Masaż kręgosłupa pozwala poprawić formę fizyczną i walczyć z dolegliwościami. Sprawdź jak poprawić swoje zdrowie, jakie zalety ma masaż kręgosłupa i na czym polega. O szczegółach mówi fizjoterapeuta i masażysta mgr Wojciechem Korzeniowski z warszawskiego oddziału enel-med Puławska.

Kiedy stosuje się masaż leczniczy?

Masaż leczniczy stosujemy w przypadku urazów ortopedycznych, a także u pacjentów wykonujących pracę mającą negatywny wpływ na ich funkcjonowanie, np. praca siedząca czy fizyczna. Jak widać, masaż leczniczy ma szerokie zastosowanie. Obie grupy osób są naszymi pacjentami i nikogo nie wykluczamy z terapii. Osobną grupę stanowią sportowcy, gdyż do urazów często dochodzi na skutek przeciążeń fizycznych występujących podczas uprawiania danej dyscypliny sportu. Lekarze kierują chorych do nas, fizjoterapeutów, a my podejmujemy decyzję, jakie zabiegi danemu pacjentowi będą najbardziej pomocne. Posiadamy szeroki wachlarz usług: masaż funkcyjny, strukturalny, masaż tkanek głębokich oraz wszystkie techniki chiropraktyczne i osteopatyczne.

Jakie są największe zalety masażu kręgosłupa?

W mojej opinii odpowiednio dobrane techniki manualne dają najlepsze efekty u pacjentów z zaburzeniami czynnościowymi i to w krótkim czasie. Są to najbardziej bodźcujące zabiegi. Początkowo pacjenci (np. po pierwszych trzech wizytach) czują fizyczną poprawę, przy jednoczesnych dolegliwościach bólowych związanych z uciskami fizjoterapeuty. Z czasem sytuacja się stabilizuje i pojawia się systematyczny progres stanu zdrowia.

Czy są jakieś zasady, którymi kierujemy się przy masażu?

Mogę jedynie powiedzieć o tym, jakimi zasadami kieruję się sam. Przede wszystkim podczas pierwszego zabiegu nie uciskamy, nie wchodzimy głęboko, głównie z racji bezpieczeństwa pacjenta. Owszem masaż jest głęboki, ale nie stosuje się aż tak mocnych bodźców, jakich używa się podczas kolejnych wizyt. Bywają jednak pacjenci proszący o delikatny zabieg, gdyż są nadwrażliwi. Wówczas stosujemy się do ich próśb.

Czy w swojej pracy stosuje pan narzędzia?

Nie stosujemy u nas igieł, ale jeżeli pacjent sobie życzy, jesteśmy w stanie wykorzystać bańki chińskie. Zabiegi zawsze możemy rozbudować, dostosowując się adekwatnie do sytuacji i zaleceń lekarza.

Czy stosuje się integrację strukturalną i tego typu techniki?

Naturalnie, często pracuję na samych powięziach z użyciem oliwki, dzięki czemu wpływ na powięź jest mniejszy. Gdy znam już pacjenta i wiem, na ile mogę sobie pozwolić, to przez pierwsze minuty zabiegu pracuję tylko i wyłącznie na punktach spustowych. Dzięki temu mobilizuję tkanki miękkie, wykonuję oscylację na stawach, a dopiero później dodaję oliwki, aby głęboko bodźcować tkanki. Instruktażowo prezentujemy ćwiczenia, do których możemy używać taśm, rollerów, piłek, itd.

Czy masaż leczniczy to osobna kategoria?

Wszystkie zabiegi, które są wykonywane na pacjentach, czy to są masaże tkanek głębokich, masaże typowo lecznicze, sportowe, czy zabiegi relaksacyjne, są zabiegami leczniczymi. Rzadko, ale jednak zdarzają się pacjenci zestresowani pracą, sfrustrowani, zażywający leki antydepresyjne, i w takim przypadku jak najbardziej uzasadnienie ma zabieg relaksacyjny. Jest to zdecydowanie mniejsza grupa pacjentów. Podsumowując najczęściej do gabinetu masażu w enel med trafiają ludzie wykonujący pracę biurową, np. pracę siedzącą, sportowcy oraz pacjenci z urazami mechanicznymi, są to osoby z każdej grupy wiekowej - od uczniów po seniorów.