Odciski na stopach

Zdrowie

Odciski na stopach są często spotykanym problemem. Powodują dyskomfort, ale bywają również bardzo bolesne. Sprawdź jak im zapobiegać oraz jak je leczyć.

Czym są odciski na stopach?

Odciski na stopach są małymi obszarami, na których występuje zgrubiony naskórek. Zrogowaciały naskórek jest warstwą ochronną gromadzoną w miejscu ucisku. Jest formą obrony organizmu przed ewentualnymi urazami oraz ranami.

Rodzaje odcisków

Odciski mogą występować w dwóch postaciach. Modzeli oraz nagniotków. Modzele mają żółtawą barwę oraz nieregularny kształt. Tworzą się na podeszwach stóp. Nagniotki charakterystyczne dla palców mają rogowy czop tzw. korzeń odcisku wnikający w głąb skóry. Nieleczonym odciskom może towarzyszyć dotkliwy ból. Szczególnie tym, występującym na palcach, gdyż czop podrażnia oraz uciska nerwy. Współwystępować może stan zapalny i zaczerwienienie wokół nagniotka.

Przyczyny odcisków na stopach

Odciski pojawiają się w skutek zwiększonego nacisku, tarcia lub też biomechanicznych problemów ze stopami. Najbardziej powszechną przyczyną jest źle dobrane obuwie. Zbyt ciasne buty wywierają nadmierny nacisk na poszczególne części stopy. Za luźne buty powodują ślizganie się stopy w efekcie wywołując nadmierne tarcie. Jeśli nosisz buty na wysokich obcasach również możesz liczyć się z ryzykiem wystąpienia odcisków. Odciski na stopach mogą powstać również w efekcie niewłaściwego stawiania stóp, nacisku wywieranego na stopę, długiego czasu spędzonego w pozycji stojącej ora często powtarzanych ruchów, przy joggingu czy długotrwałej wędrówce po nierównym terenie. Bywają symptomem innych zaburzeń, zmian chorobowych stawów, rozrostu i zniekształcenia kości stóp, na przykład haluksów. Częściej też odciski pojawiają się u osób starszych. Przyczyną jest cieńsza skóra i w efekcie mniejsza amortyzacja.

Objawy odcisków

Odciski na stopach możesz rozpoznać, gdy występuje:

  • pogrubiony, twardy obszar skóry
  • twardy guzek na skórze
  • obszar woskowatej bądź suchej skóry
  • nadwrażliwość lub ból w miejscu stwardnienia

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń lepiej zapobiegać odciskom niż je leczyć. Dlatego wybieraj dopasowane obuwie dobrej jakości.  Nim założysz buty upewnij się, że twoje stopy są dobrze osuszone. Mokra bądź też wilgotna stopa ulega wzmocnionemu tarciu. Nie szczędź czasu na regularne moczenie stóp w preparatach zmiękczających. Stosuj nawilżające kremy do stóp. Korzystaj z pumeksu, aby usunąć zrogowaciały naskórek. Jeśli występują u ciebie deformacje stóp zastosuj wkładki ortopedyczne. Pomogą one zredukować nacisk na stopy.

Usuwanie odcisków

Leczenie odcisków obejmuje najpierw ich zmiękczenie, a następnie usunięcie zrogowaciałego naskórka. Do tego celu możesz użyć specjalistycznych maści oraz płynów złuszczających zawierających kwas salicylowy, kwas benzoesowy, kwas mlekowy, kwas trójchlorooctowy, kwas glikolowy lub mocznik w wysokim stężeniu. Używaj je zgodnie z zaleceniami na ulotce. Po zmiękczeniu zmiany pamiętaj o starciu zrogowaciałego naskórka za pomocą pumeksu lub specjalnego pilnika do stóp. W przypadku niewielkich zmian skuteczne mogą okazać się plastry na odciski. Działają one ochronnie oraz leczniczo. Jeśli odciski są duże oraz bolesne, występuje odcisk z korzeniem skonsultuj się z lekarzem. Konieczne może okazać się wycięcie zrogowaciałej tkanki.

Domowe sposoby na odciski

Poza profesjonalnymi środkami możesz spróbować domowych sposobów by zlikwidować odciski. Zrogowaciały naskórek możesz zmiękczyć za pomocą okładów ze skórki świeżej cytryny bądź ananasa, herbaty lub kwasu chlebowego. Skuteczne jest również wcieranie oleju rycynowego czy soku z aloesu w zmienione miejsce. Możesz również przygotować napar z rumianku czy odwar z płatków owsianych i moczyć w nim nogi. Polecanym sposobem na usunięcie odcisku jest również zastosowanie rzepiku pospolitego. Suszone ziele zakupione w aptece zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut. Kilkukrotnie w ciągu dnia przykładaj namoczony naparem kompres.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Artykuły polecane dla Ciebie