Badanie tomografii optycznej siatkówki (OCT) zyskało na popularności. Dzisiejsze aparaty OCT dają wiele możliwości, stąd coraz częstsze ich użycie - tłumaczy okulista tłumaczy okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med.


Jakie są wskazania do wykonania badania tomografii optycznej siatkówki (OCT)?

Wskazania są bardzo szerokie. Dzisiejsze aparaty OCT dają możliwość zbadania zarówno plamki żółtej, czyli część siatkówki odpowiedzialnej za widzenie, jak i nerwu wzrokowego. Dlatego lekarze okuliści często wykonują badania OCT. Podejrzewając jaskrę wykonuje się badanie tarczy, które pozwala nam ocenić kształt i ilość włókien budujących nerw wzrokowy oraz morfologię tarczy. Jest to badanie kompleksowe. Do niedawna wykorzystując aparaty GDX i HRT musieliśmy przeprowadzić dwa badania, w tym momencie jest tylko jedno.
Wskazaniem do przeprowadzenia badania OCT są również choroby plamki żółtej. Najczęściej chodzi o zwyrodnienie związane z wiekiem oraz o inne choroby powodujące upośledzenie wzroku. U młodych osób mogą to być wszelkiego rodzaju retinopatie oraz zmiany dystroficzne.

Jak wygląda badanie i jakie są jego zalety?

Badanie jest bardzo krótkie, nieinwazyjne, bezbolesne i niewymagające specjalnego przygotowania. Starsze aparaty OCT wymagały rozszerzenia źrenicy przez podanie kropli, co upośledzało wzrok na kilka godzin i komplikowało życie pacjenta. Dzisiaj nie jest to konieczne. 
W 99 procentach przypadków wykonujemy badanie na tzw. wąskiej źrenicy. Wyjątkami są sytuacje, gdy mamy zaćmę, ewentualnie bardzo wąską źrenicę, są to jednak rzadkie przypadki. Nasz aparat do OCT jest fantastycznym urządzeniem, bo jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się rozszerzać źrenicy u pacjenta.

Co uzyskujemy dzięki badaniu OCT?

Przede wszystkim przyspieszamy diagnostykę chorób. Poznajemy stan nerwu wzrokowego i plamki żółtej. Badanie daje nam klarowny obraz tego, z czym mamy do czynienia. Mając prześwietlenie w ciągu kilku sekund możemy uspokoić pacjenta, że nic się nie dzieje.

Czyli wynik otrzymujemy natychmiast?

Tak, wynik jest widoczny od razu na ekranie dla osoby wykonującej badanie. Jest czytelny i pokazuje czy mamy do czynienia z chorobą, która wymaga dalszego leczenia czy ze zmianami, które są łagodne i powinny być jedynie obserwowane.