Czy wampiry energetyczne naprawdę istnieją? Sprawdź, jak rozpoznać takie osoby!

Zdrowie psychiczne

Nasze zdrowie i dobre samopoczucie to bardzo ważne aspekty zdrowego funkcjonowania w codziennym życiu. Niestety, czasami poddajemy się złej energii innych osób, która potrafi nas osłabić. Tak dzieje się w towarzystwie osób nazywanych wampirami energetycznymi. Czym charakteryzują się wampiry energetyczne, kto z nas jest najbardziej narażony na ich atak? W jaki sposób takie osoby wchodzą w toksyczne relacje z nieświadomymi zagrożenia ludźmi? Czy takie relacje faktycznie mają wpływ na nasze zdrowie i czy jest szansa by się przed nimi obronić – o tym w poniższym artykule.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Wampir energetyczny – co to?

Wampir energetyczny, co to? To określenie dla osób, które w codziennym życiu żywią się naszą energią niszcząc ją. Świadomie lub nie (bo zdarzają się i takie przypadki), wykorzystują nasze emocjonalne słabości na płaszczyźnie uczuciowej i emocjonalnej, wykorzystując je do osiągnięcia swoich zamierzeń. Wampir energetyczny - cechy. To egoistyczne osoby, które w relacjach wymagają ciągłego skupienia, uwagi i czasu dla siebie, przez co powodują, że czujemy się zmęczeni, przygnębieni czy rozdrażnieni. Pragną nieustannego bycia w centrum uwagi. Kontakt z wampirem energetycznym będzie w nas wzmagał poczucie ciągłego napięcia i stresu, mogą pojawiać się bóle głowy i brzucha, a nawet objawy depresji. Poznamy ich po tym, że w rozmowie z wampirem energetycznym człowiek czuje się wyczerpany, mimo że taka osoba może być czarująca, wydawać się uprzejma i charyzmatyczna. Odrzucona stanie się złośliwa i atakująca lub wpędzi nas w poczucie winy udając osobę skrzywdzoną. Takie osoby mogą używać kłamstwa, jednak nigdy nie przyznają się do tego. Cechuje je dążenie do własnego celu bez względu na konsekwencje. Jednym z powodów wszystkich działań wampira energetycznego może być niewłaściwe postrzeganie i interpretowanie swojej osoby, ale też własnego otoczenia, także w zakresie zbyt intensywnych reakcji oraz kontroli.
Wampira emocjonalnego charakteryzuje także brak empatii oraz niedojrzałość emocjonalna. Taka osoba zawsze stara się czerpać energię kosztem innych. Jej ‘celem’ najczęściej są osoby empatyczne i opiekuńcze, ponieważ te są bardziej podatne na ich wpływy oraz wszelkie sugestie. Wrażliwość i brak asertywności przyciągają wampiry energetyczne, jeśli raz wejdą do naszego otoczenia - ciężko będzie ich się z tego kręgu pozbyć.
Bardzo często wampiry energetyczne charakteryzuje charyzma, potrafią skupić innych wokół siebie, wymknąć się z odpowiedzialności, często są to także osoby sprytne, zaborcze i przebiegłe, mające poczucie wyższości nad innymi. Nierzadko mogą także próbować zastraszyć nas zerwaniem kontaktu, jeśli nie uznamy ich świetności i wyższości ich racji.
Psychologia mówi, że wampiry energetyczne szukają ofiary, ponieważ próbują nieświadomie rozwiązać własne problemy psychologiczne. Jednorazowy kontakt z taką osobą nie wpływa na naszą psychikę, ale częste przebywanie w jego obecności może doprowadzić do dużych uszczerbków w naszej psychice i zdrowiu. Co ważne, wampirem energetycznym może być każdy z naszego otoczenia, zarówno wampir energetyczny w pracy, jak i w najbliższej rodzinie. Możemy trafić również na wampira energetycznego, który nieświadomie, głównie przez ciągłe narzekanie i pesymizm będzie pogarszał stan naszego samopoczucia.

Wampir energetyczny w pracy i w życiu prywatnym – jak go rozpoznać?

Mimo że nam samym może byś stosunkowo trudno rozpoznać wampira energetycznego, psychologia wyróżnia kilka podziałów takich osób, w tym między innymi podział na następujące typy wampirów energetycznych: narcyz, ofiara, kontroler/krytyk, borderline.
Wampir narcyz będzie skupiony wyłącznie na sobie, będzie się wywyższał jednocześnie oczerniając innych. Taki typ wampira to osoba arogancka i egocentryczna, szukająca poklasku, publiczności, wykorzystująca swój domniemany czar i wspaniałość do oczerniania i umniejszania innym. W znaczeniu patologicznym narcyzm to nadmierna miłość własna. Wampir narcyz będzie dosłownie pochłaniał naszą przestrzeń, wtargnie do niej nie dając oddechu, a chęć bycia podziwianym może powodować że posunie się do intryg i kłótni, bo nie liczy się dla niego koszt jaki poniesie strona przeciwna.
Wampir ofiara podobnie jak narcyz będzie skupiony wyłącznie na sobie, na podbudowywaniu własnego ego, jednak od wampira narcyza będzie różnić go nadmierne użalanie się nad sobą ze względu na nieszczęścia, które rzekomo go spotykają. Odgrywa on rolę ofiary, a jednocześnie nigdy nie bierze odpowiedzialności za własne niepowodzenia i nieudane życie, obarczając winą wszystkich wokół. Będą oczekiwali rozwiązań, które i tak potraktują jako wrogie podejście i brak zrozumienia. W odbiorcy będą wzmagali poczucie chaosu i pogubienia.
Wampir kontroler/krytyk będzie ingerował w nasze życie kontrolując i krytykując nasze poczynania i wybory. Będzie stale doradzał, a tym samym narzucał nam to, co według niego jest najlepsze. Jeśli nie uda mu się uzyskać kontroli, stanie się agresywny i wybuchowy. Może występować w podwójnej roli krytyka i kontrolera jednocześnie, ale może także rozdzielić te dwie role i być tylko krytykiem lub tylko kontrolerem. Podważy każde nasze decyzje i działania, przez co zabierze nam energię, a sam doda sobie wartości krytykując nas, a jednocześnie podkreślając, że sam robi wszystko lepiej. Taka osoba używa manipulacji, by osiągnąć swój cel - uznanie jego punktu widzenia jako najlepszy. W ten sposób wzmocni swoje ego.
Wampir borderline będzie widział rzeczy bez półśrodków, w jego przypadku są one bowiem albo białe, albo czarne. Balansuje on między idealizowaniem a nienawiścią. Z niewiadomych przyczyn może uznać, że naraziliśmy się mu swoimi wyborami, przekonaniami, wtedy stanie się bezwzględny. Jednak może także idealizować nas, wtedy nie podkopie naszego poczucia wartości.
Bez względu na to, z którym typem wampira energetycznego mamy do czynienia, odizolowanie takiej osoby jest tym, z czym sobie nie poradzi, ponieważ nie będzie miał bowiem dostępu do źródeł, z których czerpie swoją energię. Wspólną cechą takich osób jest najczęściej niskie poczucie własnej wartości, jak również nieprzewidywalność w działaniu.

