- Jeśli tylko nie ma przeciwskazań medycznych, każdy może dzięki bieganiu zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie - mówi były lekkoatleta, mistrz Europy i jeden z inicjatorów akcji Biegam Bo Lubię - Paweł Januszewski.

Bieganie i zdrowie

Bieganie to najprostsza forma fizycznej aktywności jaką możemy wykonywać. Nie wymaga wielkich nakładów finansowych, nie potrzebujemy zespołu ludzi, specjalistycznego sprzętu czy sportowej hali lub parkietu. Ważna jest decyzja o tym, że czas zadbać o swoje zdrowie i wprowadzić w życie „ruszaj się bo zardzewiejesz”. Nie ma co odkładać biegania na później, na kolejny tydzień, miesiac, czy porę roku - warunki do biegania można znaleźć praktycznie zawsze i wszędzie.

Biegać każdy może

- Najważniejsze w rozpoczynaniu biegania jest wyjcie z domu, podjęcie decyzji znalezienie przynajmniej tych 20-30 minut na wysiłek, przy czym właśnie czas jest w tym przypadku istotny - mówi były mistrz Europy w biegach przez płotki - Paweł Januszewski, który promuje bieganie między innymi w ramach akcji Biegam Bo Lubię, nad którą patronat sprawuje klinika enel-sport

Ważny początek biegania

Jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, istotny jest mądry i bezpieczny początek. - Nie forsujmy tempa, nie nazywajmy tego nawet treningiem czy bieganiem, niech to nie będzie na początek długi dystans i zajmie nam nie więcej niż 20-30 minut - radzi doświadczony biegacz. Nie powinniśmy narażać naszego organizmu na nagły, zbyt duży wysiłek, warto natomiast postawić na jego regularność. Kto z początku przeszarżuje może nabawić się kontuzji lub zwyczajnie zniechęcić się do biegania. Lepiej zatem rozpocząć bieganie spokojnie i rozsądnie, z czasem wydłużając dystans czy intensywność.

Zobacz wideo i dowiedz się jak zacząć biegać, jakie badania warto wykonać przed rozpoczęciem regularnej aktywności i jak planować treningi. Sprawdź też jak do przygody z bieganiem podejść mądrze i bezpiecznie, nie narażając zdrowia, tylko dbając o to, by efektami sportowej aktywności było właśnie zdrowie, sportowa sylwetka i osobista satysfakcja.