Zaburzenia odżywiania to choroby polegające na nadmiernej koncentracji na jedzeniu. Dla osób dotkniętych tą przypadłością, jedzenie jest elementem, któremu podporządkowane jest całe życie, staje się wręcz ich obsesją. Za pomocą jedzenia zaspokajana są różnorodne potrzeby emocjonalne. Wyróżniamy różne rodzaje zaburzeń odżywiania, takie jak anoreksja, bulimia oraz ortoreksja.
Anoreksja
Anoreksja objawia się drastycznymi restrykcjami żywieniowymi oraz w ich wyniku znacznym ubytkiem masy ciała. Początki choroby mogą być niewinne i mogą polegać na podjęciu decyzji o stosowaniu diety odchudzającej. Jednak w miarę utraty wagi osoba cierpiąca na anoreksję nie jest usatysfakcjonowana i wprowadza kolejne ograniczenia żywieniowe. Prowadzi to do wyniszczenia organizmu, w skrajnych przypadkach także do śmierci (śmiertelność przy anoreksji sięga 10 procent). Najczęściej na anoreksję zapadają młode dziewczyny, ale coraz częściej choroba ta dotyczy dzieci oraz kobiet w okresie menopauzy, a także młodych mężczyzn.
Bulimia
Termin „bulimia” pochodzi od greckich słów „bous” i „limos” i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wilczy głód”. Charakterystyczne objawy tej choroby to nawracające epizody żarłoczności, po których osoba chora wywołuje wymioty lub stosuje głodówki. Można wyróżnić dwa rodzaje bulimii – typu przeczyszczającego oraz nieprzeczyszczającego.
- W pierwszym przypadku pacjent po epizodzie nadmiernego przejadania się prowokuje wymioty albo stosuje środki przeczyszczające lub moczopędne.
- W przypadku bulimii nieprzeczyszczającej epizody żarłoczności kompensuje się poprzez stosowanie różnego rodzaju ścisłych diet i głodówek a także ćwiczeń fizycznych.
Ortoreksja
Osoba cierpiąca na ortoreksją ma obsesję zdrowego jedzenia, pilnuje jego jakości i pochodzenia. Podobnie jak przy anoreksji, początki choroby mogą być niewinne i mogą polegać na rezygnacji z niezdrowych produktów, z cukru czy tłustego mięsa. Jednak z czasem chory eliminuje coraz więcej potraw, dba także bardzo o trening fizyczny, często ponad swoje siły. Niektórzy przechodzą na monodietę, poddają się oczyszczeniu organizmu, stosują okresowe głodówki, diety sokowe, piją zioła. Powoduje to:
- osłabienie organizmu
- zawroty głowy
- problemy hormonalne.
Osoby chorujące na ortoreksję są często wykluczone społecznie, ponieważ najchętniej spędzają czas same ze sobą.

