Problemy rodzinne

Między miłością a niezrozumieniem – gdy dom nie daje ukojenia

Problemy rodzinne to trudności, konflikty lub kryzysy, które destabilizują relacje między członkami rodziny i zakłócają jej prawidłowe funkcjonowanie. Mogą być efektem różnic w wyznawanych wartościach lub stylach komunikacji, mogą je powodować stresujące wydarzenia życiowe lub niezaspokojone potrzeby emocjonalne.

Mogą to być:

  • problemy małżeńskie, związane na przykład z rozwodem,
  • problemy, których doświadczają dorosłe dzieci alkoholików,
  • problemy osób współuzależnionych,
  • problemy, których doświadczają osoby doświadczające przemocy
  • problemy, których doświadczają osoby opiekujące się chorym członkiem rodziny.   

Problemy małżeńskie/par 

U podstaw większości konfliktów małżeńskich oraz par leży brak komunikacji. Gdy pary nie rozmawiają ze sobą o swoich potrzebach, obawach i oczekiwaniach, brakuje szczerości i zrozumienia. Do problemów małżeńskich prowadzą trudności finansowe i spory na tym tle, pojawiająca się z latami rutyna, prowadząca często do zdrad, zazdrość, a także nierealistyczne oczekiwania wobec drugiej osoby. Na sytuację w małżeństwie może wpływać stres odczuwany w pracy, pojawienie się dzieci lub ich dorastanie i wyjście z domu. 

Terapia małżeńska z udziałem psychologa lub terapeuty może pomóc dotrzeć do źródeł konfliktów, nauczyć zdrowych technik komunikacji i strategii radzenia sobie z problemami. Psycholog może doradzić, jak rozmawiać z partnerem, aby zapobiec kryzysowi w małżeństwie. W takiej strategii ważne jest wyznaczanie wspólnych celów i wspólnych aktywności, ale także znalezienie czasu i przestrzeni dla siebie. Skupienie się na budowaniu intymności, zaufania i zrozumienia pomoże wzmocnić więzi. 

Wsparcie okołorozwodowe

Wsparcie okołorozwodowe to kompleksowa pomoc skierowana do osób przechodzących przez proces rozwodu. Wsparcie psychologiczne może obejmować terapię indywidualną lub terapię dla par.

  • Podczas terapii indywidualnej psycholog pomaga zrozumieć własne emocje, przepracować stres i trudności oraz rozwijać strategie radzenia sobie w nowej sytuacji. Służy także wsparciem w budowaniu pewności siebie i nowych perspektyw na życie po rozwodzie.  
  • Celem terapii par jest poprawa komunikacji między partnerami, zrozumienie przyczyn konfliktów oraz znalezienie sposobów na rozwiązanie problemów. 

Psycholog rozwodowy pomaga nawiązać konstruktywną komunikację oraz znaleźć drogę do porozumienia. Taki specjalista może także stać się mediatorem, który pomoże w trakcie rozmów dotyczących podziału obowiązków związanych z opieką nad dziećmi czy w kwestiach finansowych. Mediacje z pomocą psychologa rozwodowego mogą ułatwić przejście przez trudne momenty po rozstaniu i pomóc znaleźć dobre dla obu stron rozwiązania. 

Pomoc bywa potrzebna także po rozwodzie, gdy pojawiają się trudności emocjonalne,  związane z budowaniem nowego życia. Psychoterapia może pomóc w radzeniu sobie ze smutkiem, samotnością, uczuciem straty oraz w budowaniu pewności siebie i wyznaczaniu sobie nowych celów życiowych.   

Umów wizytę w placówce enel-med

Nasz zespół doświadczonych specjalistów pomaga w rozwiązywaniu
problemów emocjonalnych, wspiera w trudnych sytuacjach życiowych
i towarzyszy w procesie odkrywania osobistego potencjału.

Opieka nad osobą chorą

Osoby opiekujące się chorymi członkami rodziny często doświadczają przewlekłego stresu, wypalenia emocjonalnego i fizycznego wyczerpania. Bardzo ważne jest dla takich osób wsparcie psychologiczne, które pomaga im zachować równowagę psychiczną i efektywnie pomagać podopiecznym.  

Konsultacje z psychologiem pomagają takim osobom przepracować trudne emocje, takie jak poczucie winy, frustracja i smutek, a także uczą technik radzenia sobie ze stresem. Pomocna może być terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na zmianie negatywnych wzorców myślowych i zachowań. Terapia wspierająca koncentruje się na wzmocnieniu zasobów emocjonalnych i motywacji do dalszej opieki nad bliskim.

Opiekun uświadamia sobie, że dbanie o siebie jest konieczne, aby móc skutecznie opiekować się bliskim, konsultacje psychologiczne pomogą mu także w wyznaczaniu zdrowych granic i priorytetów. 

