Opis usługi
Zdrowe, funkcjonalne i piękne uzębienie można uzyskać dzięki pracom protetycznym. Współczesna implantologia radzi sobie nawet w przypadku utraty korzenia naturalnego zęba czy całkowitym bezzębia. Pozwala na to korona na implancie, czyli uzupełnienie protetyczne osadzone na wszczepionym wcześniej filarze. Z usług doświadczonych implantologów i protetyków możesz skorzystać w oddziałach enel-med stomatologia w całej Polsce!
Czym jest korona na implancie?
Korony są rodzajem stałego uzupełnienia protetycznego, pozwalającego na odtworzenie pojedynczego zęba lub kilku zębów. Możliwe jest ich mocowanie na wcześniej wyleczonym i odpowiednio oszlifowanym zębie naturalnym, a w przypadku jego utraty również na implancie zęba, czyli filarze wszczepionym do żywej tkanki kostnej. W przypadku braku pojedynczego zęba wystarczające jest wprowadzenie jednego implantu. Natomiast jeśli braki są bardziej rozległe, stosuje się kilka koron lub mosty na implantach.
Kiedy pacjentowi polecane jest założenie korony?
Zastosowanie korony na implancie jest najbardziej estetycznym, funkcjonalnym i trwałym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu. Implant imituje korzeń zęba, a osadzona na nim korona przewyższa trwałość własnych zębów. Przy takim rozwiązaniu nie trzeba szlifować sąsiednich zębów czy stosować ruchomych protez. Pacjent odzyskuje kompletny, często jeszcze piękniejszy uśmiech.
Na wizytę w gabinecie stomatologicznym warto umówić się już w przypadku braku już jednego zęba, co pozwala uniknąć wielu komplikacji, w tym uszkodzenia i rozchwiania pozostałych zębów. Korona na implancie wymaga natomiast współpracy stomatologa, implantologa i protetyka. Na pełny zakres takich usług możesz liczyć w placówkach enel-med stomatologia.
Dostępne rodzaje koron zębowych
Dostępne są różne rodzaje koron osadzanych na implantach. Są to m.in.
- korony porcelanowe na podbudowie z metalu — są wytrzymałe i estetyczne, jednak po dłuższym czasie mogą powodować ciemnienie dziąseł
- korony porcelanowe na cyrkonie — porcelana i jasna podbudowa z tlenku cyrkonu zapewniają wysoką estetykę i wytrzymałość
- pełnoceramiczne korony — doskonale imitują własne zęby pacjenta, są stosowane głównie do uzupełniania braków zębów przednich
Dawniej stosowane korony metalowe ze względu na niską estetykę są bardzo rzadko stosowane.
Jak przebiega proces odbudowy zęba koroną?
Koronę umieszcza się na wszczepionym filarze. Trwałość implantów jest wysoka, dlatego jeśli Pacjent posiada już jego elementy zintegrowane z kością, w przypadku uszkodzenia korony zwykle wystarcza jej wymiana bez ingerencji w implant.
Samo przygotowanie korony na implantach najczęściej ogranicza się do kilku wizyt dentysty. Specjalista pobiera wycisk i przekazuje go do pracowni protetycznej. Dobierany jest również odpowiedni kolor korony pasujący do pozostałych zębów. Kolejno ma miejsce przymiarka gotowej korony. Po ewentualnych poprawkach i zaakceptowaniu pracy przez pacjenta specjalista przymocowuje koronę na stałe.
Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?
Leczenie implantologiczne zawsze poprzedzone jest badaniami diagnostycznymi, głównie obrazowymi, które pozwalają na dokładne zaplanowanie miejsca wszczepienia implantu. Niekiedy natomiast wcześniej konieczne są zabiegi przygotowawcze, głównie w przypadku zaniku kości lub obniżenia dna zatoki szczękowej.
Po przygotowaniu miejsca przeprowadzany jest chirurgiczny zabieg implantacji, w znieczuleniu miejscowym. Po kilku dniach wyciąga się szwy. Kolejno należy odczekać 3-6 miesięcy — tyle zwykle trwa pełne gojenie i osteointegracja. W następnym etapie lekarz odsłania implant i umieszcza tytanową śrubę gojącą, która jest też łącznikiem z później osadzoną koroną. Dalszym krokiem jest przygotowanie korony na implantach.
Jaka jest trwałość koron porcelanowych i jak o nie dbać?
Korony znajdujące się na implantach doskonale imitują naturalne zęby, przy czym nie ulegają przebarwieniu i cechują się wysoką trwałością. Przy prawidłowej higienie jamy ustnej i zgryzie zwykle służą pacjentowi przynajmniej przez 10 lat lub dłużej. Należy dbać o nie tak, jak o swoje własne uzębienie — pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zębów, ich nitkowaniu, płukaniu i regularnych wizytach kontrolnych.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.