hero-image

Test na koronawirusa / przeciwciała / IgG, ilościowe

Opis badania

Badanie przeciwciał w klasie IgG w kierunku SARS-CoV-2 pozwala na wykrywanie ozdrowieńców, którzy przechodzili COVID-19 bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Ocenia obecność przeciwciał przeciw SARS-CoV-2, powstających po kontakcie z tym wirusem. Dokładniej, test na ilościowe przeciwciała koronawirusa w klasie IgG służy do ilościowego wykrywania przeciwciał neutralizujących (odpowiedzialnych za odporność) w klasie IgG przeciw wirusowi SARS-CoV-2.

Badanie to nie pozwala na określenie, kiedy osoba przebyła infekcję.

Dokładność testu

Badanie SARS-CoV-2, przeciwciała IgG, ilościowe charakteryzuje się dużą dokładnością. Test umożliwia otrzymanie wyniku ilościowego. Metoda stosowana jest w pełni ilościowa w zakresie 33,8 do 2080 BAU/ml.

Ważne: Należy jednak pamiętać że przypadku bardzo wysokich wyników , przekraczających granicę wynik podawany jest jako „powyżej” („>”) wartości granicznej. W przypadku wykonanego testu jest to > 2080 BAU/ml. Wynik powyżej 2000 BAU/ml jest jednak bardzo wysokim wynikiem i informacja, że wynik jest powyżej tej wartości jest wystarczająca dla postępowania medycznego

Dla kogo jest test wykrywający przeciwciała IgG?

 

 

  • dla osób posiadających objawy charakterystyczne dla COVID-19 i osób z powikłaniami po niedawnym przebyciu infekcji grypopodobnej;
  • dla ozdrowieńców, w celu możliwości przekazania osocza;
  • dla osób, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo lub skąpoobjawowo;
  • dla osób, które miały kontakt z osobą zarażoną;
  • dla osób, które wróciły z krajów o wyższej zachorowalności na COVID-19;
  • w celu potwierdzenia przebycia zakażenia w przeszłości;
  • w celach profilaktycznych – osoby zdrowe chcące sprawdzić stan swojego zdrowia.

 

Przeciwskazania

Badanie przeciwciał w klasie IgG w kierunku SARS-CoV-2 nie jest przeznaczone dla osób, u których występują objawy choroby, ani do diagnozowania lub wykluczania aktywnej choroby COVID-19.

 

Kiedy wykonać test?

Badanie przeciwciał w klasie IgG w kierunku SARS-CoV-2 należy wykonać po upływie co najmniej 11-14 dni od wystąpienia objawów choroby – pozwala to uzyskać najbardziej wiarygodny wynik, gdyż w tym właśnie czasie stężenie przeciwciał jest najwyższe.

Przygotowanie do badania

Badanie przeciwciał w klasie IgG w kierunku SARS-CoV-2 nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Materiałem do badania jest krew żylna. Podchodząc do badania nie trzeba być na czczo.

 

Czas oczekiwania na wynik

Wynik badania SARS-CoV-2, przeciwciała IgG, ilościowe pacjent uzyskuje po upływie od jednego do trzech dni od wykonania testu (w zależności od miasta).

 

Gdzie można kupić test?