Co to jest skaling?

Stomatologia

Wiele osób marzy o pięknych i bielszych zębach. Niektórzy z nas poświęcają naprawdę dużo czasu i pieniędzy, by uzyskać śnieżnobiały uśmiech. Niestety nie każdy może się pochwalić idealną bielą uzębienia. Niektórzy mają bowiem naturalnie żółtawą barwę zębów. Mnóstwo osób zmaga się też z osadem, który nie tylko pogarsza wygląd zębów, ale też grozi czymś znacznie gorszym – chorobami jamy ustnej. Niestety nawet regularne szczotkowanie zębów nie jest w stanie do końca poradzić sobie z osadem. Stąd warto zainteresować się profesjonalnymi metodami oczyszczania zębów. Na czym polega skaling i co można dzięki niemu uzyskać?

higienistka stomatologiczna Kinga Witecka-Dylewska
Dyplomowana higienistka stomatologiczna.
Już dziś umów się do naszego specjalisty:
Oddział Puławska

Skaling polega na usuwaniu gromadzącego się kamienia nazębnego, który zbiera się głównie w okolicy szyjek zębowych. Osadzając się nad dziąsłami i pod nimi, kamień nazębny tworzy idealne środowisko dla rozwoju bakterii powodujących ubytki próchnicze i paradontozę. Dlatego powinniśmy szczególnie dbać o jego regularne usuwanie. Najbardziej narażeni na zbieranie się kamienia nazębnego są palacze i osoby pijące dużo kawy i herbaty. Czy skaling pomaga skutecznie pozbyć się problemu? Jak wygląda sam zabieg?

Skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy

Skaling zębów można podzielić na dwa główne rodzaje: naddziąsłowy i poddziąsłowy. Skaling naddziąsłowy to zabieg oczyszczania zębów z osadu i złogów. Przeważnie jest on przeprowadzany przy użyciu metody ultradźwiękowej. Lekarz stomatolog przykłada końcówkę skalera do zęba, a ultradźwięki i woda odrywają osad od jego powierzchni. Skaling poddziąsłowy to natomiast usuwanie osadu znajdującego się poniżej linii dziąsła, niekiedy przy korzeniu zęba. Ten rodzaj skalingu także jest wykonywany przy użyciu ultradźwięków oraz specjalnego sprzętu dentystycznego o odpowiednio przystosowanej końcówce. Po obydwu rodzajach skalingu przeważnie wykonuje się polerowanie zębów.

Skaling zębów jest powszechnym zabiegiem. Zaleca się wykonywać zabieg co 6 miesięcy, a częściej, jeśli mamy skłonności do gromadzenia się kamienia nazębnego. Sprzyjają mu między innymi:

  • nieprawidłowo wykonane wypełnienie,
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • nadużywanie kawy i herbaty,
  • palenie tytoniu,
  • dieta bogata w nabiał,
  • predyspozycje genetyczne.  

Skaling zębów – czym się różni od piaskowania?

Według lekarzy dentystów skalingowi zawsze powinno towarzyszyć piaskowanie. Ten zabieg pomaga poprawić nie tylko efekt wizualny, ale też zdrowotny. Piaskowanie ma bowiem kilka dużych zalet:

  • wzmacnia efekt usuwania złogów kamienia nazębnego i osady,
  • usuwa osady z kawy i herbaty,
  • usuwa naturalne przebarwienia powstałe na skutek spożywania posiłków,
  • wygładza miejsca, w których zalegał wcześniej osad.

Piaskowanie wykonuje się przy pomocy piaskarki – narzędzia, które pod dużym ciśnieniem tworzy mieszaninę wody, powietrza i preparatu czyszczącego. Substancja czyszcząca zawiera minerały, które mają dobroczynny, profilaktyczny wpływ na nasze zęby – wzmacniają je i czynią bardziej odpornymi na choroby. Warto więc pomyśleć o połączeniu skalingu z piaskowaniem – w ten sposób nie tylko oczyścimy zęby, ale też zabezpieczymy je na przyszłość.

Skaling – czy to inwazyjny zabieg?

Zabieg powinien być wykonywany przynajmniej dwa razy do roku, a u osób palących tytoń oraz osób ze skłonnościami do chorób dziąseł – nawet raz na trzy miesiące. Jest nieinwazyjny i bezbolesny, choć niektórzy pacjenci odczuwają niewielki dyskomfort. Przed zabiegiem czasami zaleca się więc znieczulenie.

Istnieje niewiele przeciwwskazań do zabiegu. Są to posiadanie rozrusznika serca, ciąża i pourazowe odklejanie się siatkówki oka. Po przebytym skalingu niekiedy odczuwa się lekką nadwrażliwość zębów.  Zabieg skalingu to również okazja, by dokonać dokładnego przeglądu zębów. Kompleksowa profilaktyka z pewnością pomoże nam uzyskać piękny, zdrowy i śnieżnobiały uśmiech – taki, o jakim marzymy.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie