Czy fluoryzacja jest szkodliwa?

Stomatologia

Problemy ze zdrowiem zębów są w Polsce bardzo powszechne. Niestety, często unikamy wizyt u lekarza dentysty, a to kończy się infekcjami i próchnicą zębów. Szacuje się, że aż 70% dorosłych osób ma kłopoty z próchnicą, a w przypadku nastolatków ten współczynnik sięga nawet 90%! Na próchnicę często cierpią również dzieci. Już ponad połowa trzylatków ma problemy ze zmianami próchniczymi na zębach mlecznych. Wielu rodziców jest przekonanych, że można to bagatelizować, jednak niewykształcenie odpowiednich nawyków higienicznych w dzieciństwie powoduje w przyszłości próchnicę zębów stałych. Dlatego warto od najmłodszych lat uczyć dziecko dbania o zęby i regularnie odwiedzać z nim lekarza dentystę. Jednym z przykładów zabiegów stomatologicznych przeznaczonych dla dzieci jest fluoryzacja zębów. Na czym ona polega?

Lek. dent. Natalia Jakubanis
Specjalista stomatologii dziecięcej.

Jednym z wykonywanych u dzieci zabiegów stomatologicznych jest fluoryzacja. Zapobiega ona powstawaniu na zębach zmian próchniczych. Dzieje się tak dzięki fluorkowi –wzmacniającemu szkliwo. Fluorek (ang. fluoride) powszechnie występuje on w wielu produktach spożywczych, jednak jego dodatkowa ilość podana podczas zabiegu wzmacnia uzębienie i przeciwdziała próchnicy. Fluoryzacja w szkole podstawowej i przedszkolu była kiedyś obowiązkowa. Dzisiaj odchodzi się już od tego pomysłu ze względu możliwą szkodliwość fluorku. A szkoda – obecność higienistki i fluoryzacja zębów w szkole pozwalały lepiej kontrolować stan uzębienia dzieci i dbać o nie w prawidłowy sposób. Zastanawiasz się, czy fluoryzacja jest szkodliwa?

Fluoryzacja u dzieci – zalety 

Fluoryzacja, wbrew obiegowym opiniom, ma bardzo pozytywny wpływ na zęby dziecka. Wśród licznych zalet fluorku możemy wymienić:

  •  tworzenie się na zębach bariery, która uniemożliwia gromadzenie się złogów nazębnych i powstawanie płytki nazębnej,
  • uodpornianie szkliwa zębów na działanie kwasów i bakterii,
  • remineralizacja szkliwa – jego odbudowa w miejscach, gdzie zaczynają się pojawiać nieznaczne ubytki,
  • przeciwdziałanie próchnicy w miejscach już wypełnionych ubytków,
  • niwelowanie nadwrażliwości zębów u osób, które stosują aparaty ortodontyczne,
  • usunięcie nadwrażliwości okolic przyszyjkowych.

Wszystkie te zalety fluorku zostały wykorzystane właśnie w procesie fluoryzacji, w którym zęby dziecka zostają pokryte niewielką ilością preparatu stomatologicznego. Zostaje on zaaplikowany w formie specjalnego żelu. W mniejszej dawce ten żel jest podawany dzieciom w szkołach podczas serii zabiegów fluoryzacji: dzieci same szczotkują zęby szczoteczkami, na które jest nałożony żel. Fluoryzacja zębów w szkole wciąż jest praktykowana, wymaga jednak pisemnej zgody rodzica. Warto pamiętać, że fluor jest też składnikiem większości past i płukanek do zębów – fluoryzacja w szkole nie będzie więc pierwszym kontaktem dziecka ze wspomnianym pierwiastkiem.

Czy fluoryzacja jest szkodliwa? Obalenie mitu

Wielu rodziców nie zgadza się na przeprowadzenie u swoich dzieci fluoryzacji zębów. Argumentują to szkodliwym wpływem fluoru na stan zdrowia ich pociech. Fluorek tymczasem rzeczywiście jest pierwiastkiem toksycznym – ale tylko w ilościach dużo większych niż te, które są podawane podczas fluoryzacji. Jeżeli nasze dziecko nie jest uczulone na tę substancję, jej stosowanie nie stanowi żadnego zagrożenia. Problemy mogą pojawić się jedynie, gdy zabieg fluoryzacji zostanie przeprowadzony przez osobę niekompetentną, która nałoży na zęby dziecka zbyt dużą ilość żelu z fluorkiem. Mogą wówczas wystąpić objawy przedawkowania fluoru. Należą do nich:

  • nudności, wymioty,
  • bóle głowy,
  • bóle brzucha,
  • osłabienie organizmu,
  • nadmierne pocenie się,
  • łzawienie oczu,
  • ślinienie się.

W przypadku wystąpienia objawów zatrucia należy udać się z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu. Warto upewnić się, że osoba przeprowadzająca fluoryzację w szkole naszego dziecka to doświadczony specjalista. Zatrucia fluorem zdarzają się niezwykle rzadko – przeważnie nie ma więc żadnych powodów do niepokoju, a fluoryzacja w szkole może znacząco poprawić stan zdrowia naszych pociech.

Fluoryzacja zębów – jak wygląda zabieg?

Fluoryzacja jest bezpiecznym i bezbolesnym zabiegiem, nie powinna więc powodować u dziecka żadnego dyskomfortu. W pierwszej kolejności odpowiedzialna osoba personelu medycznego zaczyna od usunięcia z zębów dziecka resztek jedzenia i ewentualnych zanieczyszczeń. Czyszczenie to odbywa się przy pomocy szczoteczki do fluoryzacji. Następnie na oczyszczone zęby nakładany jest właściwy żel z dużym stężeniem fluorku. Preparat jest dość lepki, dlatego przez kilka godzin może utrzymywać się u dziecka uczucie brudnych zębów: jest ono całkowicie naturalne. Niekiedy zamiast żelu stosuje się piankę, która pozostaje na zębach przez kilka minut, a potem dziecko musi ją wypluć. 

Poziom fluorku rośnie dopiero po nałożeniu preparatu, należy więc pamiętać, że przez najbliższą godzinę po fluoryzacji zębów dziecko nie może jeść ani pić.

Fluoryzacja – niejedyne źródło fluorku

Oprócz zabiegu fluoryzacji możemy również zadbać o inne źródła fluorku. Warto, by dieta dziecka była bogata w produkty takie jak: ryby, owoce morza, nabiał, rośliny strączkowe, orzechy i herbata. Możemy stosować również specjalne pasty i nici dentystyczne z dodatkiem fluorku, należy jednak przypilnować, by dziecko nie połykało pasty. Grozi to wystąpieniem wspomnianych wyżej objawów przedawkowania. Bardzo ważne jest, by fluoryzacja zębów była wspomagana właściwą pielęgnacją jamy ustnej.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie