Skórki przy paznokciach

Uroda

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Sprawdź, co z tym zrobić i jak pielęgnować skórki i paznokcie.

Pozadzierane skórki przy paznokciach to najczęściej efekt przesuszenia i uszkodzeń mechanicznych naskórka. Niewłaściwa pielęgnacja dłoni i paznokci, brak odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia kosmetykami o dobrym jakościowo składzie, wykonywanie prac domowych przy użyciu detergentów bez zabezpieczenia ich poprzez zastosowanie rękawiczek ochronnych czy niekorzystne warunki atmosferyczne, a także niewłaściwie wykonywany manicure to najczęstsze przyczyny prowadzące do przesuszenia i zadzierania się skóry paznokci. Jak skutecznie usunąć pozadzierane skórki?

Odsuwać czy wycinać?

Suche i pozadzierane skórki wyglądają nieestetycznie, a powstałe tzw. zadziorki mogą piec i sprawiać ból. Chciałabyś się w końcu ich pozbyć i zastanawiasz się nad najlepszym sposobem. Większość manikiurzystek i kosmetyczek poleca odsuwanie skórek po ich uprzednim zmiękczeniu zamiast ich wycinania. Wyjątkowo suche skórki przed odsunięciem wymagają namoczenia w wodzie z dodatkiem mydła lub soli do kąpieli przez około 2 minuty. Następnie należy nałożyć preparat zmiękczający skórki na około minutę i później możesz już delikatnie je odsunąć używając drewnianego patyczka lub szpatułki kosmetycznej. Zdarza się, że zabieg ten nie pomoże. Wtedy bardzo grube, przeszkadzające i odstające skórki możesz wyciąć za pomocą cążek. Cążki powinny być czyste i ostre. Skórki wycinaj delikatnymi, ale pewnymi ruchami, nie szarp ich i nie ciągnij w górę. Jeśli brakuje Ci doświadczenia w usuwaniu skórek, zgłoś się do specjalisty.  Nieumiejętne posługiwanie się np. radełkiem jest często przyczyną skaleczeń, a przerwanie ciągłości naskórka może być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ otwiera wrota dla zanieczyszczeń i bakterii, których wniknięcie może spowodować infekcje czy stany zapalne skóry i paznokci. Najpewniejsza będzie wizyta u dobrego kosmetologa.

Zatrzymaj efekty na dłużej

Jednorazowe odsunięcie skórek przy paznokciach to nie wszystko. Dla zachowania pięknych dłoni i paznokci ważna jest ich systematyczna pielęgnacja. Raz w tygodniu powinnaś wykonać u siebie manicure i odsunąć skórki. Aby były miękkie możesz używać specjalnie temu dedykowanych gotowych preparatów drogeryjnych, najczęściej na bazie olejków awokado czy jojoba, dostępnych także w wygodnym sztyfcie lub zakraplaczu, który zawsze zmieści się w Twojej torebce. W aptece z kolei możesz zaopatrzyć się w kapsułki z witaminą A i E, które po otwarciu należy wmasować w skórki. Do codziennej pielęgnacji możesz używać ziołowego balsamu. Pamiętaj o wcieraniu go w skórę wałów paznokciowych stosując technikę delikatnego masażu. Stan skóry wokół paznokci poprawić może także zastosowanie serum czy masek do paznokci.

Dwa razy w miesiącu zastosować możesz stary, ale skuteczny domowy sposób na pielęgnację paznokci, a mianowicie kąpiel w lekko podgrzanej oliwie z oliwek z domieszką soku z cytryny. Jeśli akurat nie masz czasu, albo jesteś poza domem o paznokcie zawsze możesz zadbać wmasowując w nie zwykły krem do rąk, który na pewno zawsze masz pod ręką. Co jakiś czas pozwól sobie także na odrobinę luksusu i pozwól profesjonalistce zająć się Twoimi paznokciami i skórkami wokół nich. Wybierz się do doświadczonej kosmetyczki lub manikiurzystki, którą korzystając z okazji możesz obserwować przy pracy i nauczyć się jak prawidłowo wykonywać takie zabiegi u siebie oraz dodatkowo porozmawiać i poznać najnowsze trendy w pielęgnacji dłoni i paznokci.

Artykuły powiązane

Uroda

Kogo nudzi bieganie?

Namawiam do biegania, ale jeśli ktoś nie lubi, namawiam do innych sportów - pisze w felietonie Krzysztof Łoniewski z Polskiego Radia, autor audycji "Biegam bo lubię". 

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Artykuły polecane dla Ciebie