Gra w golfa - ćwiczenia i zdrowie
Gra w golfa to sport, który wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego. Praca z fizjoterapeutą pozwoli uniknąć złych nawyków ruchowych, a poprzez poprawę koordynacji i zakresu ruchu podniesie sportowe umiejętności.
Golf wymaga sprawności
Sport to zdrowie, ale nawet gra w golfa w golfa, która dla postronnych widzów może wydawać się statyczna, może prowadzić do kontuzji. Nieprawidłowe nawyki podczas golfowego uderzenia stanowią zagrożenie, szczególnie dla stawów biodrowego i łokciowego. Golf wymaga dobrej sprawności, siły i przede wszystkim wypracowania prawidłowego wzorca ruchowego opartego na koordynacji. Lepsza sprawność koordynacja to bezpieczniejsza gra z lepszą techniką, a więc i efektem sportowym.
Golf bez przeciążeń i urazów
W grze w golfa, jak w każdej dyscyplinie sportu, ćwiczenia czynią mistrza, pod warunkiem, że są prawidłowo wykonywane. - Gol to specyficzna dyscyplina, w której istnieje jeden prawidłowy wzorzec ruchowy, który trzeba optymalizować czyli pracować tak, aby tak powtarzana technika nie była źródłem przeciążeń i urazów - mówi dr n. med. Remigiusz Rzepka. Specjalista fizjoterapii i rehabilitacji w enel-sport pracuje z golfistami, którzy chcą poprawić swoje umiejętności, formę fizyczną i zadbać o własne bezpieczeństwo.
Badania i optymalizacja
Każdy kto podejmuje aktywność fizyczną powinien być świadomy swojej sprawności i formy. Sportowe wyzwanie, któremu organizm nie sprosta, kończy się kontuzją. Dlatego tak ważne jest badanie, która pozwala określić możliwości bezpiecznego wysiłku. - Sprawdzamy między innymi zakres ruchu i właściwą koordynację, wtedy zajmujemy się optymalizacją czyli czynimy wszystko, by nasz golfista uderzał daleko i w optymalny sposób - mówi dr Rzepka. Najpierw warto więc spotkać się z trenerem przygotowania motorycznego, która ma doświadczenie w prowadzeniu golfistów i potrafi określić słabsze lub zagrożone obszary w obrębie biodra i górnej części ciała. Po nich następują ćwiczenia korekcyjne, zwiększające zakres i technikę ruchu, która jest na koniec doskonalona pod okiem specjalisty.Większa sprawność i lepsze wyniki to przyjemność z gry bez kontuzji i przeciążeń.
Przygotowanie do gry w golfa - wideo
Może zainteresuje Cię również
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Sportowa aktywność jesienią
- Jesień to znakomity czas, w którym możemy rozpocząć plany sylwetkowe, które chcemy zrealizować na wiosnę - mówi Dominik Dyhdalewicz, trener przygotowania motorycznego i fizjoterapeuta kliniki Enel-Sport.
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego
- Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to kontuzja, która coraz częściej dotyka sportowców zarówno amatorskich jak i zawodowych - mówi dr n. med. Jacek Jaroszewski, specjalista ortopedii w klinice enel-sport. Dowiedz się więcej o zerwaniu więzadeł.
Biegać lepiej i bezpieczniej
Biegamy w parkach, w lesie, po miejskich ulicach. Raz w tygodniu można wybrać się na trening lekkoatletyczny na profesjonalnej bieżni i pod okiem trenerów zadbać o zdrowe i bezpieczne bieganie.
Jak zacząć biegać?
- Jeśli tylko nie ma przeciwskazań medycznych, każdy może dzięki bieganiu zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie - mówi były lekkoatleta, mistrz Europy i jeden z inicjatorów akcji Biegam Bo Lubię - Paweł Januszewski.
Jak wygrać walkę o zdrowie? Historia o zwycięstwie.
To historia o woli walki, determinacji w powrocie do zdrowia i lekarzach, którzy pomogli, gdy inni bezradnie rozkładali ręce. To też przypomnienie, o tym że po operacji nadchodzi czas rehabilitacji, którego nie wolno zmarnować.