Objawy choroby ścięgna Achillesa
- Jeśli pojawiają się objawy choroby ścięgna Achillesa, warto skonsultować to z lekarzem i podjąć leczenie, nie narażając się na poważny uraz, jakim jest zerwanie ścięgna Achillesa - mówi specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu lek. med. Marcin Błoński z Enel-Med.
Spis treści:
- Jakie są najczęściej spotykanie objawy kłopotów ze ścięgnem Achillesa?
- Od czego zależy moment wystąpienia dolegliwości bólowych?
- Czy tylko ból jest powodem do niepokoju
- Co jeśli ścięgno Achillesa trzeszczy lub „skrzypi”?
- Gdzie może pojawiać się ból?
- W jakiej sytuacji należy zgłosić się z kłopotami z tym ścięgnem do lekarza?
Jakie są najczęściej spotykanie objawy kłopotów ze ścięgnem Achillesa?
Jak w większości przypadków, kiedy w naszym organizmie dzieje się coś złego, organizm wysyła nam sygnały, żebyśmy się zainteresowali tą częścią ciała. Najczęstszym sygnałem, który sygnalizuje nam jakieś problemy ze ścięgnem Achillesa, jest po prostu ból. Ten ból może występować w różnych sytuacjach - może pojawić się w życiu codziennym albo np. na początku lub na końcu biegania. To też jest dla nas ważna informacja, kiedy ten ból się pojawia - w zależności od tego na jakim etapie wysiłku występuje może sygnalizować inne schorzenia. Dzięki temu, już na wstępie możemy rozpoznać czy to entzeopatia czyli chorobę przyczepu, czy zupełnie coś innego.
Od czego zależy moment wystąpienia dolegliwości bólowych?
Kiedy ścięgno Achillesa choruje, często pojawia się stan zapalny. Jest to forma podjęcia przez organizm walki o zdrowie. Między ścięgnem a pochewką ścięgnistą mogą pojawić się włókna, zrosty, jako forma „nadmiernej chęci” naprawiania złego stanu rzeczy. Kiedy wstajemy rano, przy pierwszych krokach zrywamy te zrosty, które powstały podczas naszego snu, kiedy ścięgno było nieużywane. Stąd właśnie pojawia się ból. Tak samo może być przy bieganiu: na początku wysiłku boli, bo zrywamy powstałe włókna, potem to „rozbiegamy” i wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, choć rzeczywistość może być zupełnie inna. Jeśli ból pojawia się pod koniec wysiłku, np. biegania, oznacza to, że nie mamy do czynienia z zapaleniem otoczki ścięgnistej, tylko raczej środka ścięgna.
Czy tylko ból jest powodem do niepokoju
Nie tylko. Ścięgno Achillesa, jak wszystkie ścięgna biegnie w otoczce ścięgnistej czyli mówiąc obrazowo w takim specyficznym tunelu. Kiedy ścięgno choruje, objawów może być więcej. Może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk, uczucie gorąca.
Co jeśli ścięgno Achillesa trzeszczy lub „skrzypi”?
Może to być pozostałość przebytej choroby ścięgna, kiedy zostają np. zgrubienia. Możemy też mieć do czynienia z tzw. suchym zapaleniem ścięgna. To kwestia przeciążenia ścięgna Achillesa i tego, że brakuje mazi, tego smarowidła pomiędzy ścięgnem a pochewką ścięgnistą. W takiej sytuacji, tak jak w silniku, dochodzi po prostu do zatarcia.
Gdzie może pojawiać się ból?
Ścięgno Achillesa najczęściej choruje na wysokości 2-3 cm. nad przyczepem do guza piętowego, miejsca gdzie to ścięgno się kończy. Dzieje się tak dlatego, że jest to okolica najmniej unaczyniona. Mówi się, że to „syndrom ostatniej łąki”, bo naczynia wnikają do ścięgna od górnej i dolnej części, a ta środkowa okolica jest najsłabiej odżywiona. Dlatego właśnie tam najczęściej ścięgno Achillesa się urywa. Ból może jednak promieniować także do innych części ciała.
W jakiej sytuacji należy zgłosić się z kłopotami z tym ścięgnem do lekarza?
Praktycznie zawsze, kiedy występują dolegliwości ścięgna Achillesa warto wybrać się do specjalisty. To najgrubsze ścięgno naszego organizmu, nigdy nie urywa się zdrowe. Jeśli dochodzi do zerwania tego ścięgna, oznacza to, że wcześniej np. w wyniku mikrourazów doszło tam do zniszczeń. Możemy tego nawet nie zauważyć, bo choroba może nie dawać niepokojących objawów. Jeśli więc objawy się pojawiają, warto skonsultować to z lekarzem i podjąć leczenie, nie pogłębiając choroby i nie narażając się na poważny uraz, jakim jest zerwanie ścięgna Achillesa. Sygnałów organizmu nie powinniśmy ignorować.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Biegać lepiej i bezpieczniej
Biegamy w parkach, w lesie, po miejskich ulicach. Raz w tygodniu można wybrać się na trening lekkoatletyczny na profesjonalnej bieżni i pod okiem trenerów zadbać o zdrowe i bezpieczne bieganie.
Jak wygrać walkę o zdrowie? Historia o zwycięstwie.
To historia o woli walki, determinacji w powrocie do zdrowia i lekarzach, którzy pomogli, gdy inni bezradnie rozkładali ręce. To też przypomnienie, o tym że po operacji nadchodzi czas rehabilitacji, którego nie wolno zmarnować.
Sportowa aktywność jesienią
- Jesień to znakomity czas, w którym możemy rozpocząć plany sylwetkowe, które chcemy zrealizować na wiosnę - mówi Dominik Dyhdalewicz, trener przygotowania motorycznego i fizjoterapeuta kliniki Enel-Sport.
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego
- Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to kontuzja, która coraz częściej dotyka sportowców zarówno amatorskich jak i zawodowych - mówi dr n. med. Jacek Jaroszewski, specjalista ortopedii w klinice enel-sport. Dowiedz się więcej o zerwaniu więzadeł.
Jak zacząć biegać?
- Jeśli tylko nie ma przeciwskazań medycznych, każdy może dzięki bieganiu zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie - mówi były lekkoatleta, mistrz Europy i jeden z inicjatorów akcji Biegam Bo Lubię - Paweł Januszewski.