplikacja żelu o wyższym stężeniu przez stomatologa (po wcześniejszym zabezpieczeniu dziąseł) lub jego aktywacja specjalną lampą bądź laserem (wybielanie gabinetowe).

Wybielanie domowe trwa około tygodnia i jest ściśle nadzorowane przez lekarza prowadzącego. Wybielanie gabinetowe wymaga 3 lub 4 zmian nałożonej warstwy żelu.

Po zabiegu wybielającym pacjent proszony jest o przestrzeganie tzw. białej diety. Z jadłospisu należy wyeliminować na przynajmniej tydzień pokarmy i napoje powodujące przebarwienia. Może zajść konieczność wymiany starych wypełnień na jaśniejsze, bardziej dopasowane kolorystycznie do naszych wybielonych zębów. Wypełnienia kompozytowe nie rozjaśniają się pod wpływem żelu, jak naturalne zęby.

Zabieg wybielania zębów wiąże się z przejściowym uczuciem nadwrażliwości zębów, trwającym około 3-4 dni. W tym okresie komfort zapewnią nam standardowe środki przeciwbólowe.

WARTO WIEDZIEĆ: Pierwszy zabieg wybielający powinno bezwzględnie poprzedzić oczyszczenie zębów z kamienia i osadu w gabinecie stomatologicznym.

 • Nakłady

Nakłady to najbardziej estetyczna i trwała forma wypełnienia. Wykonuje się je w laboratorium, na podstawie wycisku ze szczęki pacjenta. Wklejane na stałe, w jednym kawałku, jak brakujące puzzle. Nakłady uzupełniają starte lub złamane części zęba i wzmacniają pozostałą jego część. To ważne zwłaszcza w przypadku znacznego złamania zęba lub rozległego ubytku próchnicowego.

Odbudowa zębów za pomocą nakładów pozwala na doskonałe wyprofilowanie anatomiczne korygowanej powierzchni. Daje też duże możliwości, jeśli chodzi o kolor: można ujednolicić odcień wszystkich wypełnień.

FAQ

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

 1. Zastanów się, co chcesz zmienić w swoim uśmiechu: co Ci w nim przeszkadza, czy zęby mają nieładny kształt, wymagają rozjaśnienia, a może równego ustawienia w łuku? Przynieś na wizytę uśmiechnięte zdjęcie osoby, której zęby Ci się podobają – ułatwi to ustalenie Twoich potrzeb estetycznych.
 2. Swoje oczekiwania przemyśl i spisz na kartce razem z pytaniami, które Cię nurtują – lekarz rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
 3. Zabierz ze sobą wszystkie uzupełnienia protetyczne, z których korzystasz (protezy ruchome, szyny relaksacyjne, aparaty przeciwko chrapaniu) – pomożesz lekarzowi ustalić, co jest dla Ciebie wygodne.
 4. Przygotuj się na ewentualną diagnostykę: pantomogram, wyciski – czasem zaplanowanie leczenia wymaga dodatkowych badań, wykonania gipsowych modeli diagnostycznych lub konsultacji z innym specjalistą.
 5. Zabierz ze sobą wyniki badań – pantomogramu, tomografii, nawet tej wykonanej kilka lat temu.

Jakie korzyści daje leczenie estetyczne?

 • Wymarzony piękny uśmiech: efekt prac całego zespołu specjalistów, realizujących krok po kroku Twój plan leczenia.
 • Pewność siebie: już nigdy nie będziesz wstydzić się swoich zębów.
 • Zdrowie: w planie leczenia estetycznego uwzględniamy też Twoje potrzeby zdrowotne.
 • Indywidualny plan diagnostyki i leczenia, który otrzymasz wraz z kosztorysem podczas wizyty konsultacyjnej.

Konsekwencje braku leczenia:

 • problemy zdrowotne: nieestetyczne plamki i przebarwienia mogą świadczyć o próchnicy, która, jeśli nieleczona, prowadzi do poważnych powikłań;
 • dyskomfort w codziennych sytuacjach;
 • niższa samoocena.

WARTO WIEDZIEĆ: Czas działa na Twoją niekorzyść. Im wcześniej podejmiesz leczenie, tym mniejszy zakres zabiegów będzie konieczny do wykonania. Przełoży się to nie tylko na Twój komfort, ale też wpłynie na cenę leczenia.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.