Czy prosaki są groźne?

Uroda

Białe lub żółtawe grudki podskórne. Czy sa groźne? O wpływających na estetykę prosakach mówi dr Tatiana Livai, lekarz z Kliniki Estell.

Czym są prosaki?

Prosaki są dosyć często występującymi zmianami skórnymi, torbielami naskórkowymi. Zwykle przybierają postać białych lub żółtawych grudek średnicy od 1 do 3 mm. Powstają w wyniku zaburzeń odpływu wydzieliny łojowej (sebum), co związane jest z rogowaceniem ujść mieszków włosowych. Praktycznie nie ulegają zakażeniu, ponieważ nie mają widocznego połączenia z powierzchnią skóry. Prosaki nie są swędzące ani bolesne, jednak u niektórych osób mogą powodować dyskomfort.

Gdzie występują prosaki?

Najczęściej pojawiają się na czole, policzkach oraz okolicach powiek. Często występują u noworodków, gdy gruczoły są jeszcze niedojrzałe. Zmiany są niegroźne, niezakaźne i ustępują samoistnie po jakimś czasie, szczególnie u dzieci. U dorosłych związane są z uszkodzeniem naskórka, mogą pojawić się w wyniku zbyt agresywnych zabiegów, np. dermabrazji, peelingów chemicznych lub po oparzeniach.

Czasami prosaki współistnieją z innymi chorobami dermatologicznymi, takimi jak: liszaj płaski, pemfigoid pęcherzowy czy atopowe zapalenie skóry. Stanowią jedynie defekt kosmetyczny, który można usunąć.

Jak można usunąć prosaki?

Dostępnych jest wiele metod pozwalających w skuteczny sposób pozbyć się prosaków. Ich leczenie polega głównie na wyłuszczeniu zmiany. Należy pamiętać, że nie można samodzielnie wyciskać prosaków, ponieważ może to doprowadzić do niechcianych powikłań, m.in. zakażenia. Warto skonsultować się z lekarzem specjalistą dermatologiem.

Możemy usunąć je w sposób chirurgiczny przez łyżeczkowanie lub nakłucie sterylną igłą i oczyszczenie zawartości cysty. Stosuje się też zabieg elektrokoagulacji, wykorzystujący energię elektryczną pod wysokim napięciem, które najpierw niszczy zmienione komórki, a w efekcie następuje ich usunięcie. Mniej popularną metodą jest krioterapia, jednak najskuteczniejsze są zabiegi przeprowadzane z użyciem laserów, najczęściej lasera CO2. Nie pozostawiają one śladów, ani blizn, a rana dobrze się goi. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od stosowanej metody prosaki bardzo często nawracają.

Dr Tatiana Livai - Absolwentka Wydziału Lekarskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Grodnie. Ukończyła Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD) oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej. Wciąż podnosi swoje kwalifikacje poprzez czynny udział w kongresach oraz szkoleniach specjalizacyjnych z zakresu dermatologii i wenerologii oraz medycyny estetycznej.

Artykuły powiązane

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Artykuły polecane dla Ciebie