Sportowa aktywność jesienią
- Jesień to znakomity czas, w którym możemy rozpocząć plany sylwetkowe, które chcemy zrealizować na wiosnę - mówi Dominik Dyhdalewicz, trener przygotowania motorycznego i fizjoterapeuta kliniki Enel-Sport.
Czy jesienią powinniśmy nieco odpuścić sobie sportowe aktywności?
Absolutnie nie! Jesienią jest wiele możliwości aktywnego spędzania czasu, nie tylko bieganie przy niskich temperaturach. Możemy iść na siłownię czy wybrać się na basen, ale kategorycznie nie wolno nam przezimować na fotelu z pilotem od telewizora w dłoni.
To czas, w którym nasz organizm jest bardziej podatny na zbieranie kolejnych kilogramów?
Fizjologicznie na pewno tak, bo wielu osobom wzrasta apetyt w okresie jesienno-zimowym. Jednak jest to kwestia indywidualna - tego, czy i jak we wcześniejszych latach uprawialiśmy sport. Niższe temperatury to nie powód, aby zrezygnować z aktywności fizycznej. Problemem nie jest inna pora roku tylko samo podejście do sportu. Kto jest wychowany albo żyje w duchu sportowca temu jesienna pogoda oraz widmo kilku dodatkowych kilogramów na wskaźnikach wagi nie są straszne.
Jak powinniśmy wzbogacić naszą dietę w tym okresie?
Jesienią warto zadbać o odpowiednią podaż witamin i minerałów. Bardzo wskazana jest suplementacja witaminy D, tym bardziej, że tego słońca z każdym dniem niestety będzie nam ubywać.
Co zrobić, aby jesienią pozostać aktywnym?
Należy postawić sobie cel, który będzie w naszym zasięgu do zrealizowania. Latem wielu z nas ma np. cele sylwetkowe, które zaczyna realizować właśnie jesienią, bo podczas wakacji jest na to za późno. Jesień jest dobrym momentem, aby rozpocząć lub kontynuować treningi, które mają przygotować nas do zrealizowania podobnych planów. To wbrew pozorom bardzo dobry czas, aby wystartować z treningami, bo mamy jeszcze dużo czasu do wiosennych zawodów i zbliżającego się sezonu.
Jaką formę aktywności szczególnie poleca Pan na jesień?
Nie ma takich, niech każdy robi to co lubi. Jedni nie lubią biegać więc dźwigają ciężary, inni wręcz przeciwnie. Mamy pasjonatów pływania i fanów sportów drużynowych. Polska złota jesień jest dobrym czasem na grę np. w koszykówkę. Korty tenisowe są przykryte balonami i wciąż można cieszyć się grą na tzw. „mączce”. Mamy masę możliwości uprawiania sportu i to od nas zależy, która aktywność przypada nam do gustu.
Powinniśmy ćwiczyć: na zewnątrz czy w zamkniętych obiektach?
Jest to bardzo indywidualna kwestia. Ten kto całe lato odpowiednio przepracował, założy termoaktywną odzież i „bezboleśnie” będzie kontynuował swój cykl treningowy na otwartej przestrzeni mimo pogorszenia pogody lub znacznego ochłodzenia. Jeśli ktoś dopiero pierwszy raz w tym roku zdecyduje się na bieganie przy niskiej temperaturze to mimo odpowiedniego stroju może się przeziębić lub zachorować nawet na anginę. Pamiętajmy o tym, aby nie zapominać "głowy" i z rozsądkiem podchodzić do wszystkich treningów.
Jak powinniśmy się ubrać podczas treningu na otwartej przestrzeni?
Dobrze sprawdza się termoaktywna odzież. Gdy przyjdą mrozy i ćwiczymy na zewnątrz, powinniśmy założyć czapkę i rękawiczki. Nie powinniśmy jednak przesadzać z ciepłym ubieraniem się. Mając na sobie grubą warstwę odzieży przy dużym wysiłku fizycznym możemy narazić się na przewianie, a w konsekwencji rozchorować.
Jak zadbać o odpowiednią regenerację jesienią?
Wskazane są też formy stretchingu i rozciągania mięśni. Można skorzystać z rolowania na specjalnych wałkach. Ludzie bez żadnego przygotowania wychodzą biegać i myślą, że rozgrzeją się w trakcie biegu. Takie zachowanie później kończy się naciągnięciami mięśni lub bardziej poważnymi urazami. Formą regeneracji jest też korzystanie z sauny. jednak nie wszyscy dobrze się po niej czują. Dlatego odradzam wizytę w saunie zaraz po przeprowadzonej jednostce treningowej. Takie zachowanie często można spotkać na ogólnodostępnych saunach na siłowniach. Nasz organizm dąży do równowagi. Po intensywnym treningu, gdzie się bardzo spociliśmy, wchodząc chwilę później do sauny narażamy się na odwodnienie. Proponuję skorzystać z niej w dniu nietreningowym, wtedy z pewnością lepiej spełni rolę i poczujemy różnicę.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Serce sportowca – czy sport wyczynowy może być groźny dla życia?
Czy serce sportowca jest szczególnie narażone np. na zawał? Czy sport wyczynowy może być groźny dla życia? O sercu do sportu rozmawiamy ze specjalistą kardiologii lek. Pawłem Siwołowskim.
Jak zacząć biegać?
- Jeśli tylko nie ma przeciwskazań medycznych, każdy może dzięki bieganiu zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie - mówi były lekkoatleta, mistrz Europy i jeden z inicjatorów akcji Biegam Bo Lubię - Paweł Januszewski.
Biegać lepiej i bezpieczniej
Biegamy w parkach, w lesie, po miejskich ulicach. Raz w tygodniu można wybrać się na trening lekkoatletyczny na profesjonalnej bieżni i pod okiem trenerów zadbać o zdrowe i bezpieczne bieganie.
Jak wygrać walkę o zdrowie? Historia o zwycięstwie.
To historia o woli walki, determinacji w powrocie do zdrowia i lekarzach, którzy pomogli, gdy inni bezradnie rozkładali ręce. To też przypomnienie, o tym że po operacji nadchodzi czas rehabilitacji, którego nie wolno zmarnować.
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego
- Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to kontuzja, która coraz częściej dotyka sportowców zarówno amatorskich jak i zawodowych - mówi dr n. med. Jacek Jaroszewski, specjalista ortopedii w klinice enel-sport. Dowiedz się więcej o zerwaniu więzadeł.