Fizjoprofilaktyka to zespół czynników fizycznych zwiększających odporność organizmu i przyspieszających jego czynniki adaptacyjne - pisze fizjoterapeuta Enel-sport mgr Maciej Kostewicz.

Fizjoprofilaktyka dotyczy w zasadzie wszystkich osób. Starszych, dla których najważniejszy jest komfort bycia niezależnym, jak i młodych przygotowujących się do aktywności fizycznej po urazie, osób z wadami postawy a także osób mających siedzący tryb pracy.

Należy zgłosić się z pomocą do fizjoterapeuty, który ułoży odpowiedni dla danej osoby program ćwiczeń. Taki program powinien zawierać ćwiczenia nakierowanie na odpowiednią ruchomość stawów i elastyczność otaczających je tkanek, siłę mięśniową, równowagę, koordynację i ogólną wydolność organizmu. Odpowiednia siła mięśni kończyn dolnych to możliwość przejścia dłuższego dystansu czy większa sprawność w pokonywaniu schodów, to także zapobieganie ponownym urazom.

Pewność i efektywność chodu zapewnią równowaga i koordynacja. Ogólna wydolność natomiast, pozwoli na funkcjonowanie w życiu codziennym bez szybkiego narastania zmęczenia – u osoby starszej może to być wyjście po zakupy bez potrzeby przysiadania co jakiś czas na ławce w celu odpoczynku. Fizjoterapeuta powinien nauczyć pacjenta bezpiecznych zmian pozycji, a jeśli już miałoby dojść do upadku – postępowania bezpośrednio po nim. W przypadku osób
młodszych powinien nauczyć odpowiedniego siedzenia i prostych ćwiczeń które będzie osoba młodsza mogła wykonywać w trakcie pracy aby przynieść sobie ulgę.

Odpowiednia fizjoprofilaktyka nie tylko znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia upadków, bólów kręgosłupa, wady postawy ale również umożliwi osobom starszym prowadzenie samodzielnego, aktywnego życia i przede wszystkim poprawi jego jakość.