Skręcenie stawu skokowego - co robić, jak go uniknąć?
Skręcenie stawu skokowego to uraz, który przydarza się dość często, nie tylko tym którzy regularnie uprawiają sport. Co zrobić po skręceniu, czym grozi jego zlekceważenie? Jak uniknąć skręcenia stawu skokowego?
Spis treści:
Skręcenie stawu skokowego
Staw skokowy to miejsce, które jest narażone na kontuzje i urazy nie tylko podczas sportowej aktywności. - Najczęściej występującym urazem stawu skokowego, jest skręcenie stawu skokowego, to prawdziwa plaga przy sporej ilości dyscyplin sportu - mówi dr n. med. Andrzej Boszczyk, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w enel-med. Co robić po skręceniu? - Przede wszystkim należy ocenić co się stało, jeśli nie można kończyny obciążyć i na niej stanąć, to poważna sprawa z którą należy zgłosić się do lekarza - tłumaczy specjalista enel-sport. Z pomocy specjalisty należy skorzystać także w przypadku, jeśli pojawi się krwiak, takiej sytuacji nie wolno lekceważyć
Skręcenie - nie przestaje boleć
Pozornie niegroźne urazy, które zostaną zbagatelizowane mogą przynieść przykre konsekwencje po dłuższym czasie. - Jeśli dwa, trzy miesiące po skręceniu noga nie wraca do zdrowia, nie wychodzi z tego skręcenia, należy pokazać się w gabinecie specjalisty - mówi dr Boszczyk. Zdarza się, że uraz który sami zdiagnozujemy jak skręcenie stawu skokowego, okaże inną kontuzją. - Z doświadczenia wiem, że tak jak skręcenie stawu skokowego mogą wyglądać bardzo różne urazy, z zerwaniem mięśnia Achillesa włącznie - przestrzega lekarz. Jeśli zatem uraz wygląda na poważny warto skonsultować go z lekarzem ortopedą.
Jak uniknąć skręcenia stawu skokowego?
W zależności od uprawianej dyscypliny sportu rośnie prawdopodobieństwo skręcenia w obrębie stawu skokowego. Do dyscyplin, w których ten uraz zdarza się dość często należą choćby piłka nożna i ręczna, siatkówka czy koszykówka. - Do tych sportów trzeba się dobrze przygotować, niezwykle ważny jest trening motoryczny, bo właśnie przygotowanie motoryczne jest tu bardzo istotne - mówi ortopeda. To raczej nie są dyscypliny dla osób, które chcą je uprawiać okazyjnie, raz na kilka miesięcy, bo właśnie wtedy, często pojawiają się urazy - przestrzega specjalista. Warto więc poprzez ćwiczenia zadbać o zdrowie i sprawność swojego organizmu, co pozwoli zmniejszyć ryzyko urazów i kontuzji, nie tylko w obrębie stawu skokowego.
Może zainteresuje Cię również
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Sportowa aktywność jesienią
- Jesień to znakomity czas, w którym możemy rozpocząć plany sylwetkowe, które chcemy zrealizować na wiosnę - mówi Dominik Dyhdalewicz, trener przygotowania motorycznego i fizjoterapeuta kliniki Enel-Sport.
Biegać lepiej i bezpieczniej
Biegamy w parkach, w lesie, po miejskich ulicach. Raz w tygodniu można wybrać się na trening lekkoatletyczny na profesjonalnej bieżni i pod okiem trenerów zadbać o zdrowe i bezpieczne bieganie.
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego
- Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to kontuzja, która coraz częściej dotyka sportowców zarówno amatorskich jak i zawodowych - mówi dr n. med. Jacek Jaroszewski, specjalista ortopedii w klinice enel-sport. Dowiedz się więcej o zerwaniu więzadeł.
Jak zacząć biegać?
- Jeśli tylko nie ma przeciwskazań medycznych, każdy może dzięki bieganiu zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie - mówi były lekkoatleta, mistrz Europy i jeden z inicjatorów akcji Biegam Bo Lubię - Paweł Januszewski.
Jak wygrać walkę o zdrowie? Historia o zwycięstwie.
To historia o woli walki, determinacji w powrocie do zdrowia i lekarzach, którzy pomogli, gdy inni bezradnie rozkładali ręce. To też przypomnienie, o tym że po operacji nadchodzi czas rehabilitacji, którego nie wolno zmarnować.