hero-image

Badanie OCT (GDX i HRT)

Opis badania

OCT – czyli tomografia oka – to jedno z najnowocześniejszych badań wykorzystywanych w okulistyce, w tym w diagnostyce chorób siatkówki. Jeśli aparat wyposażony jest w odpowiednie funkcje, jednocześnie wykonane może zostać również badanie GDx oraz badanie HRT.

OCT oka to nowoczesne i precyzyjne badanie okulistyczne, pozwalające na dokładne zobrazowanie poszczególnych struktur oka, m.in. nerwu wzrokowego oraz siatkówki. Jego rozdzielność jest około 10-krotnie wyższa niż w przypadku USG gałki ocznej. Umożliwia pomiar wielu parametrów tarczy nerwu wzrokowego, a także analizę rozkładu i długości włókien nerwowych

Jeżeli aparat do badania OCT wyposażony jest w odpowiednie funkcje, jednocześnie wykonać na nim można badania GDx oraz HRT oka. I tak badanie GDx to wykonywana przy pomocy wiązki laserowej ocena stopnia ubytku włókien nerwowych. Z kolei HRT oka – zwane również skaningową oftalmoskopią laserową – jest badaniem pozwalającym na ocenę postępów jaskry poprzez obserwację zagłębień w tarczy nerwu wzrokowego. Uzyskane obrazy trafiają do komputera, gdzie są przechowywane i podczas kolejnego badania można je porównać.

Badanie OCT (GDx i HRT) – wskazania

Wśród wskazań do wykonania badania OCT (GDx i HRT oka) znajduje się:

  • diagnostyka jaskry oraz monitorowanie postępów choroby,
  • zwyrodnienia plamki związane z wiekiem,
  • makulopatia cukrzycowa,
  • obrzęki plamki żółtej.

Badanie OCT (GDx i HRT) – przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania badania OCT oka (GDx i HRT). Jest to badanie w pełni bezpiecznie, nieinwazyjne, nieobarczone ryzykiem powikłań. Można je wykonywać u osób starszych, kobiet w ciąży i w okresie karmienia, pacjentów ze współwystępującymi chorobami przewlekłymi, również wzroku.

Badanie OCT (GDx i HRT oka) – jak się przygotować?

Badanie OCT (GDx i HRT oka) nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań – można przed nim normalnie jeść i pić, przyjmować leki, może być wykonane o każdej porze dnia. W wyjątkowych sytuacjach przed badaniem konieczne jest podanie pacjentowi kropel rozszerzających źrenice – przez 3-4 godziny może występować pogorszenie widzenia, rozmazany obraz czy światłowstręt. Dlatego na badanie lepiej nie przyjeżdżać samochodem.

Badanie OCT (GDx i HRT oka) – jak przebiega?

Badanie OCT (GDX i HRT oka) nie trwa zbyt długo – maksymalnie kilkanaście minut. Pacjent musi zająć pozycję siedzącą i umieścić brodę na specjalnej podpórce. Następnie należy patrzeć nieruchomo we wskazany punkt i powstrzymywać się od mrugania w momentach określonych przez lekarza. Tomografia oka (razem z GDx i HRT oka) może być powtarzana wielokrotnie. Dzięki porównaniu wyników badania z różnych okresów można śledzić przebieg choroby.

FAQ

  • Jak zapisać się na badanie OCT oka?

Na tomografię oka można zapisać się drogą telefoniczną – przez nasze Call Center. Można również wypełnić poniższy formularz kontaktowy – nasz konsultant oddzwoni na podany numer.

  • Czy badanie OCT boli?

Jest to badanie nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne – nie wymaga żadnego znieczulenia.

  • Jak często można powtarzać OCT oka?

Badanie może być powtarzane tak często, jak jest to potrzebne. Najczęściej wykonuje się je w odstępach 6-8-miesięcznych.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.