Kleszcze to zagrożenie, którego nie wolno lekceważyć. Dowiedz się jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza. Radzi dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz.
Ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu. Uzyskała specjalizację z pediatrii. Doświadczenie zawodowe: Specjalistyczny ZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu - zastępca ordynatora o. Dzieci Młodszych. Brała udział w badaniach naukowych wprowadzania nowych leków i szczepionek. Współudział w kilku publikacjach naukowych. Wielokrotny udział w zjazdach i konferencjach szkoleniowych w zakresie pediatrii, gastroenterologii czy nefrologii.
Spis treści:
Po wizycie w lesie czy spacerze po parku warto dokładnie sprawdzać, czy nie przynieśliśmy ze sobą niechcianego gościa. Kleszcze mogą powodować szereg groźnych chorób, jednak zagrożenie poważnie rośnie dopiero po upływie doby. Jeśli znajdziesz na ciele kleszcza, możliwie szybko i prawidłowo go usuniesz, zmniejszysz ryzyko zachorowania do minimum. Nie istnieje szczepionka na boreliozę, można jednak zaszczepić się przeciwko innej groźnej chorobie - odkleszczowemu zapaleniu mózgu. To zagrożenie, które można wyeliminować dzięki trzem szczepieniom. Uczą one układ odpornościowy jak radzić sobie z wirusem. Już po drugiej dawce u 90% pacjentów można stwierdzić obecność przeciwciał na odkleszczowe zapalenie mózgu.
Jak nie wyciągać kleszcza?
Przede wszystkim zapomnij o domowych sposobach - smarowaniu masłem, olejem czy lakierem do paznokci. To może sprawić, że zaatakowany kleszcz uwolni do zaatakowanego organizmu więcej niebezpiecznych patogenów. - Każda substancja, której użyjemy sprawi, że kleszcz zacznie się dusić, wtedy do naszego organizmu będzie przenikać więcej jego śliny - mówi dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz z Enel-med.
Wyciągnięcie kleszcza to prosta czynność, ale jeśli nie masz pewności, czy uda ci się wyciągnąć pajęczaka w całości zgłoś się po pomoc do gabinetu lekarskiego. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne usunięcie tego małego, ale groźnego intruza pomoc znajdziesz także w aptekach, gdzie można kupić rozmaite przyrządy i zestawy do usuwania kleszcza. Przede wszystkim ważne jest wyciągnąć go w całości i bez komplikacji.
Jak wyciągnąć kleszcza?
Kleszcza wyciągamy pionowo w górę. - Usuwamy pajęczaka bez zbędnych ceregieli, można chwycić go pęsetą i podważyć, taka metoda wyciągania kleszczy najczęściej jest wystarczająca - mówi dr n. med. Joanna Bogaczyńska-Staniewicz. Z reguły też, w ten sposób udaje się pozbyć go w całości. Jeśli jednak coś nam nie wyjdzie i w ciele zostanie fragment kleszcza, należy zgłosić się po pomoc do lekarza. Po wyciągnięciu kleszcza należy dokładnie odkazić miejsce po ukąszeniu. Kleszcz im dłużej jest w nas, tym mocniej się trzyma, ale też po pewnym czasie popuszcza, więc własnoręczne wyciąganie najczęściej jest skuteczne. Ważne, by zrobić to możliwie szybko.
Po usunięciu kleszcza odkażone miejsce po ukąszeniu należy przez 30 dni obserwować, na wypadek pojawienia się rumienia lub zmian na skórze. Tego typu objawy mogą być symptomami boreliozy i jeśli je zaobserwujesz, szybko zgłoś się do lekarza by wykonać badanie serologiczne i sprawdzić ich przyczynę.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Kogo nudzi bieganie?
Namawiam do biegania, ale jeśli ktoś nie lubi, namawiam do innych sportów - pisze w felietonie Krzysztof Łoniewski z Polskiego Radia, autor audycji "Biegam bo lubię".
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.