Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Sprawdź, co z tym zrobić i jak pielęgnować skórki i paznokcie.

Pozadzierane skórki przy paznokciach to najczęściej efekt przesuszenia i uszkodzeń mechanicznych naskórka. Niewłaściwa pielęgnacja dłoni i paznokci, brak odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia kosmetykami o dobrym jakościowo składzie, wykonywanie prac domowych przy użyciu detergentów bez zabezpieczenia ich poprzez zastosowanie rękawiczek ochronnych czy niekorzystne warunki atmosferyczne, a także niewłaściwie wykonywany manicure to najczęstsze przyczyny prowadzące do przesuszenia i zadzierania się skóry paznokci. Jak skutecznie usunąć pozadzierane skórki?

Odsuwać czy wycinać?

Suche i pozadzierane skórki wyglądają nieestetycznie, a powstałe tzw. zadziorki mogą piec i sprawiać ból. Chciałabyś się w końcu ich pozbyć i zastanawiasz się nad najlepszym sposobem. Większość manikiurzystek i kosmetyczek poleca odsuwanie skórek po ich uprzednim zmiękczeniu zamiast ich wycinania. Wyjątkowo suche skórki przed odsunięciem wymagają namoczenia w wodzie z dodatkiem mydła lub soli do kąpieli przez około 2 minuty. Następnie należy nałożyć preparat zmiękczający skórki na około minutę i później możesz już delikatnie je odsunąć używając drewnianego patyczka lub szpatułki kosmetycznej. Zdarza się, że zabieg ten nie pomoże. Wtedy bardzo grube, przeszkadzające i odstające skórki możesz wyciąć za pomocą cążek. Cążki powinny być czyste i ostre. Skórki wycinaj delikatnymi, ale pewnymi ruchami, nie szarp ich i nie ciągnij w górę. Jeśli brakuje Ci doświadczenia w usuwaniu skórek, zgłoś się do specjalisty.  Nieumiejętne posługiwanie się np. radełkiem jest często przyczyną skaleczeń, a przerwanie ciągłości naskórka może być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ otwiera wrota dla zanieczyszczeń i bakterii, których wniknięcie może spowodować infekcje czy stany zapalne skóry i paznokci. Najpewniejsza będzie wizyta u dobrego kosmetologa.

Zatrzymaj efekty na dłużej

Jednorazowe odsunięcie skórek przy paznokciach to nie wszystko. Dla zachowania pięknych dłoni i paznokci ważna jest ich systematyczna pielęgnacja. Raz w tygodniu powinnaś wykonać u siebie manicure i odsunąć skórki. Aby były miękkie możesz używać specjalnie temu dedykowanych gotowych preparatów drogeryjnych, najczęściej na bazie olejków awokado czy jojoba, dostępnych także w wygodnym sztyfcie lub zakraplaczu, który zawsze zmieści się w Twojej torebce. W aptece z kolei możesz zaopatrzyć się w kapsułki z witaminą A i E, które po otwarciu należy wmasować w skórki. Do codziennej pielęgnacji możesz używać ziołowego balsamu. Pamiętaj o wcieraniu go w skórę wałów paznokciowych stosując technikę delikatnego masażu. Stan skóry wokół paznokci poprawić może także zastosowanie serum czy masek do paznokci.

Dwa razy w miesiącu zastosować możesz stary, ale skuteczny domowy sposób na pielęgnację paznokci, a mianowicie kąpiel w lekko podgrzanej oliwie z oliwek z domieszką soku z cytryny. Jeśli akurat nie masz czasu, albo jesteś poza domem o paznokcie zawsze możesz zadbać wmasowując w nie zwykły krem do rąk, który na pewno zawsze masz pod ręką. Co jakiś czas pozwól sobie także na odrobinę luksusu i pozwól profesjonalistce zająć się Twoimi paznokciami i skórkami wokół nich. Wybierz się do doświadczonej kosmetyczki lub manikiurzystki, którą korzystając z okazji możesz obserwować przy pracy i nauczyć się jak prawidłowo wykonywać takie zabiegi u siebie oraz dodatkowo porozmawiać i poznać najnowsze trendy w pielęgnacji dłoni i paznokci.