Fizjoprofilaktyka działania prowadzące do zapobiegania zmianom przeciążeniowym i urazom. Dowiedz się jak wyprzedzić kontuzję dbając o optymalną formę i zdrowie. 

Czym jest fizjoprofilaktyka?

Fizjoprofilaktyka to przede wszystkim działania prowadzące do zapobiegania zmianom przeciążeniowym i urazom. Celem jest utrzymanie optymalnego poziomu zdrowia i kondycji, warto wyprzedzić kontuzję i do niej nie dopuścić. Fizjoprofilatyka - co to jest Fizjoprofilaktyka to pojęcie, które dopiero zyskuje szeroki rozgłos i bywa mylone z działaniami fizjoterapeutycznymi. - Fizjoprofilaktyka różni się od fizjoterapii w klasycznym rozumieniu czasu, w którym podejmuje się działanie, zazwyczaj osoba trafiająca na konsultację fizjoterapeutyczną zgłasza się z jasno określonym problemem, jest to na przykład ból albo stan po zabiegu - mówi dr Remigiusz Rzepka. - Konsultacja fizjoprofilaktyczna natomiast może być porównana do  "okresowego przeglądu" układu ruchu, które pozwala uchwycić zwiększone ryzyko wystąpienia przeciążenia albo wręcz z dużym prawdopodobieństwem je przewidzieć - wyjaśnia specjalista enel-sport.

Co daje fizjoprofilatyka?

Fizjoprofilaktyka to rozsądne planowanie sportowej aktywności, zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. Specjaliści, dysponując wymaganymi wynikami badań, zalecają odpowiednie ćwiczenia, także ukierunkowane pod konkretną dyscyplinę sportu.- Uzupełnieniem zaplanowanych ćwiczeń jest edukacja w kwestii zachowań i nawyków ruchowych, dzięki takim programom ćwiczeń można znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia urazów czy zmian przeciążeniowych, co jest podstawowym celem naszego działania - mówi specjalista ene-sport.

Zobacz wideo

Dowiedz się więcej o fizjoprofilaktyce, jak wygląda, dlaczego jest zalecana przy uprawianiu sportu? Kontuzje i urazy nie muszą być nieuchronną konsekwencją sportowej aktywności. Trzeba jednak znać swoje możliwości i planować wysiłek tak, by minimalizować potencjalne zagrożeni i właśnie tu potrzebna jest fizjoprofilaktyka. Zdrowie jest warte tego, by wyprzedzić kontuzję, sprawdź jak to zrobić.