Czym jest choroba Alzheimera?
Choroba Alzheimera jest przewlekłym i postępującym schorzeniem mózgu. Prowadzi do stopniowego zaniku komórek nerwowych, w efekcie do upośledzenia pamięci, a także procesów myślenia, zachowania i zdolności do wykonywania codziennych czynności. Jest najczęstszą przyczyną demencji.
Objawy choroby Alzheimera
Na wczesnym etapie objawami choroby Alzheimera może być zapominanie niedawnych zdarzeń, trudności w planowaniu, problemy z orientacją w czasie oraz w przestrzeni, gubienie się w znanym otoczeniu, wahania nastroju.
Etap zaawansowany charakteryzuje utrata zdolności komunikacji, problemy z rozpoznawaniem osób bliskich, trudności w poruszaniu się, zaburzenia połykania.
Rozpoznanie choroby Alzheimera
W celu stwierdzenia, czy mamy do czynienia z chorobą Alzheimera lekarz neurolog przeprowadza wywiad medyczny i ocenę występujących objawów. Wykonuje testy poznawacze, których celem jest ocena pamięci i koncentracji oraz badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, w celu wykluczenia innych schorzeń. Jeśli jest takie wskazanie, wykonuje się badanie krwi, aby wyeliminować niedobory witamin czy choroby tarczycy.
Leczenie choroby Alzheimera
Choroby Alzheimera nie da się wyleczyć, ale wczesna diagnoza i zapewnienie pacjentowi kompleksowej opieki mogą poprawić jakość jego życia. Specjalista może ustalić indywidualny plan postępowania.
W celu opóźniania objawów choroby stosowane są leki wspomagające komunikację między komórkami nerwowymi takie jak Donepezyl, Riwastygmina i Galantamina, regulujące poziom substancji chemicznych w mózgu, na przykład Memantyna. Pomocne są także leki łagodzące towarzyszące chorobie objawy, na przykład depresję lub pobudzenie. Regularnie należy kontrolować stan zdrowia, badać ciśnienie oraz poziom cukru i cholesterolu.


Opóźnianiu objawów choroby Alzheimera sprzyja aktywność umysłowa, taka jak:
- czytanie,
- rozwiązywanie krzyżówek,
- gry logiczne
- regularna aktywność fizyczna (spacery, pływanie, joga itd.).
Ważne jest także stosowanie odpowiedniej diety, za najzdrowszą uznawana jest dieta śródziemnomorska, bogata w warzywa i ryby.
Osoby z chorobą Alzheimera potrzebują bezpiecznego otoczenia, pomocą mogą być dla nich grupy oferujące terapie zajęciowe. Wsparcia wymagają także bliscy opiekujący się takimi osobami. W zaawansowanym stadium choroby często najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie chorego opiece specjalistycznego ośrodka.
Więcej informacji i wsparcia znajdą Państwo w organizacjach takich jak Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.