Swego czasu namawiałem Państwa na bieganie. I nadal namawiam, bo to najprostsza i najtańsza forma ruchu. Znam jednak sporo osób, zalicza się do nich moja żona, które spróbowały biegania, przetrwały trudne początki, rozbiegały się i uznały, że to jednak aktywność nie dla nich.

Mówią, że nudno, że zawsze coś pobolewa, że nie czerpią z tego radości. Rozumiem i podpowiadam, że nic na siłę. A co to mało sportów, żeby znaleźć coś dla siebie? Absolutnie nie. Trzeba próbować. Wielu zniechęconych bieganiem chętnie przesiada się na rower. To dobry pomysł. Mniejsze obciążenia dla stawów i kolan. Obraz też zmienia się szybciej i przez to mniej monotonii. Dorzućmy moje ulubione pływanie i mamy triathlon!

Polecam wizytę na basenie, polecam też klika lekcji z trenerem. To wcale nie jest duży wydatek, a lepsza technika w wodzie daje dużo frajdy. Wiem, że nudniej niż na bieganiu i po kilku wizytach zna się każdy kafelek na dnie basenu, ale za to nic nie boli po treningu, pracują ręce i nogi. Kapitalnie poprawia się wydolność, no i nastrój po pływaniu nieporównywalny z niczym. Czysta głowa, pozytywne nastawienie i mnóstwo energii.

Panie często wybierają fitness. Dostępność i różnorodność naprawdę spora. Można iść do klubu, można ćwiczyć w domu przed telewizorem. Można zdecydować się na indywidualne zajęcia ze specjalistą. No i efekty bywają imponujące.

Tenis, modny od jakiegoś czasu squash, sporty walki, rolki, rower, znam nawet dorosłych zabierających się za szermierkę. Trzeba szukać i nie zniechęcać się, coś na pewno zaskoczy. Plus dieta. To kluczowa sprawa. Dobrze zbilansowana. Z dużą ilością warzyw i owoców. Starajmy się też jak najczęściej zamieniać mięso na ryby i owoce morza. Sport i wartościowe jedzenie niesamowicie podnoszą jakość życia, szczerze polecam!

 Krzysztof Łoniewski