enel-med online kontakt e-sklep
hero-image

Testy na koronawirusa

Każdy pacjent, który chce się przebadać pod kątem Sars-CoV-2 może wybrać jeden z trzech rodzajów testów laboratoryjnych, dostępnych w naszej ofercie: badanie genetyczne (RT-PCR), test antygenowy lub test kasetkowy.

Testy RT-PCR oraz antygenowy pozwalają wykryć bezpośrednią obecność wirusa. Wykrycie przeciwciał nie zawsze świadczy o aktywnym zakażeniu, ale mówi o tym, że pacjent miał kontakt z koronawirusem.

Badanie genetyczne metodą RT-PCR jest najczulszym dostępnym testem pozwalającym na potwierdzenie infekcji koronawirusem. Polega na wyizolowaniu z badanej próbki, a następnie ocenie czy jest tam obecny materiał wirusa SARS-CoV-2. Przeprowadzenie testu wymaga zaawansowanej aparatury biotechnologicznej, a także doświadczonego personelu. Proces obejmuje wiele reakcji, których wykonanie zajmuje od kilku do kilkunastu godzin i musi zostać zrobione w warunkach laboratoryjnych.

Drugą metodą dostępną w enel-med pozwalającą na wykrycie koronawirusa w naszym organizmie jest test antygenowy. Jego działanie polega na wykryciu charakterystycznego białka (antygenu), które znajduje się na powierzchni wirusa. Zaleta badania jest czas w jakim uzyskujemy wynik – już po 30 minutach. Natomiast pacjent powinien wykonać badanie w okresie 5 – 7 dni od prawdopodobnego kontaktu z koronawirusem.

Trzecim dostępnym testem jest badanie serologiczne na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 we krwi obwodowej. Po kontakcie z wieloma patogenami np. bakteriami czy wirusami nasze limfocyty zaczynają wytwarzać specjalne białka nazywane przeciwciałami, zdolne do ich rozpoznawania i niszczenia. Potrzeba jednak od kilku do kilkunastu dni, aby mogły powstać. Dlatego obecność przeciwciał może świadczyć zarówno o obecnym jak i przebytym zakażeniu.

 

Test antygenowy z wynikiem w języku polsko-angielskim

Test antygenowy z wynikiem w języku polskim i angielskim przeznaczony jest dla podróżujących

SPRAWDŹ

Test na koronawirusa/RT-PCR genetyczny

Test na koronawirusa RT-PCR genetyczny (wykonywany w punkcie Drive Thru)

SPRAWDŹ

Test na koronawirusa/RT-PCR genetyczny z zaświadczeniem dla podróżujących

Test na koronawirusa RT-PCR genetyczny (wykonywany w punkcie Drive Thru) z zaświadczniem

SPRAWDŹ

Test na koronawirusa / antygenowy

Test na koronawirusa antygenowy (wykonywany w punkcie Drive Thru)

SPRAWDŹ

Test na koronawirusa / przeciwciała / IgG i IgM, półilościowe

Test na przeciwciała koronawirusa z krwi żylnej

SPRAWDŹ

Test na koronawirusa / przeciwciała / IgG, ilościowe

Test na przeciwciała koronawirusa z krwi żylnej

SPRAWDŹ

Test na koronawirusa / przeciwciała / test kasetkowy

Test na przeciwciała koronawirusa (test kasetkowy)

SPRAWDŹ