Skręcenie stawu skokowego to uraz, który przydarza się dość często, nie tylko tym którzy regularnie uprawiają sport. Co zrobić po skręceniu, czym grozi jego zlekceważenie? Jak uniknąć skręcenia stawu skokowego?

Skręcenie stawu skokowego

Staw skokowy to miejsce, które jest narażone na kontuzje i urazy nie tylko podczas sportowej aktywności. - Najczęściej występującym urazem stawu skokowego, jest skręcenie stawu skokowego, to prawdziwa plaga przy sporej ilości dyscyplin sportu - mówi dr n. med. Andrzej Boszczyk, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w enel-med. Co robić po skręceniu? - Przede wszystkim należy ocenić co się stało, jeśli nie można kończyny obciążyć i na niej stanąć, to poważna sprawa z którą należy zgłosić się do lekarza - tłumaczy specjalista enel-sport. Z pomocy specjalisty należy skorzystać także w przypadku, jeśli pojawi się krwiak, takiej sytuacji nie wolno lekceważyć

Skręcenie - nie przestaje boleć

Pozornie niegroźne urazy, które zostaną zbagatelizowane mogą przynieść przykre konsekwencje po dłuższym czasie. - Jeśli dwa, trzy miesiące po skręceniu noga nie wraca do zdrowia, nie wychodzi z tego skręcenia, należy pokazać się w gabinecie specjalisty - mówi dr Boszczyk. Zdarza się, że uraz który sami zdiagnozujemy jak skręcenie stawu skokowego, okaże inną kontuzją. - Z doświadczenia wiem, że tak jak skręcenie stawu skokowego mogą wyglądać bardzo różne urazy, z zerwaniem mięśnia Achillesa włącznie - przestrzega lekarz. Jeśli zatem uraz wygląda na poważny warto skonsultować go z lekarzem ortopedą.

Jak uniknąć skręcenia stawu skokowego?

W zależności od uprawianej dyscypliny sportu rośnie prawdopodobieństwo skręcenia w obrębie stawu skokowego. Do dyscyplin, w których ten uraz zdarza się dość często należą choćby piłka nożna i ręczna, siatkówka czy koszykówka. - Do tych sportów trzeba się dobrze przygotować, niezwykle ważny jest trening motoryczny, bo właśnie przygotowanie motoryczne jest tu bardzo istotne - mówi ortopeda. To raczej nie są dyscypliny dla osób, które chcą je uprawiać okazyjnie, raz na kilka miesięcy, bo właśnie wtedy, często pojawiają się urazy - przestrzega specjalista. Warto więc poprzez ćwiczenia zadbać o zdrowie i sprawność swojego organizmu, co pozwoli zmniejszyć ryzyko urazów i kontuzji, nie tylko w obrębie stawu skokowego.