Krwawiące dziąsła – co może być przyczyną?

Stomatologia

Krwawiące dziąsła to problem wielu osób. Niestety, większość z nas nie przywiązuje do tego należytej uwagi. Prawie zawsze dochodzimy bowiem do wniosku, że to lekkie uszkodzenia powstałe podczas szczotkowania, którymi nie należy się przejmować. Tymczasem krwawienie z dziąseł może być sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Krew z dziąseł towarzyszy bowiem wielu schorzeniom, które na pierwszy rzut oka wcale nie są związane ze zdrowiem naszych zębów. Jeśli ślady krwi podczas szczotkowania pojawiają się regularnie, warto się udać do lekarza dentysty i wykonać niezbędne badania. Skąd się bierze krwawienie dziąseł i jak można mu zaradzić?

autor:
Paulina Klepacz

feministka, dziennikarka i pisarka. Redaktorka naczelna magazynu „G’rls ROOM”. Zainteresowana szczególnie tematyką kobiecej seksualności.

Krwawiące dziąsła to dosyć nieprzyjemna dolegliwość. Bolesne otarcia i krew sącząca się w trakcie mycia zębów potrafią mocno przestraszyć. Po jakimś czasie większość z nas zaczyna jednak bagatelizować te objawy. Tymczasem krwawienie z dziąseł może mieć naprawdę różne przyczyny. Stanów zapalnych dziąseł nie powinno się więc lekceważyć – mogą one bowiem doprowadzić do utraty zębów. Zdecydowanie lepiej jest zaś zapobiegać chorobie, niż ją później leczyć. Czy krwawiące dziąsła mogą mieć związek z paradontozą? Jak pielęgnować jamę ustną, by pozbyć się problemu krwawienia dziąseł? Czy istnieją „domowe sposoby”, które pomogą zneutralizować ten kłopot?

Krwawiące dziąsła – przyczyny

Istnieje kilka powodów, które mogą doprowadzić do regularnego krwawienia dziąseł. Są to m.in.:

  • anemia,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • niedobór witamin (zwłaszcza C i K),
  • cukrzyca,
  • choroby wątroby,
  • predyspozycje genetyczne,
  • stosowanie niektórych leków (przeciwpadaczkowych, przeciwzapalnych, hormonalnych, przeciwzakrzepowych, środków na astmę, alergię i stosowanych w leczeniu nowotworów),
  • ciąża,
  • palenie tytoniu,
  • stres,
  • nieprawidłowa dieta,
  • otarcia mechaniczne,
  • paradontoza,
  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej oraz paradontoza to dwie najczęstsze przyczyny krwawiących dziąseł. Nieregularne i niedokładne szczotkowanie zębów i niestosowanie nici dentystycznej, która dokładnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, może szybko doprowadzić do zgromadzenia się płytki nazębnej. W efekcie powstaje obrzęk oraz pojawia się krew z dziąseł. Nieleczona infekcja atakuje okolice przyzębia. W skrajnych przypadkach prowadzi to nawet do utraty zębów.

Krwawiące dziąsła – czy to paradontoza?

Paradontoza to jeden z najczęstszych efektów zaniedbania higieny jamy ustnej. Ta choroba przyzębia często objawia się w pierwszej kolejności właśnie krwawiącymi dziąsłami. Jej symptomy to:

  • obrzęk dziąseł,
  • zmiana zabarwienia dziąseł (z jasnoróżowego na ciemnoczerwony),
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
  • nieprzyjemny posmak w ustach,
  • ruchomość zębów,
  • rozchwianie zębów,
  • odsłonięcie szyjek zębowych,
  • ropna wydzielina.

To jednak krwawiące dziąsła są najczęstszym sygnałem infekcji przyzębia. Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u stomatologa, zwłaszcza jeśli ktoś w rodzinie już choruje na paradontozę (predyspozycje do choroby są często genetyczne). Stomatolog diagnozuje paradontozę na podstawie badania. W przypadku choroby konieczne może być usunięcie kamienia nazębnego powodującego infekcję, a w skrajnych przypadkach – również zabiegi korekty zniszczonych dziąseł i kości. 

Zobacz także: Paradontoza – jak ją leczyć? 

Krwawiące dziąsła – profilaktyczna rola higieny

Ponieważ najważniejszą przyczyną krwawiących dziąseł jest gromadzenie się płytki nazębnej, kluczem do profilaktyki schorzenia jest prawidłowa higiena zębów. Z pewnością nie należy unikać ich szczotkowania. Zęby powinno się myć minimum dwa-trzy razy dziennie – najlepszym rozwiązaniem jest płukanie ich po każdym posiłku. Raz dziennie należy także czyścić przestrzenie międzyzębowe przy pomocy nici dentystycznej.
Często konieczne staje się również stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej, które pomagają utrzymać pełną higienę. Właściwa pielęgnacja czasem jednak nie wystarcza: oczyszczaniem naszego przyzębia musi zająć się lekarz dentysta – periodontolog. Stomatolog wykonuje zabiegi głównie za pomocą szczoteczek do polerowania lub urządzeń ultradźwiękowych.

W leczeniu krwawienia z dziąseł bardzo ważna jest regularna kontrola lekarza dentysty. Specjalista z łatwością może ocenić, jak poważny jest problem w naszym wypadku. Często tylko jego interwencja ratuje nas przed utratą zębów – zwłaszcza jeśli już doszło do ich rozchwiania. Czasami w celu uratowania ruchomych zębów stomatolog musi założyć specjalną szynę stabilizującą. Nie należy z tym zwlekać – im szybciej nasze zęby zdobędą właściwa podporę, tym większa szansa, że je ocalimy.

Co na krwawiące dziąsła? „Domowe” sposoby

Ważnym elementem walki z krwawiącymi dziąsłami i paradontozą jest zmiana codziennych nawyków. Z pewnością pomoże w tym modyfikacja jadłospisu – zdrowa, wzmacniająca dziąsła dieta to nasz oręż w walce z krwawieniem z dziąseł. Należy unikać przetworzonych produktów, a postawić na warzywa i owoce – nawet 6–8 porcji dziennie. Niezbędne jest zwiększenie w codziennym menu podaży witamin C i D, magnezu, wapnia, a także kwasów omega, które mają działanie przeciwzapalne. Warto również zrezygnować z palenia tytoniu lub przynajmniej znacząco je ograniczyć. Inną ważną kwestią jest ograniczenie stresu – ciągły stan napięcia wpływa bardzo niekorzystnie na nasz układ immunologiczny i przyśpiesza rozwój infekcji. Intensywny stres wywołuje również skurcz naczyń krwionośnych i utrudnia gojenie się już powstałych ran. Warto więc zadbać o chwilę relaksu – wpłynie on korzystnie również na nasze dziąsła

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie