Gra w golfa to sport, który wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego. Praca z fizjoterapeutą pozwoli uniknąć złych nawyków ruchowych, a poprzez poprawę koordynacji i zakresu ruchu podniesie sportowe umiejętności.

Golf wymaga sprawności

Sport to zdrowie, ale nawet gra w golfa w golfa, która dla postronnych widzów może wydawać się statyczna, może prowadzić do kontuzji. Nieprawidłowe nawyki podczas golfowego uderzenia stanowią zagrożenie, szczególnie dla stawów biodrowego i łokciowego. Golf wymaga dobrej sprawności, siły i przede wszystkim wypracowania prawidłowego wzorca ruchowego opartego na koordynacji. Lepsza sprawność koordynacja to bezpieczniejsza gra z lepszą techniką, a więc i efektem sportowym.

Golf bez przeciążeń i urazów

W grze w golfa, jak w każdej dyscyplinie sportu, ćwiczenia czynią mistrza, pod warunkiem, że są prawidłowo wykonywane. - Gol to specyficzna dyscyplina, w której istnieje jeden prawidłowy wzorzec ruchowy, który trzeba optymalizować czyli pracować tak, aby tak powtarzana technika nie była źródłem przeciążeń i urazów - mówi dr n. med. Remigiusz Rzepka. Specjalista fizjoterapii i rehabilitacji w enel-sport pracuje z golfistami, którzy chcą poprawić swoje umiejętności, formę fizyczną i zadbać o własne bezpieczeństwo.

Badania i optymalizacja

Każdy kto podejmuje aktywność fizyczną powinien być świadomy swojej sprawności i formy. Sportowe wyzwanie, któremu organizm nie sprosta, kończy się kontuzją. Dlatego tak ważne jest badanie, która pozwala określić możliwości bezpiecznego wysiłku. - Sprawdzamy między innymi zakres ruchu i właściwą koordynację, wtedy zajmujemy się optymalizacją czyli czynimy wszystko, by nasz golfista uderzał daleko i w optymalny sposób - mówi dr Rzepka. Najpierw warto więc spotkać się z trenerem przygotowania motorycznego, która ma doświadczenie w prowadzeniu golfistów i potrafi określić słabsze lub zagrożone obszary w obrębie biodra i górnej części ciała. Po nich następują ćwiczenia korekcyjne, zwiększające zakres i technikę ruchu, która jest na koniec doskonalona pod okiem specjalisty.Większa sprawność i lepsze wyniki to przyjemność z gry bez kontuzji i przeciążeń.

Przygotowanie do gry w golfa - wideo