Opis usługi
Usuwanie torbieli z dna zatoki szczękowej to powszechnie wykonywany zabieg chirurgiczny, który przywraca pacjentom komfort funkcjonowania, uwalniając ich od dolegliwości bólowych oraz innych uciążliwych objawów. Zmagasz się z tym patologicznym stanem? Operację torbieli zatoki szczękowej możesz przeprowadzić u doświadczonych lekarzy chirurgów w placówkach enel-med stomatologia w całej Polsce!
Czym jest torbiel zatoki szczękowej? Objawy
Zatoki szczękowe są zlokalizowane na styku jamy ustnej i nosowej. Torbiel zatoki szczękowej to patologiczne poszerzenie jamy wypełnionej płynną, półpłynną lub gazową treścią. Na szczęście nie jest groźna, rozwija się bardzo powoli, najczęściej u pacjentów po 40. roku życia i przez długi czas nie daje żadnych objawów. Gdy torbiel jest już znacznych rozmiarów, może powodować ból i duży dyskomfort. Jak pokazuje praktyka lekarska, w zaawansowanym stadium prowadzi do:
- uczucia rozpierania w twarzoczaszce,
- bólu zębów,
- niedrożności nosa,
- bólu uszu,
- gorączki,
- ogólnego zmęczenia,
- utraty węchu.
Przyczyny torbieli w zatoce szczękowej
Przypadłość ta zwykle ma etiologię zapalną. Do powstania torbieli w obrębie zatoki szczękowej może przyczynić się uraz, infekcja lub stan zapalny zatoki szczękowej. Jak podkreślają lekarze stomatolodzy, patologiczna zmiana może być skutkiem długotrwałego zębopochodnego zapalenia zatok szczękowych. Wiedz, że nieleczona torbiel może powodować przemieszczenie zębów lub sprzyjać rozwojowi zatokopochodnego zapalenia kości szczękowych.
Jak usunąć zmianę? Operacja torbieli w zatoce szczękowej
Diagnostykę torbieli może przeprowadzić lekarz laryngolog, stomatolog lub chirurg szczękowo-twarzowy. Współczesna chirurgia stomatologiczna oferuje różne metody operacyjne. Usunięcie torbieli jest wskazane, jeśli zmiana wypełnia więcej niż połowę jamy zatoki szczękowej. Operacja torbieli w zatoce szczękowej metodą z dostępu Caldwell-Luca jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym i miejscowym. Na czym dokładnie polega? Chirurg otwiera zatokę szczękową w przedsionku jamy ustnej przez dół nadkłowy, usuwa patologiczną zmianę i zszywa ranę. Po zabiegu zwykle pojawia się obrzęk, który można złagodzić, przykładając do policzka zimne okłady z lodu. Jeśli ból pooperacyjny będzie trudny do zniesienia, możesz sięgnąć po ogólnodostępne środki przeciwbólowe.
Inną procedurą zabiegową jest metoda z dostępu wewnątrznosowego z pomocą endoskopu. Jej zaletą jest krótszy czas gojenia niż w przypadku Caldwell-Luca. Tradycyjnym sposobem usuwania torbieli jest jej wyłuszczenie.
W przypadku torbieli znacznych rozmiarów dobrze sprawdza się marsupializacja. Zabieg polega na utworzeniu stałego otworu w torbieli, co umożliwia drenaż płynnej zawartości do jamy ustnej. By zniwelować stan chorobowy, lekarz może wykonać też dekompresję, która polega na ostrożnym nacięciu torbieli i drenażu zawartości płynnej, co pozwala na zmniejszenie ciśnienia wewnątrz torbieli i jej stopniowego zanikania.
Jeśli chodzi o możliwe powikłania po zabiegu usuwania torbieli z dna zatoki szczękowej, do najczęstszych zaliczamy:
- infekcje,
- nieznaczne krwawienie,
- nawrót torbieli,
- obrzęk,
- utratę czucia,
- wystąpienia reakcji alergicznej na znieczulenie.
Czy zmiana zniknie samoistnie? Zabieg usuwania torbieli z zatoki szczękowej
Pamiętaj, nieleczona torbiel zatoki szczękowej może powodować problemy z zębami. Nie wchłonie się samoistnie, nie da się jej też pozbyć domowymi sposobami ani za sprawą antybiotykoterapii. Konieczny jest zabieg usunięcia zmiany przeprowadzony metodą dobraną indywidualnie do danego przypadku przez chirurga. Każdy zabieg operacyjny jest poprzedzony wykonaniem tomografii komputerowej zatok przynosowych, która jest standardem diagnostycznym. Szczegółowe informacje dotyczące usuwania torbieli z zatoki szczękowej poznasz podczas konsultacji w najbliższej placówce enel-med stomatologia.
Źródła:
- https://otolaryngologypl.com/api/files/view/5360.pdf [dostęp: 17.04.2024 r.]
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.