Zaburzenia nastroju (depresja, CHAD)

gdy każdy dzień ma inny ciężar

Zaburzenia nastroju to grupa zaburzeń, w ramach których nastrój może być obniżony lub nienaturalnie wysoki. Rozróżnia się kilka rodzajów zaburzeń nastroju, w zależności od objawów, ich intensywności oraz czasu trwania.  

Depresja

Osoba cierpiąca na depresję traci zainteresowania zwykłymi sprawami, nie odczuwa przyjemności z dotychczasowych rozrywek. Staje się wycofana, odczuwa brak apetytu, ma problemy ze snem oraz pesymistyczne myśli o sobie i o świecie. Mogą pojawić się u niej przekonania o braku własnej wartości, a także uporczywe myśli o śmierci lub o samobójstwie. Depresję stwierdza się, gdy objawy te utrzymują się przez co najmniej 2 tygodnie. 

Depresja maskowana

Depresja maskowana to odrębny rodzaj depresji, określany także jako subdepresja, depresja bez depresji, depresja ukryta lub somatyczna. Polega na tym, że jej objawy są mniej nasilone niż przy klasycznej depresji lub nie występują wcale, a na pierwszym planie są takie symptomy jak zaburzenia snu, lęk, różnego rodzaju dolegliwości somatyczne oraz zespoły bólowe. Zdarza się, że depresja maskowana jest wstępnym etapem rozwoju depresji klasycznej. 

 

 

 

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa (PPD, postpartum depression, postnatal depression) to zaburzenie nastroju, które może rozwinąć się u rodzica po narodzinach dziecka. Przez wiele lat uważano, że dotyczy wyłącznie kobiet, jednak obecne wiadomo, że dotyka również mężczyzn. Szacunki mówią, że na depresję poporodową choruje 13–20 procent matek oraz 10 procent ojców. 

Objawy depresji poporodowej to obniżenie nastroju, płacz, nawet bez powodu, odczuwanie rozdrażnienia, smutku i przygnębienia przez większą część dnia, a także brak energii do wykonywania podstawowych czynności. Osoba dotknięta depresją poporodową odczuwa:

  • zmęczenie,
  • brak zainteresowania swoimi pasjami,
  • anhedonię, czyli niemożność przeżywania radości i przyjemności,

ma także obniżoną samoocenę, męczy ją nadmierne poczucie winy, poczucie bezradności, bezsenność, problemy z apetytem, stany lękowe a także nawracające myśli o śmierci, myśli i próby samobójcze, stanowiące bardzo niepokojący objaw, wymagający konsultacji z psychiatrą.  

Umów wizytę w placówce enel-med

Nasz zespół doświadczonych specjalistów pomaga w rozwiązywaniu
problemów emocjonalnych, wspiera w trudnych sytuacjach życiowych
i towarzyszy w procesie odkrywania osobistego potencjału.

Baby blues

Zjawisko nazywane „baby blues” (lub inaczej smutek poporodowy) dotyczy od 50 do 80 procent mam. Pojawia się zwykle między 2. a 6. dobą po porodzie, stopniowo nasila się i trwa około dwa tygodnie. Stan taki nie wymaga leczenia, ale warto obserwować pojawiające się objawy, aby zauważyć moment, gdy takie wahanie nastroju przyjmie postać depresji poporodowej. Podczas „baby blues” kobiety bywają smutne i płaczliwe, jednak nie tracą kontaktu z dzieckiem, nie cierpią na bezsenność i nie mają myśli samobójczych, które mogą się pojawić w przypadku depresji poporodowej. 

Mania

Mania, lub epizod maniakalny, to stan, który, w przeciwieństwie do depresji i apatii, charakteryzuje się wzmożonym nastrojem, nadpobudliwością oraz zwiększoną aktywnością psychiczną. Manię stwierdza się, gdy podniesiony lub drażliwy nastrój trwa przynajmniej tydzień oraz towarzyszą mu takie zjawiska jak zawyżone poczucie własnej wartości, zmniejszona potrzeba snu, presja mówienia (słowotok), skłonność do rozpraszania uwagi oraz nadmierne zaangażowanie w potencjalnie lekkomyślne aktywności. 

Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD)

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) polega na tym, że pacjenci odczuwają naprzemienne występowanie epizodów depresji oraz manii lub hipomanii, czyli stanów nienaturalnie dobrego nastroju i wzmożonej aktywności psychoruchowej. Podczas manii lub hipomanii osoba z ChAD staje się bardziej euforyczna albo drażliwa, czuje napływ energii i podejmuje wtedy nieracjonalne i ryzykowne decyzje i działania.  

Co mówią o nas nasi pacjenci

Empatia i wsparcie, na które możesz liczyć!

„Bardzo polecam, dostałam natychmiastowe wsparcie psychologiczne, pani Sandra jest bardzo empatyczna i prowadziła mnie precyzyjnie przez cały proces. Polecam, będziecie w dobrych rękach. ”

Profesjonalizm i życzliwość zawsze!

„Pani Sandra prowadzi każdą konsultację w 100% dobrze, niezależnie czy jest ona przeprowadzana w trybie stacjonarnym, online czy przez telefon. Zawsze jest miło i rzeczowo. ”

Wsparcie, które daje spokój i siłę!

„Cudowna Pani psycholog Anna Stępkowska. Po wizycie u niej czułam się zaopiekowana. Nie tylko wysłuchała mnie z pełnym zaangażowaniem, ale również pomogła mi znaleźć rozwiązanie problemu, z którym przyszłam. Dzięki jej wsparciu odzyskałam spokój i poczucie, że mogę sobie poradzić. ”

Zaangażowanie i wsparcie, które zmieniają perspektywę!

„Bardzo polecam Panią Katarzynę. Jest niezwykle empatyczna i pomocną. Od pierwszej rozmowy czułem, że trafiłem na specjalistkę, która naprawdę słucha i angażuje się w pomoc. Dzięki niej spojrzałem na swoje trudności w nowy sposób i znalazłem rozwiązania, których wcześniej nie dostrzegałem. ”

Zrozumienie i wsparcie, którego potrzebujesz!

„Polecam szczerze. Pani Katarzyna, moja psycholog wysłuchała, doradziła, poczułam się zaopiekowana. ”

Pozostałe zagadnienia