Zaburzenia seksualne

Pragnienie, lęk, wstyd – kiedy seksualność przestaje być wolnością

Zaburzenia seksualne to problemy i nieprawidłowości dotyczące życia seksualnego. Można je podzielić na kilka rodzajów, w zależności od tego, czy dotyczą funkcji seksualnych, preferencji i zachowań czy tożsamości płciowej. Terapia zaburzeń seksualnych dostosowana jest to ich rodzaju, najczęściej stosowana jest psychoterapia psychodynamiczna, terapia poznawcza oraz poznawcza behawioralna, a także w miarę potrzeby – farmakoterapia. 

Zaburzenia funkcji seksualnych

Zaburzenia funkcji seksualnych, czyli dysfunkcje seksualne, związane są z fizjologicznym aspektem reakcji seksualnych. Jest to najczęściej występujący obecnie rodzaj zaburzeń seksualnych. Rozpoznaje się je wtedy, gdy występuje częsta i utrzymująca się przez dłuższy czas niezdolność do uczestnictwa w interakcjach seksualnych. Do zaburzeń funkcji seksualnych można zaliczyć:

  • osłabienie popędu seksualnego,
  • nadmierny popęd seksualny,
  • zaburzenia erekcji,
  • przedwczesny lub opóźniony wytrysk u mężczyzn,
  • zaburzenia nawilżenia i pochwicę u kobiety
  • dyspareunia (występuje u obu płci).

Przyczyny takich zaburzeń mogą być związane z chorobami somatycznymi lub zaburzeniami w sferze psychicznej. Wymagają konsultacji lekarskiej, a po ustaleniu przyczyny – wdrożenia odpowiedniego leczenia.  

Umów wizytę w placówce enel-med

Nasz zespół doświadczonych specjalistów pomaga w rozwiązywaniu
problemów emocjonalnych, wspiera w trudnych sytuacjach życiowych
i towarzyszy w procesie odkrywania osobistego potencjału.

Parafilie

Parafilie to inaczej zaburzenia preferencji seksualnych. Występują wtedy, gdy podniecenie seksualne albo pełną satysfakcję seksualną można osiągnąć tylko w przypadku wystąpienia pewnych ściśle określonych bodźców lub okoliczności, nawet nienormatywnych lub nieakceptowalnych społecznie. Do najczęstszych tego typu zaburzeń należą:

  • fetyszyzm (uzyskiwanie podniecenia w obecności czy za pomocą określnego przedmiotu czy części ciała),
  • ekshibicjonizm (satysfakcja seksualna jest uzyskiwana w sytuacjach obnażania się publicznie),
  • pedofilia (odczuwanie pociągu seksualnego w stosunku do dzieci),
  • sadomasochizm (uzyskiwanie satysfakcji seksualnej za pomocą zadawania i odczuwania bólu).  

Niektóre z tych zachowań są akceptowalne, jeżeli oboje partnerzy seksualni się na nie godzą (sadomasochizm, fetyszyzm). Jednak realizacja niektórych z nich może być karana, dotyczy to na przykład pedofilii. Parafilie mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi, neurobiologicznymi i  środowiskowymi. Podstawą ich leczenia jest psychoterapia, wspomagana farmakoterapią.  

Zaburzenia tożsamości płciowej

Zaburzenia tożsamości płciowej mogą mieć różną postać, mogą to być zaburzenia identyfikacji płciowej, będące najczęstszą przypadłością tego rodzaju. Polegają one na występowaniu rozbieżności pomiędzy płcią biologiczną, czyli fizyczną, a płcią społeczno-kulturową, czyli taką, że którą się identyfikujemy i jesteśmy identyfikowani w życiu społecznym. Na przykład osoba urodzona jako mężczyzna i posiadająca męską płeć biologiczną, czuje się kobietą, w związku z tym zachowuje się i ubiera jak kobieta, albo osoba urodzona jako kobieta, nie czuje się kobietą, ale mężczyzną, w związku z tym podejmuje działania, aby utożsamiano ją z mężczyzną, czyli dostosowuje swój wygląd, ubiór i zachowanie do wzorców męskich. Zaburzenia tożsamości płciowej nazywane były kiedyś określeniem „transseksualizm”. 

Do zaburzeń tożsamości płciowej zalicza się także zaburzenia dotykające osoby niebinarne i genderquuer, które nie pasują dokładnie do kategorii mężczyzn i kobiet. Osoby o tych tożsamościach doświadczają często poczucia płci w sposób płynny, identyfikując się jako obie płcie, jako żadna z nich lub uważają, że w różnych momentach posiadając cechy mężczyzny lub cechy kobiety. 

Osoby takie często mają problemy ze zdrowiem psychicznym. Wsparcie może być dla nich pomoc psychologa i psychoterapia, a także terapia farmakologiczna. Gdy osoby transseksualne decydują się na korektę płci, zgodnie z odczuwaną tożsamością, wiąże się to z operacjami chirurgicznymi, przyjmowaniem hormonów także ze zmianami dokumentów. 

 

Co mówią o nas nasi pacjenci

Profesjonalizm i życzliwość zawsze!

„Pani Sandra prowadzi każdą konsultację w 100% dobrze, niezależnie czy jest ona przeprowadzana w trybie stacjonarnym, online czy przez telefon. Zawsze jest miło i rzeczowo. ”

Zrozumienie i wsparcie, którego potrzebujesz!

„Polecam szczerze. Pani Katarzyna, moja psycholog wysłuchała, doradziła, poczułam się zaopiekowana. ”

Empatia i wsparcie, na które możesz liczyć!

„Bardzo polecam, dostałam natychmiastowe wsparcie psychologiczne, pani Sandra jest bardzo empatyczna i prowadziła mnie precyzyjnie przez cały proces. Polecam, będziecie w dobrych rękach. ”

Zaangażowanie i wsparcie, które zmieniają perspektywę!

„Bardzo polecam Panią Katarzynę. Jest niezwykle empatyczna i pomocną. Od pierwszej rozmowy czułem, że trafiłem na specjalistkę, która naprawdę słucha i angażuje się w pomoc. Dzięki niej spojrzałem na swoje trudności w nowy sposób i znalazłem rozwiązania, których wcześniej nie dostrzegałem. ”

Wsparcie, które daje spokój i siłę!

„Cudowna Pani psycholog Anna Stępkowska. Po wizycie u niej czułam się zaopiekowana. Nie tylko wysłuchała mnie z pełnym zaangażowaniem, ale również pomogła mi znaleźć rozwiązanie problemu, z którym przyszłam. Dzięki jej wsparciu odzyskałam spokój i poczucie, że mogę sobie poradzić. ”

Pozostałe zagadnienia