Opis usługi
Odbudowa kości zęba najczęściej jest przeprowadzana u pacjentów z zanikiem kości, którzy chcą skorzystać z leczenia implantologicznego. Augmentacja kości szczęki lub żuchwy pozwala na prawidłowe osadzenie implantu zębowego. Ten zabieg chirurgiczny jest wykonywany w placówkach enel-med stomatologia w całej Polsce.
Odbudowa kości zęba – na czym polega augmentacja kości?
Implant stomatologiczny pozwala uzupełnić braki w uzębieniu, potrzebuje jednak solidnego podłoża w postaci zdrowych kości. Niestety wielu pacjentów odwiedzających lekarzy stomatologów w gabinetach enel-med stomatologia zmaga się z zanikiem kości szczęki lub żuchwy, co jest naturalną konsekwencją utraty uzębienia. Rozwiązaniem tego problemu jest zabieg augmentacja kości, który polega na autoprzeszczepie pobranego materiału kostnego. W zależności od danego przypadku może to być przeszczep:
- autogenny,
- homogenny.
W zależności od indywidualnego przypadku sterowana regeneracja kości może odbyć (ang. Guided Bone Regeneration – GBR) może być też przeprowadzona za pomocą specjalnych materiałów kościozastępczych.
Procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym (znacznie rzadziej ogólnym), co sprawia, że pacjent nie czuje bólu podczas przeszczepu kości i odbudowy tkanki.
Najpierw specjalista pobiera materiał kostny od pacjenta i wykonuje autoprzeszczep, wykorzystuje gotowe materiały kostne lub kościozastępcze (syntetyczne). Po umieszczeniu przeszczepianego materiału w rekonstruowanym rejonie stomatolog pokrywa go błoną zaporową, co zapobiega wrastaniu tkanek miękkich. Następnie opatruje ranę.
Warto zaznaczyć, że wszczepiony materiał potrzebuje co najmniej kilku miesięcy, aby stał się pełnowartościową tkanką kostną pacjenta. Wprowadzenie implantu jest możliwe, dopiero gdy zakończy się proces regeneracji kości. Należy więc uzbroić się w cierpliwość, ale jak podkreślają stomatolodzy klinik enel-med stomatologia zdecydowanie warto! Augmentacja zapobiega dysfunkcjom narządu żucia będących konsekwencją zaawansowanego zaniku kości. Zabieg ten może również powstrzymać powstawanie zaburzeń zgryzu, jak i niepożądanych zmian w rysach twarzy.
Zalecenia lekarskie po augmentacji kości
Gdy środek znieczulający przestanie działać, pacjent zwykle odczuwa pewien dyskomfort – pojawia się obrzęk i dolegliwości bólowe. Ulgę mogą przynieść w takiej sytuacji leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń, tj. przyjmować antybiotyki i leki przeciwzapalne, które zmniejszają ryzyko zakażenia rany oraz wspierają proces gojenia.
Po przeprowadzeniu zabiegu należy utrzymywać wysoki poziom higieny jamy ustnej i unikać obciążania leczonego obszaru. Warto przestrzegać miękkiej diety. W pierwszych dniach po odbudowie kości należy ograniczyć picie ciepłych napojów. Nie powinno się też wykonywać wzmożonego wysiłku fizycznego ani palić tytoniu. Niewskazane jest spożywanie alkoholu. Na sukces terapii składa się również przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych.
Odbudowa zęba – wskazania do zabiegu augmentacji kości
Odbudowa kości szczęki i żuchwy jest konieczna np. w przypadku:
- źle dobranych uzupełnień protetycznych,
- chorób przyzębia,
- ubytków zębowych,
- utrzymywanie się kieszeni przyzębnych,
- ubytkach kostnych po zabiegach onkologicznych,
- mocnych nierówności lub ubytków wyrostka zębodołowego,
- zaawansowanej parodontozy.
Augmentacja jest też rekomendowana tym osobom, które mają braki w uzębieniu i w konsekwencji ubytki kostne spowodowane np. urazami lub wieloletnimi zaniedbaniami higieny ustnej. Przed zabiegiem lekarz przyjmujący w klinice enel-med stomatologia przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad medyczny, badania kliniczne i obrazowe. Procedura musi być poprzedzona wcześniejszym badaniem radiologicznym (pantomogram). Dzięki zebranym informacjom lekarz może dobrać optymalną metodę leczenia.
Odbudowa kości – przeciwwskazania
Odbudowa kości jak każdy zabieg wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Do podstawowych czynników wykluczających możliwość wykonania augmentacji kości zalicza się:
- alergię na materiał kościotwórczy,
- osteoporozę,
- zły stan ogólny,
- choroby krwi,
- wiek poniżej 18 lat,
- aktywną chorobę nowotworową,
- AIDS,
- skrajny zanik wyrostka zębodołowego.
Augmentacja kości szczęki lub żuchwy – możliwe powikłania u pacjenta
Jeśli chodzi o możliwe powikłania po augmentacji kości, zwykle są spowodowane nieprzestrzeganiem zaleceń lekarskich. Jest to m.in.:
- odrzucenie przeszczepu,
- trwałe lub czasowe zaburzenia czucia leczonego obszaru,
- problemy z gojeniem się rany,
- brak prawidłowej stabilizacji implantu,
- zapalenie zatoki szczękowej,
- niewystarczające nadbudowanie kości,
- uczucie dyskomfortu w miejscu zabiegu,
- uszkodzenie nerwów w sąsiadującym obszarze,
- uszkodzenie zębów sąsiednich.
Problem powikłań pozabiegowych może mieć związek np. z nieodpowiednią dietą, używkami czy podeszłym wiekiem. Im starszy pacjent, tym większe ryzyko odrzucenia przeszczepu kostnego.
By uniknąć groźnych dla pacjenta powikłań, bardzo ważne jest przestrzeganie przez personel medyczny rygorystycznych zasad antyseptyki.
Gdzie można wykonać zabieg augmentacji kości pod implanty?
Zabieg odbudowy kości pomaga utrzymać jamę ustną w zdrowej kondycji i przywraca pacjentowi komfort codziennego funkcjonowania. Interesują cię skuteczne metody odbudowy kości i zabiegi implantacji? Tego typu procedury chirurgiczno-stomatologiczne przy użyciu nowoczesnego sprzętu i materiałów najwyższej jakości są przeprowadzane w gabinetach enel-med stomatologia w różnych miastach Polski. Gwarantujemy wykonanie zabiegów z zachowaniem najwyższych standardów oraz wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu diagnostyczno-zabiegowego.
Źródła:
- https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/129498,odbudowa-kosci
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.