Zakażenie układu moczowego - skąd się bierze i jak je wyleczyć?
Zakażenia układu moczowego są jedną z najczęstszych chorób infekcyjnych wywoływanych przez drobnoustroje chorobotwórcze. Stanowią 40 - 50% zakażeń szpitalnych i około 20% zakażeń pozaszpitalnych. Leczenie infekcji w drogach moczowych jest kwestią indywidualną zależną od stanu klinicznego chorego.
Spis treści:
Czym są zakażenia układu moczowego?
Zakażenia układu moczowego wywoływane są przez mikroorganizmy, głównie bakterie, które do dróg moczowych mogą przedostać się w trojaki sposób: drogą wstępującą przez cewkę moczową, drogą krwi lub limfy. Na zakażenia układu moczowego, ze względu na budowę ciała (lokalizacja i długość cewki moczowej) - znacznie częściej narażone są kobiety. Literatura podaje różne podziały zakażeń układu moczowego. Najczęściej wyróżnia się:
- zakażenia objawowe lub bezobjawowe,
- zakażenia dolnego lub/i górnego odcinka dróg moczowych.
- zakażenia nawracające (zachorowanie co najmniej 3 razy w ciągu ostatniego roku lub 2 razy w ciągu ostatnich 6 miesięcy),
- zakażenia powikłane (u osób z anomaliami w obrębie dróg moczowych, upośledzoną funkcją nerek, zmniejszoną odpornością) i niepowikłane (u osób z prawidłową budową układu moczowego).
Zakażenia dróg moczowych diagnozuje się na podstawie objawów prezentowanych przez pacjenta, badania fizykalnego lub badań laboratoryjnych ogólnych i bakteriologicznych moczu.
Zakażenia układu moczowego – objawy
W zależności, którego odcinka układu moczowego dotyczy zakażenie, charakteryzować może się ono różnymi objawami. W przypadku zakażenia dolnych dróg moczowych charakterystyczne symptomy to: zaburzenia oddawania moczu, np. częstomocz, naglące parcia na mocz, ból, pieczenie w trakcie mikcji. U dzieci występować może: niepokój podczas oddawania moczu i palpacyjna tkliwość w okolicy nadłonowej. U pacjentów dotkniętych infekcją w drogach moczowych występować może również krwiomocz a w badaniu ogólnym moczu występuje podwyższony poziom białych krwinek, krwinkomocz, bakteriuria (w osadzie moczu stwierdzamy obecność bakterii). Typowymi objawami zakażeń górnego układu moczowego są: gorączka, dreszcze, bolesność okolicy lędźwiowej, dodatni objaw Goldflama (objaw manifestujący się bólem wywoływanym uderzeniem okolicy nerki prawej lub lewej). Dodatkowo u noworodków pojawia się: przedłużająca się żółtaczka, ubytek masy ciała, niechęć do ssania, wolne stolce, senność, wzdęcia, wymioty, drgawki, wiotkość mięśni. U starszych dzieci, objawy infekcji w górnych drogach moczowych są bardzo podobne do tych, które znajdujemy u noworodków - wymioty, brak łaknienia, biegunka oraz zaburzenia przyrostu masy ciała. U dorosłych opisywane stany zapalne dają bóle brzucha (najczęściej jest to podbrzusze), bóle mięśni, mogą również wystąpić bóle głowy oraz nudności i wymioty. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się dodatnie znaczniki stanu zapalnego, tak w badaniach laboratoryjnych krwi, jak i wymienione wcześniej: oraz leukocyturię, bakteriurię i czasami krwinkomocz w moczu.
Zakażenia układu moczowego – leczenie
Sposób leczenia zakażenia układu moczowego zależny jest od stanu klinicznego pacjenta. Pod uwagę bierze się: intensywność objawów chorobowych, wiek pacjenta i spodziewaną lekowrażliwość domniemanego drobnoustroju chorobotwórczego. Szczególną grupą pacjentów, u których stwierdzamy infekcję dróg moczowych są kobiety w ciąży. W każdym przypadku podejrzenia lub stwierdzenia stanu zapalnego w układzie moczowym należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza. Obligatoryjnie zaleca się: przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, regularne i kompletne opróżnianie pęcherza moczowego oraz lekkostrawną dietę. Drugi element leczenia, który stanowi farmakoterapia jest indywidualnie dostosowany do osoby chorej. Nasilone objawy bólowe są wskazaniem do zastosowania leków przeciwbólowych. W przypadku zakażeń układu moczowego niezwykle ważna jest też profilaktyka, szczególnie u pacjentów, którzy cierpią w związku z nawracającymi infekcjami dróg moczowych. Podstawowe znaczenie ma przyjmowanie dużej ilości płynów oraz regularne oddawanie moczu z całkowitym opróżnieniem pęcherza moczowego.
Ponadto wskazane jest:
- leczenie wad anatomicznych i zaburzeń czynnościowych układu moczowego,
- przestrzeganie higieny intymnej,
- profilaktyka i leczenie zaparć,
- leczenie zapaleń narządu rodnego,
- oddawanie moczu po stosunku płciowym, przed snem oraz po przespanej nocy,
- unikanie kąpieli w niekontrolowanych zbiornikach wodnych,
- stosowanie preparatów żurawiny,
- u osób obciążonych schorzeniami układu moczowo – płciowego - regularne kontrole nefrologiczne oraz urologiczne.
Źródła:
1. Grabe M. et. al. Guidelines on urological infections. Postępy andrologii 2017; 4 (1), 36–108.
2. Kiliś-Pstrusińska K. Zakażenia układu moczowego. Praktyka lekarska zeszyty specjalistyczne 2012; 72 (9): 4 – 13.
3. Michno M., Sydor A., Zakażenia układu moczowego u osób dorosłych. Przegląd Lekarski 2016; 730 (7): 504 – 508.
4. Hryniewicz W., Holecki M. Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych. Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2015.
5. Kupilas A. Zakażenia układu moczowego. Przegląd urologiczny 2006; 38 (4): 12- 14.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Czerwiec alergików
To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.
Tomografia optyczna siatkówki - badanie OCT
Dzisiejsze aparaty OCT dają wiele możliwości, stąd coraz częstsze ich użycie - tłumaczy okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med.
Poprawić komfort życia. Wywiad
- Chcemy dbać o wewnętrzne i zewnętrzne piękno naszych pacjentów, stawiając na ich komfort i priorytety - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski.
Lek a suplemet diety - co trzeba wiedzieć?
Suplementy diety zalewają rynek a reklamy przedstawiają je, jako cudowne remedium na wszelkie dolegliwości. Jak nie dać złapać się w pułapkę?
Rwa kulszowa? Jak zmniejszyć ból?
Podawanie środków przeciwbólowych to tylko pudrowanie problemu. Co zrobić gdy musimy zmagać się z rwą kulszową? Jaka pozycja jest najlepsza?