Wampir energetyczny – jak się bronić?

Warto jest nauczyć się rozpoznawać osoby takie jak wampir energetyczny, by móc się przed nim bronić. Wampir energetyczny - jak rozpoznać, jak się bronić przed wampirem energetycznym? Cechą charakterystyczną takich osób są wyższe oczekiwania od innych niż w stosunku do siebie. Najważniejszym będzie więc stawianie granic i nie dopuszczanie do ich przekroczenia. W celu obrony warto zapamiętać kilka zasad:
Jeśli mamy taką możliwość, ograniczmy do minimum kontakt z wampirem energetycznym. Jeśli nie mamy ku temu sposobności, na przykład pracując czy żyjąc na co dzień z kimś takim, skupiajmy się na własnych obowiązkach, próbując nie wchodzić w dyskusje wymagające dużego zaangażowania emocjonalnego.
Przy ewentualnych rozmowach należy unikać długiego kontaktu wzrokowego z wampirem energetycznym – uznają to za zaangażowanie w ich problemy i podatny grunt do manipulacji.
Warto być bezstronnym, jeśli dochodzi do konfliktu np. dwóch osób starać się nie przytakiwać i nie popierać racji żadnej ze stron, bo może to powodować wzrost negatywnych emocji.
Opanujmy emocje, nie angażujmy się w nie – gniew czy złość tylko napędzą wampira emocjonalnego do dalszej interakcji. To działa jak paliwo dla ich działania.
Jeśli to możliwe, unikajmy spotkań twarzą w twarz, tylko we dwoje. Będąc w grupie z wampirem energetycznym jego energia spada, a oddziaływanie takiej osoby zmniejszy się i nie wpłynie znacząco na nasze samopoczucie.
Nie dyskutuj z wampirem energetycznym, bo i tak ciężko będzie o przewagę. Nie angażuj się w jego problemy, bo uzna że jesteśmy odpowiednią osobą do dalszych rozmów i podatnym gruntem do jego manipulacji.
Nie podejmujmy trudnych tematów z takimi osobami, rozmawiaj (jeśli musisz) o niczym – pogodzie, jedzeniu. W miarę możliwości warto być silnym i przejmować kontrolę nad rozmową, osłabiając tym samym wampira energetycznego.
Jeśli mamy słabszy emocjonalnie dzień, ograniczajmy kontakt z taką osobą, wykorzysta bowiem naszą słabość.
Wampiryzm emocjonalny jest bardzo szerokim pojęciem, nie da się go zamknąć w kilku ramach osobowych. Należy jednak mieć świadomość wagi tego problemu i próbować odcinać się od jego energii, dzięki czemu ochronimy swoje zdrowie oraz samopoczucie. Trzeba umieć powiedzieć dość i uwolnić się od złego wpływu osób trzecich i ich energii w naszym życiu.


Źródła:
Adamska E., Wampiry emocjonalne, Instytut Psychologii Stosowanej; 3; 2017;
DiGiulo S., How to spot (and deal with) an energy vampire, NBCNews; 8; 2018;
https://zdrowie.wprost.pl/psychologia/relacje/10248741/wampiry-energetyczne-4-nieoczywiste-zachowania.html
Wajszczak P., Wampir emocjonalny – jak go rozpoznać i jak uwolnić się od szkodliwych relacji?, Magazyn Zwierciadło; nr 7/2021.

 

Artykuły powiązane

Zdrowie psychiczne

Na czym polega terapia EMDR? Sprawdź, czy jest skuteczna!

Ludzki mózg jest odpowiedzialny za odbieranie, selekcję, analizę i przechowywanie różnorodnych informacji docierających do nas z szeroko rozumianego otoczenia. Proces tworzenia i  przechowywania wspomnienia odbywa się w synapsach – niewielkich strukturach na powierzchni komórek nerwowych zwanych neuronami.

Zdrowie psychiczne

Objawy depresji

Sprawdź jakie są objawy depresji i jak je dostrzec. Kiedy obniżenie nastroju powinno skłonić nas do konsultacji z lekarzem? W jaki sposób rozpoznaje i diagnozuje się depresje? 

Artykuły polecane dla Ciebie