 

 

 

Dorosłe dzieci alkoholików (DDA) 

Pomoc psychologiczna dla dorosłych dzieci alkoholików (DDA) ma na celu uświadomienie takim osobom wpływu dzieciństwa na ich obecne problemy, uczy także radzenie sobie z trudnymi emocjami.

  • Psychoterapia indywidualna może odbywać się u terapeuty uzależnień i skoncentrowana jest na pracy z jednym pacjentem.
  • Terapia grupowa dla grupy osób z DDA daje możliwość wymiany doświadczeń, uzyskania wsparcia i pomocy w radzeniu sobie z problemami.
  • Terapia rodzinna polega na pracy z całą rodziną, a jej celem jest poprawa relacji i komunikacji.
  • Terapia par dotyczy sytuacji, gdy jedna osoba jest dotknięta DDA, pracuje się wtedy nad poprawą relacji i wzajemnego zrozumienia. 

Osoby z syndromem DDA podczas terapii korzystają z programu terapeutycznego 12 kroków, który jest podobny do stosowanego w przypadku terapii osób z uzależnieniem alkoholowym. Jego zastosowanie pomaga przyjąć odpowiedzialność za swoje decyzji, zrozumieć wpływ przeszłości na obecne życie, ale także nauczyć wybaczenia i zmiany negatywnych wzorców. 

Współuzależnienie

Współuzależnienie występuje wtedy, gdy jedna z osób w rodzinie podporządkowuje całe swoje życie innej osobie, najczęściej uzależnionej, co w efekcie prowadzi do cierpienia i zaniedbywania własnych potrzeb. Pomoc dla osób współuzależnionych może obejmować psychoterapię, która pomaga w zrozumieniu destrukcyjnych wzorców zachowań i zmienić je.

Skupia się na:

  • pracy nad poczuciem własnej wartości,
  • rozwinięciu samoświadomości,
  • realizowaniu własnych potrzeb i budowaniu zdrowych granic.

Równolegle z terapią indywidualną może być prowadzona terapia uzależnionej pary. Dla osób współuzależnionych przeznaczone są grupy wsparcia Al.-Anon, skierowane do bliskich osób uzależnionych.  

Przemoc 

Pomoc terapeutyczna skierowana jest także do osób doznających przemocy w rodzinie. Ma ona na celu rozpoznanie sytuacji, diagnozę, a także opracowanie planu pomocy. Osoba doświadczająca przemocy uczy się, jak się zachowywać, aby przerwać traumatyczną sytuację. Terapeuta skupia się na opracowaniu planu bezpieczeństwa, uruchomieniu zasobów wewnętrznych i wsparcia środowiskowego, aby pomóc ofierze przemocy uwolnić się od niej i szukać pomocy prawnej.  

Po ustaniu przemocy także potrzebna może być psychoterapia, która pomaga przepracować traumatyczne zdarzenia, aby lepiej funkcjonować w przyszłości, a także aby odbudować samoocenę i poczucie własnej wartości. Terapeuta zapewnia wówczas wsparcie emocjonalne i społeczne.  

Co mówią o nas nasi pacjenci

Profesjonalizm i życzliwość zawsze!

„Pani Sandra prowadzi każdą konsultację w 100% dobrze, niezależnie czy jest ona przeprowadzana w trybie stacjonarnym, online czy przez telefon. Zawsze jest miło i rzeczowo. ”

Wsparcie, które daje spokój i siłę!

„Cudowna Pani psycholog Anna Stępkowska. Po wizycie u niej czułam się zaopiekowana. Nie tylko wysłuchała mnie z pełnym zaangażowaniem, ale również pomogła mi znaleźć rozwiązanie problemu, z którym przyszłam. Dzięki jej wsparciu odzyskałam spokój i poczucie, że mogę sobie poradzić. ”

Empatia i wsparcie, na które możesz liczyć!

„Bardzo polecam, dostałam natychmiastowe wsparcie psychologiczne, pani Sandra jest bardzo empatyczna i prowadziła mnie precyzyjnie przez cały proces. Polecam, będziecie w dobrych rękach. ”

Zaangażowanie i wsparcie, które zmieniają perspektywę!

„Bardzo polecam Panią Katarzynę. Jest niezwykle empatyczna i pomocną. Od pierwszej rozmowy czułem, że trafiłem na specjalistkę, która naprawdę słucha i angażuje się w pomoc. Dzięki niej spojrzałem na swoje trudności w nowy sposób i znalazłem rozwiązania, których wcześniej nie dostrzegałem. ”

Zrozumienie i wsparcie, którego potrzebujesz!

„Polecam szczerze. Pani Katarzyna, moja psycholog wysłuchała, doradziła, poczułam się zaopiekowana. ”

Pozostałe zagadnienia