Ładne buty cieszą oczy, ale często narażają stopy na urazy i dyskomfort. Jednym z zagrożeń są haluksy, nazywane w medycynie paluchem koślawym.


Codzienne życie każdej z nas wymaga przemierzania kilometrów lub choćby spędzania znacznej ilości czasu w butach, które nie zawsze są do tego idealne. Piękne buty, które cieszą wzrok i mogą stanowić zagrożenia dla twoich stóp. Warto myśleć o odpowiedniej pielęgnacji i obuwiu właściwie dobranym dobranym do okoliczności. Inaczej same przyczyniamy się do powstawania haluksów, które z czasem stanowią coraz większy problem. Choć początkowo nie występują niepokojące objawy, z czasem pojawia się ból. Dolegliwości narastają i w końcu ból jest odczuwalny nie tylko przy chodzeniu czy bieganiu, ale także w pozycjach siedzącej i leżącej. Na tym etapie paluch koślawy wymaga już wizyty w gabinecie lekarskim - pomoże specjalista ortopedii.

Na co zwracać uwagę kupując buty?

Nie wszystkie buty które kupujesz będą służyły zdrowym stopom. Ważne, by w obuwiu, w którym estetyka przewyższ funkcjonalność nie spędzać regularnie wielu godzin. Wybierając w sklepie kolejną parę butów warto też zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Zwracaj uwagę na szerokość noska, im jest szerszy tym bardziej komfortowy dla palców. Do codziennego użytku nie kupuj butów, których obcasy są wyższe niż 4 cm. Pamiętaj też, że sandały na koturnie, baleriny i butytypu emu nie służą zdrowym stopom.

Jakie są przyczyny haluksów?

Skłonność do powstawiania palucha koślawego jest często zapisana w naszych genach. Zdecydowana większość zmagających się z haluksami miała w rodzinie przypadki tego schorzenia. Przyczyny deformacji mają więc podłoże genetyczne, ale postęp choroby zależy już od czynników środowiskowych. Decydujący jest tryb życia, odpowiednio, lub nieodpowiednio dobrane obuwie. Ważna jest także nasza waga sylwetka - nadwaga poważnie zwiększa ryzyko powstania schorzeń stóp.
Zniekształcenie koślawe palucha stopy jest spowodowane rotacją zewnętrzną palucha w stawie śródstopno-palcowym. Deformacji towarzyszy wystawanie po stronie przyśrodkowej głowy I-ej kości śródstopia tzw. bunion, który w okresie tworzenia bywa często bolesny.

Jakie buty szkodzą zdrowiu?

Dla wielu kobiet szpilki stanowią nieodłączną część wizerunku. Nosimy szpilki w pracy, przy okazji ważnych spotkań, uroczystości czy eleganckich przyjęć. Czasami szpilki mają podkreślić sylwetkę, dodać kilku centymetrów lub pomóc w wywarciu dobrego wrażenia. Szpilki to także dla części kobiet świadomy wybór, by zyskać dodatkową pewność siebie lub po porostu - by ładnie wyglądać. Ten typ butów nie służy jednak zdrowiu naszych stóp. Przesunięcie środka ciężkości na przód stopy, czyli na przedstopie, sprzyja powstawaniu palucha koślawego. Podobnie sprawy mają się z baletkami, które mimo, że mają okrągłe noski, które są znacznie szersze niż w szpilkach, również przyczyniają się do ściśnięcia palców oraz przesuwania palucha. Negatywnie na stopę oddziałują także japonki. Nosząc je, zmuszamy  palce do specyficznego utrzymywania buta, co w konsekwencji może powodować wykoślawienie palucha. W szafie z butami może znaleźć się miejsce dla szpilek czy japonek, warto jednak rozsądnie z nich korzystać. W tego typu obuwiu nie powinnyśmy spędzać wiele czasu. Na dłuższe marsze czy spacery, czy do biegania wybieraj buty wygodne, nie tylko zapewniające stopom komfort, ale też takie które nie będą przyczyniać się do powstawania haluksów.

Leczenie haluksów

Paluch koślawy to schorzenie, z którym warto zgłosić się na konsultację ortopedyczną. W poważniejszych przypadkach lekarz zaplanować leczenie operacyjne, często jednak korzysta się także z metod nieinwazyjnych. Jedną z najbardziej skutecznych metod jest stosowanie wkładek ortopedycznych, które są wykonywane na podstawie badania komputerowego. Dzięki takim badaniom wykrywa się, które części stopy są odpowiedzialne za deformacje i dolegliwości bólowe. W efekcie, wykonane wkładki są indywidualnie dostosowane do naszych potrzeb i pomagają w walce z haluksami. Prócz indywidualnych wkładek ortopedycznych, w leczu palucha koślawego stosuję także inne metody:
    •    kliny międzypalcowe przywracające właściwe ustawienie palców, co zmniejsza dolegliwości bólowe i odciski
    •    wkładki żelowe w kształcie litery „T” warunkujące prawidłowy rozkład ciężaru na stopie
    •    opaskę na haluksy czyli żelową wkładkę pozwalającą utrzymać paluch we właściwym miejscu
    •    aparaty korekcyjne zmniejszające bolesność i zapobiegające dalszej deformacji stawu.
W przypadku silnych dolegliwości bólowych i daleko posuniętej deformacji, haluksy leczy się operacyjnie. Wybór techniki operacyjnej jest zależny od miejsca zniekształcenia, wyników badania klinicznego i wykonanych zdjęć RTG. Zrób to dla zdrowia. Jeśli masz genetyczne predyspozycje do powstawania palucha koślawego, warto się postarać i nie dopuścić do operacji przez codzienną pielęgnacje stóp. Ważne jest także obuwie właściwie dobrane do każdej życiowej sytuacji czy aktywności. Pamiętaj, że szpilki i baletki to nie są buty, które powinnaś nosić codziennie. Jeżeli zaobserwujesz pierwsze objawy haluksów, nie czekaj aż będzie za późno i skorzystaj z porady lekarza ortopedy.